Výborné finále, rozdielový Benjamin, či skvelé súboje Fuseka s Bojanovským

Publikované: 17.02.2019 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko

BK Levickí Patrioti, víťaz SP 2019 (Foto: TASR)

Levice získali po vlaňajšom titule aj Slovenský pohár. Patrioti si zaslúžia veľký rešpekt ako zvládli tri zápasy s troma extraligovými súpermi za tri dni. Celkovo uspeli v šiestich súbojoch za 11 dní!

Finálový duel sa niesol v znamení viacerých vecí. Levice ukázali odhodlanie a kvalitu už na začiatku, keď viedli, Inter výsledok otočil, ale v druhej štvrtine bol tím z juhu Slovenska znova lepší. Domáci postupne zdramatizovali duel, na konci však boli istejší a lepší znova Levičania, ktorí zvíťazili zaslúžene 78:75.

Rozdielovým hráčom finále, ale aj celého turnaja bol Dwayne Benjamin. Američan predviedol, že keď sa sústredí na hru, tak veľa lepších basketbalistov v lige nie je. Nesporné kvality ukázal v kľúčových momentoch. Mal skvelý rozbeh, keď nastrieľal v prvom polčase 17 bodov. Potom dlhšie mlčal, ale všetko si nechal do rozhodujúcich chvíľ. Tesne pred koncom doskočil loptu, predribloval ihrisko, dal kôš a ešte pridal trestné hody, ktoré dostali Levice ku zlomovému náskoku. Celkovo nastrieľal 27 bodov a zaslúžene získal cenu MVP.

BK Inter Bratislava vs. BK Levickí Patrioti, Barač (8) vs. Bojanovský (15) (Foto: TASR)

Výborný Bojanovský

Podobne dôležitým článkom levického tímu bol Boris Bojanovský. Znova ukázal ako v drese majstra rastie. Zvládol 34 minút na palubovke, keď sa vyhol až do záveru štvrtej štvrtiny problémom s faulami. S ním pod košom pracovali Levice skvele v obrane. Index užitočnosti mal „Bobo“ len o jeden bod horší ako Benjamin. Nastrieľal 15 bodov, pridal 7 doskokov, 2 bloky a premenil všetkých päť trestných hodov. Jeho súboje s takisto veľmi dobre hrajúcim Michaelom Fusekom boli ozdobou finále. Najvyšší basketbalista SBL ukázal Bojanovskému vec, v ktorej sa dlháň Levíc potrebuje ešte zlepšiť, tajming po neúspešných strelách spoluhráčov. To vie využiť Fusek často skvele, keď rýchlo a ľahko zasmečuje odrazenú loptu do koša. Za 29 minút na palubovke dal pivot Interu 12 bodov, doskočil 10 lôpt a pridal blok.

Na strane Patriotov bolo dôležité, že skoro každý z hráčov prispel niečím dôležitým do víťaznej mozaiky. Šimon Krajčovič dal síce len 3 body, ale mal 8 asistencií a jedinú stratu. Celkovo mali Levičania iba 11 strát, oproti 14 domácim, pričom Inter na nich vytiahol aj pressovú obranu. Milan Žiak zas premenil štyri trojky, pričom trafil dve kľúčové strely spoza oblúka v čase, keď Patrioti unikli Interu.

Bratislavskému tímu nemožno uprieť bojovnosť, bolo to vidieť najmä na útočnom doskoku, kde predčil súpera pomerom 12 – 5.

BK Inter Bratislava vs. BK Levickí Patrioti, James Kinney (24) (Foto: TASR)

Interu nestačil skvelý Kinney

Skvele hnal Inter najmä výborne hrajúci James Kinney (s indexom 27 najlepší hráč finále). Zámorský rozohrávač predviedol formu už v semifinále proti Prievidzi a veľký rešpekt si zaslúži, že sa vyhecoval vo finále aj napriek zranenému členku. Dal 21 bodov, pridal 7 doskokov, 6 asistencií a nemal ani jedinú stratu!

Pri celkovom pohľade bol však v kľúčových momentoch príliš oslabený. Slabší zápas si po dlhšom čase vybral Michal Baťka, ktorý hral málo a nebol výrazný. Vidieť veľmi nebolo ani Nemanju Barača. Ten síce pridal pár pekných vnikov, ale ani v obrane nebol tak výrazný ako sú od neho fanúšikovia zvyknutí. Benjamina v rozhodujúcich momentov nezastavil.

Sklamaním boli výkony Arika Smitha s Leem Skinnerom. Skinner síce zaznamenal double-double, keď dal 15 bodov, pridal 10 doskokov, 4 asistencie, ale mal streľbu 14/5, keď nepremieňal ani otvorené strely. Obaja Američania sa zbytočne tlačili do trojbodovej streľby. Spoza oblúka vystrelili 16 krát, pričom premenili len tri pokusy. Smith to mal 1/10! Potrebným nakopnutím z lavičky nebol ani Tomáš Mrviš, ktorého zrejme až príliš pribrzdil „koňar“ zo semifinále s Prievidzou.

Zvláštne bolo, že ani na minútu nevybehol vo finále Marek Kozlík. Proti Prievidzi odohral skvelý druhý polčas, keď bol hybnou silou Interu počas chvíľ, keď definitívne zlomili odpor BC. Dal 13 bodov za 12 minút. Okrem toho toľko skúseností s ťažkých, majstrovských zápasov ako Kozlík má v kádri Interu málokto.

Levice budú ešte silnejšie

Levice predviedli výkonom v Slovenskom pohári, že sú odhodlané bojovať o obhajobu titulu. Aj v užšej rotácii zvládli náročný program. K tomu treba dodať, že s návratom Nikolu Gačešu a príchodom nového amerického rozohrávača budú ešte silnejší.

Pre Inter je to hodená rukavica. V lige je bratislavský klub suverénny, ale rozhodujúce chvíle, vzhľadom na ambície, nezvláda. Prehral obe posledné finále pohára a v minulom ročníku nepostúpil ani do ligového finále, keď ho vyradili v semifinále Košice. Inter smeruje za víťazstvom v základnej časti, ale to určite nebude náročnému vedeniu stačiť. Dá sa očakávať, že bratislavský klub sa na rozhodujúcu časť sezóny posilní.

5 Chicago Sky 20/14 58,82%
6 Minnesota Lynx 18/16 52,94%