Suja: Je ťažké presvedčiť kvalitné Slovenky, aby ostali v našej lige

Publikované: 07.02.2019 Autor: Marta Brliťová Foto: fiba.basketball, Rudo Maškurica

KSC Szekszárd (HUN) vs. MBK Ružomberok, tréner Juraj Suja (Foto: fiba.basketball)

Líder extraligovej tabuľky MBK Ružomberok zakončil svoju cestu v európskom pohári FIBA v osemfinále. Po vyradení favorizovaného Krasnojarsku nestačila Ruža na posledného francúzskeho vicemajstra Tarbes GB. Po vypadnutí v druhom kole play off sme sa o sezóne v EuroCupe porozprávali s trénerom Jurajom Sujom.

S účinkovaním v EuroCupe prevláda spokojnosť alebo sklamanie?

,,Samozrejme, že spokojnosť. Sme s touto časťou sezóny veľmi spokojní, pretože sme hrali nad naše očakávania. Je prirodzené, že po vypadnutí bolo cítiť aj sklamanie, ale celkovo určite prevláda spokojnosť."

Ako s odstupom času hodnotíte sezónu v európskom pohári?

,,Mali sme vyrovnanú bilanciu 5 výhier a 5 prehier. Na palubovkách súperov sme z toho hrali tri mimoriadne vyrovnané zápasy. Prehrali sme v Szekszárde, ktorý je objektívne veľmi silný. V Rusku sme prehrali len o dva body, ale to sme prakticky oslavovali, pretože sme postúpili. S Nymburkom sme prehrali o bod strelou 4 sekundy pred koncom. Ani v jednom z desiatich zápasov sme neprepadli. Ukázali sme charakter a dokázali sme otáčať duely, v ktorých sme prehrávali. Všetky boli mimoriadne rozmanité. Som spokojný."

Minulú sezónu ste nepostúpili zo skupiny a tento rok ste skončili v osemfinále. Aký bol rozdiel medzi týmito dvomi ročníkmi?

,,V prvom rade, minulý rok sme stavali družstvo v júli, čo je neskoro. Informáciu o rozpočte sme dostali až v pokročilom čase a nevedeli sme s tým už dobre narábať. Taktiež sme nemali legionárky, ktoré by nás takto ťahali a v neposlednom rade sme boli minulý rok v skupine smrti. Na druhej strane som presvedčený, že náš súčasný tím by sa v minuloročnej skupine presadil. Tento rok sme mali čas a podmienky poskladať družstvo tak, ako sme chceli. Udržali sme Ellenberg a urobili potrebné zmeny v kádri. Boli to podarené voľby. Aj slovenské hráčky mali tento rok viac skúseností. Všetci sme o rok starší, skúsenejší a sme dlhšie spolu."

Jenisej Krasnojarsk (RUS) vs. MBK Ružomberok, tréner Juraj Suja (Foto: fiba.basketball)

Aký prínos mal pre klub EuroCup?

,,Obrovský. Tá súťaž je niekde inde a posunula nás ďalej. Do Ružomberka priniesol vynikajúce zápasy s atraktívnymi súpermi. Najpodstatnejší je vždy samotný výkon na ihrisku. Čo tam hráčky dostali a získali. Aj ja osobne som šťastný, že po piatich rokoch sme si v Ružomberku opäť vyskúšali play- off."

Doma ste dokázali zdolať všetkých favoritov. Na palubovkách súpera sa vám nepodarilo zvíťaziť ani raz. Je to o sile, ktorú máte doma alebo o slabších výkonoch na palubovkách súpera?

,,Nemyslím si, že by sme mali nejaký problém hrať vonku. V zápasoch nás postretli rôzne veci, ktoré nás porazili. Ale napríklad v Krasnojarsku sme to zvládli. A s Nymburkom sa zápas rozhodoval v poslednom útoku, takže nechcel by som to rozmieňať na drobné. Nehráme doma a vonku inak, ale doma je silnejší asi každý."

MBK Ružomberok vs. Tarbes GB (FRA), tréner Juraj Suja a oddychový čas (Foto: Rudo Maškurica)

Doma ste teda ešte neprehrali. Veríte si na celosezónnu domácu neporaziteľnosť?

