Stašová: Splnili sme si aj druhý cieľ, teraz nás čaká posledný. Chceme titul

Publikované: 18.02.2019 Autor: Marta Brliťová Foto: Vladimír Dorňák, Laco Ďuračka

MBK Ružomberok vs. ŠBK Šamorín, Radka Stašová (5) (Foto: Vladimír Dorňák)

MBK Ružomberok vo finále Slovenského pohára nezaváhal a Piešťanské Čajky zdolal presvedčivo 78:61. V dobre rozbehnutej sezóne získal svoju prvú trofej. V Ružomberku sa naposledy zo zisku pohára tešili ešte v roku 1997.

Piešťanské Čajky, ktoré mali za sebou oveľa náročnejší semifinálový zápas ako Ružomberčanky, vstúpili do zápasu lepšie a prvú štvrtinu vyhrali 19:17. Už v druhej štvrtine však jasne dominovali líderky Extraligy z Ružomberka, ktoré ju vyhrali 25:7. Práve v tejto štvrtine si družstvo z Liptova vybudovalo pohodlný náskok, ktorý v tretej štvrtine ešte natiahlo o ďalších šesť bodov. Čajky doplatili na úzku rotáciu hráčok, aj vďaka ktorej ťahali vo finále za kratší koniec. Trénerovi Piešťan Richardovi Kucsovi chýbali pre zdravotné problémy dve hráčky – Dominika Deptová a Simona Majtásová.

Najväčším rozdielovým štatistickým ukazovateľom v tomto zápase sa napokon ukázali práve body z lavičky. Zatiaľ čo na strane Ružomberka priniesli do hry hráčky z lavičky 21 bodov, tie z Piešťan len 4. Dominancii Ruže pomohol skvelý výkon Američanky Janeesy Jefferey, ktorá zaznamenala 28 bodov a stala sa právom MVP finálového zápasu.

V Ružomberku sa zo zisku pohára tešili naposledy v roku 1997, ešte pod menom MŠK Sipox Ružomberok. Aj preto je zisk cennej trofeje pre klub výnimočným. ,,Prvé dojmy po vyhratom zápase sú naozaj skvelé. Vyhrať Slovenský pohár bolo našim cieľom už od začiatku sezóny a sme veľmi radi, že sa nám to podarilo splniť. Prvý cieľ, ktorým bol postup v Európskom pohári FIBA, sme naplnili a teraz nás už čaká posledný a to je titul v Extralige. Verím, že sme na dobrej ceste zavŕšiť sezónu úspešne," upresnila ciele ambiciózneho Ružomberka bezprostredne po zápase rozohrávačka Radka Stašová.

Finále vyhrali Ružomberčanky s pohodlnným náskokom, hoci so svojím súperom vyhrali zhodne po dve štvrtiny. Ruža vyhrala druhú a tretiu, ale takým rozdielom, ktorý jej zabezpečil zvyšok zápasu vo vlastnej réžii. ,,Čakali sme takýto ťažký zápas, aj vzhľadom na to, že minulý týždeň sme v Piešťanoch prehrali. Odohrali sme kvalitné finále. Každá jedna hráčka, ktorá prišla na ihrisko splnila svoju úlohu,“ doplnila reprezentačná rozohrávačka Stašová.

Na strane Ružomberka nedohrala zápas pre problémy s chrbtom opora tímu, Litovka Eglé Šikšniuté. Po odohraných 8 minútach v prvej štvrtine dokonca počas polčasovej prestávky opúšťala telocvičňu za pomoci druhých. Ani to však Ružomberčanky nerozhodilo. V zápase hrali trpezlivo svoju hru a o ich disciplíne svedčí aj nízky počet strát, ktorý im zabezpečil držanie tempa hry vo vlastných rukách. S 11 stratami na zápas sa dajú vyhrávať aj oveľa vyrovnanejšie zápasy.

V hernej pohode bola v zápase druhá rozohrávačka Ružomberka Stašová. ,,Hrá sa mi fajn, na ihrisku sa cítim dobre a snažím sa plniť moje úlohy.“ Nechýba talentovanej hráčke popri bodovej dominancii americkej dvojice Ellenberg – Jefferey viacej priestoru presadiť sa aj bodovo? ,,Každému ten priestor chýba, ale tak to máme v družstve poskladané,“ zareagovala Stašová. Veľmi vďačná je však Američankám za konkurenciu v tréningovom procese. ,,Trénovať s nimi denno-denne je pre mňa veľká škola. S Aaryn (Ellenberg) sa bránime na každom tréningu a aj to ma vie dobre pripraviť na takéto zápasy. Či už slovenské alebo medzinárodné,“ pochválila si situáciu na druhej strane 21-ročná rozohrávačka, ktoré chce v basketbale mieriť najvyššie ako sa dá.

Stašová (Foto: Facebook - Rudo Maškurica)

Stašová sa do hernej pohody rozohrala po takmer dvoch rokoch maródovania s operovaným koleno. Po svojom návrate oslavuje druhý úspech v tejto sezóne. ,,Bolo to ťažké a stálo ma to veľa fyzických aj psychických síl. Ale mala som pred sebou jeden cieľ a išla som si za ním. Tak, ako to pri podobných zraneniach kolena býva, najťažšie bolo byť trpezlivá a čakať.“ Po náročnom období so zdravotnými problémami sa šikovná rozohrávačka dostala do reprezentácie a odohrala svoju druhú sezónu v Európskom pohári FIBA. ,,Je to určite nejakým spôsobom zadosťučinenie, po všetkej tej práci, ktorú som spravila pri návrate na palubovky. Ale verím, že tie naozaj veľké veci ešte len prídu,“ dodala.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

SAM SAM 30.09.2020 SKP SKP
YAK YAK 30.09.2020 BPP BPP
UMB UMB 30.09.2020 PNC PNC
RBK RBK 30.09.2020 SNV SNV
PNC PNC 03.10.2020 RBK RBK
BPP BPP 03.10.2020 UMB UMB
SAM SAM 03.10.2020 YAK YAK