Turbulentný týždeň majstra. Tomič? Nehneváme sa na neho, vraví Hojč

Publikované: 10.02.2019 Autor: Michal Bakaj Foto: Lukáš Droppan

BK Levickí Patrioti (Foto: Lukáš Droppan)

Včera večer sa hral v Leviciach jeden zo zápasov, ktorých na slovenských palubovkách nevidíme mnoho. Nechýbalo veľa a majster prišiel o 30-bodový náskok z polovice zápasu. Handlová mala nakročené k skvelému comebacku, ale Patrioti sa v kľúčových momentoch zomkli a výhru si postrážili.

Bol to ukážkový duel dvoch rozdielnych polčasov. Ten prvý ovládli domáci po výsledku 54:26 a smerovali k jasnej výhre. Väčšina slovenských tímov by išla do kolien, ale klobúk dole pred Handlovou, ktorá predviedla skvelú stíhaciu jazdu.

Dve minúty pred koncom prehrávali hostia len o dva koše, ale dokonalý obrat sa im napokon nepodaril. Po sérii štyroch výhier za sebou prišla druhá prehra, keďže MBK neuspel ani v stredu v Komárne.

„V prvom polčase sme neexistovali, to bol pre nás veľký problém. Neviem, čo sa stalo, musím si pohovoriť s hráčmi. Máme na to dosť veľa času, keďže nebudeme hrať na Slovenskom pohári,“ povedal pre ligový web kouč Handlovej Branko Maksimovič, ktoré doplnil center Michal Čekovský:

„V druhom polčase sme ukázali, že vieme aj zabojovať a vrátiť sa do hry, aj keď to je o mínus 30 bodov. V koncovke keby je viac šťastia a padla by nám jedna trojka naviac, tak je to úplne iné. Prehru beriem určite aj na seba, lebo som nepodržal svoj tím.“

BK Levickí Patrioti vs. MBK Handlová, Milan Žiak (22) (Foto: Lukáš Droppan)
BK Levickí Patrioti vs. MBK Handlová, Dwayne Benjamin (7) (Foto: Lukáš Droppan)

Hojč: Hráči ukázali charakter

Úradujúci majster v závere doslova ušiel hrobárovi z lopaty. Ak by duel po takom výraznom náskoku prehral, nálada pred dôležitými pohárovými zápasmi by bola iná. Našťastie pre Patriotov sa tak nestalo.

Aj takéto veci sa dejú v basketbale. Je nepredvídateľný, rovnako ako život. Zároveň musím prejaviť veľký rešpekt Handlovej. Jej hráči ukázali skutočne výnimočný comeback. Na to, aby sme vyhrali takýto zápas, sme museli ukázať charakter. A presne to moji hráči urobili,“ povedal nám k zápasu levický kouč Teo Hojč.

Slovenský šampión má za sebou turbulentný týždeň, počas ktorého sa musel vysporiadať s viacerými zmenami. Klub opustil na vlastnú žiadosť Boban Tomič, pre zranenie na dlhší čas vypadol Nikola Gačeša. Prišiel však aj nový hráč v podobe Dina Pitu.

Iné tímy by podobné zmeny a prechody možno rozhádzali. Reakcia Patriotov? V strede týždňa presvedčivo zdolali Osijek a postup do semifinále Alpsko-jadranského pohára majú na dosah. No a v sobotu si poradili aj s Handlovou.

„Samozrejme, nie je to niečo, čo by sme vopred plánovali. Avšak je to tak, ako to je. Každý v klube sa snaží dostať zo situácie len to pozitívne. Ako tréner robím všetko pre to, aby sa hráči sústredili len na basketbal, aby akceptovali a rešpektovali situáciu tak, ako je. Veľmi dôležitý je aj dostatok komunikácie,“ pokračoval Hojč.

Levických fanúšikov zaskočil najmä koniec Tomiča. Do Levíc prišiel ako jedna z najväčších hviezd SBL, ale sezónu na Tekove nedohrá. Dostal ponuku od Olimpije Ľubľana, ktorá hráva Ligu majstrov i Adriatickú ligu, a Patrioti mu v odchode nebránili.

„Nejakým spôsobom veci nedopadli tak, ako sme si my i Boban predstavovali. Dostal ponuku, o ktorej snívajú viacerí hráči a my sme sa rozhodli, že ju môže akceptovať. Boban je výborný hráč, ale niekedy situácia a načasovanie nie sú ideálne. Je náročné nájsť nového stredného rozohrávača v tomto čase sezóny. Avšak na Bobana sa za to nikto z nás nehnevá,“ zdôraznil Hojč.

Teo Hojč, tréner BK Levickí Patrioti (Foto: Lukáš Droppan)
BK Levickí Patrioti vs. MBK Handlová, Boris Bojanovský (15) (Foto: Lukáš Droppan)

Príprava na Slovenský pohár v Osijeku

Komplikáciou je aj zranenie Gačešu. Jeden z najlepších legionárov v SBL už opustil Slovensko, aby vyhľadal lekársku pomoc doma v Srbsku. Stále je však možné, že sa do zostavy Levíc vráti.

„Potrebujeme posilu pod kôš, ale získať hráča kvalít Nikolu teraz a vo výške našich finančných možností je takmer nemožné. Dúfame, že nebudeme musieť nikoho hľadať a že Nikola sa vráti do nášho tímu. Znamená pre nás veľa,“ uviedol Hojč.

Na odchod Tomiča zareagovalo vedenie Patriotov takmer okamžite. Na uvoľnené legionárske miesto prišiel švédsky reprezentant Dino Pita. Otázne je, či to nebol riskantný ťah, keďže Pita celú sezónu nehral a doteraz čakal na vhodnú ponuku.

„Vybrali sme si Dina, pretože je to skúsený hráč. Navyše to je príjemný človek a tímový hráč, ktorého spoluhráči bez problémov prijali medzi seba. Verím, že nám pomôže naplniť naše ciele,“ zaželal si levický kouč.

Súčasťou prípravy na finálový turnaj Slovenského pohára bude pre Levičanov odveta proti Osijeku, ktorá je na programe už v pondelok. Vo štvrťfinále SP ich čaká Komárno.

Komárno hrá teraz veľmi dobre. Nemá problémy so zraneniami a v tomto bude mať menšiu výhodu. My sa pripravíme čo najlepšie a uvidíme, na čo nám to bude stačiť,“ dodal Teo Hojč.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

CON CON 89:85
23.08.2019
LVA LVA
NYL NYL 87:90
23.08.2019
ATL ATL
CHI CHI 85:78
23.08.2019
WAS WAS
WAS WAS 25.08.2019 NYL NYL
DAL DAL 25.08.2019 ATL ATL
LAS LAS 25.08.2019 CON CON
PHO PHO 25.08.2019 CHI CHI
MIN MIN 25.08.2019 LVA LVA
SEA SEA 25.08.2019 IND IND

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Washington Mystics 19/8 70,37%
2 Connecticut Sun 19/9 67,86%
3 Las Vegas Aces 19/9 67,86%
4 Los Angeles Sparks 17/10 62,96%
5 Chicago Sky 17/11 60,71%
6 Seattle Storm 15/13 53,57%
7 Minnesota Lynx 14/15 48,28%
8 Phoenix Mercury 12/15 44,44%
9 Dallas Wings 10/18 35,71%
10 Indiana Fever 9/19 32,14%
11 New York Liberty 9/19 32,14%
12 Atlanta Dream 7/21 25,00%