,,To je ešte ďaleko. Samozrejme by sme to privítali, ale nepozeráme sa tak dopredu. Teraz sa nám zmení režim a nebudeme hrávať toľko zápasov. Naše veci nebudeme meniť. V celosezónnu domácu neporaziteľnosť verím, ale vždy treba rešpektovať súpera. Čajky sa zlepšujú, Šamorín nás už raz potrápil a sú tu aj Košice. Musíme byť ostražití."

Ktorá bola jedna vec, v ktorej ste za Tarbes zaostávali a stála vás postup?

,,Fyzické nasadenie. S tým sme sa ešte nestretli, bolo to extrémne. Doma vo Francúzsku hrali ešte silovejšie a agresívnejšie ako u nás. S tým sme sa stretli prvýkrát a aj preto sme mali taký úvod do zápasu. Navyše Alexis Prince bola naozaj rozdielovou hráčkou." (34 bodov, 16 doskokov, pozn. redakcie)

Veľmi výrazne vás v EuroCupe ťahala pätica zahraničných hráčok. Zo Sloveniek hrávala v základnej rotácii pravidelne iba Mištinová. Je to pre váš klub udržateľný vzorec?

,,Treba sa pozrieť na zostavu slovenských hráčok reálne. Mima Mištinová ukázala, že dokáže hrávať aj v týchto zápasoch. Je otázne, či ostatné hráčky majú takú úroveň, aby hrávali v EuroCupe 20 minút na zápas. Ale myslím si, že ku koncu súťaže dostávali kvalitnejšie minúty, aj v extralige im narástla minutáž aj výkonnosť."

Juraj Suja, tréner MBK Ružomberok (Foto: fiba.basketball)

Budete sa do budúcej sezóny snažiť o angažovanie slovenskej reprezentantky?

,,My sa o to snažíme každý rok. Je to priorita, ale je to veľmi ťažké. Situácia je taká, že liga je slabšia. Ale verím, že bude postupne opäť rásť."

Nebojíte sa, že na neprofesionálnalitu našej extraligy doplatíte tak, že nebudete vedieť udržať zahraničné hráčky na dlhšie obdobie?

,,Oni sú tu kvôli EuroCupu a preto som rád, že sme odohrali až 10 zápasov. Horná štvorka našej extraligy má svoju kvalitu, ale pre legionárky asi nie je sen hrať na Slovensku. Navyše naše zahraničné hráčky ukázali takú formu, že ich asi ťažko udržíme, nielen kvôli úrovni našej ligy. Oveľa väčší problém je presvedčiť Slovenky, ktoré našu ligu výkonnostne prerastú."

Ostáva cieľom Ruže titul? Koho vidíte ako svojho súpera vo finále?

,,Našim cieľom je vyhrať najbližší zápas. Mne sa zrania dve-tri hráčky a mám problém, ako každý tréner. Taký je šport a je v tom veľa premenných. Zranenia, zmeny v súpiskách, pohádajú sa mi dievčatá v šatni. Pozerám sa na dnešok. A práve to nám môže priniesť dlhodobejší úspech. Verím vo finále a vidím tam s nami Piešťany alebo Košice. Myslím si, že Piešťany majú vyššiu kvalitu, ale rešpektujem aj Košice. Navyše Piešťany proti Košiciam ešte ani raz nezahrali presvedčivo. Uvidíme, je to šport."

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

SVI SVI live
03.07.2020
TRN TRN
LEV LEV live
03.07.2020
SNV SNV
KBK KBK live
03.07.2020
BNB BNB
INT INT live
03.07.2020
DKE DKE

ScoreBoard ...

YAKE YAKE 06.07.2020 PNC PNC
SBK SBK 06.07.2020 BAMP BAMP
MBK MBK 06.07.2020 BAC BAC
TT TT 06.07.2020 YAKE YAKE

ScoreBoard ...

SBK SBK 03.07.2020 CBK CBK
STT STT 03.07.2020 LUC LUC
MBK MBK 03.07.2020 BKM BKM
YAKE YAKE 03.07.2020 STL STL