Ruža opúšťa EuroCup so vztýčenou hlavou: Nič sme im nedali zadarmo, tvrdí Kelčíková

Publikované: 01.02.2019 Autor: Marta Brliťová

Lucia Kelčíková (21), MBK Ružomberok (Foto: fiba.basketball)

Po tesnej domácej výhre 68:65 prehral MBK Ružomberok v odvetnom zápase druhého kola play off s francúzskym Tarbes GB 62:48. V sérii úradujúcich vicemajstrov ťahal ten slovenský za kratší koniec a celkovo prehral po dvoch zápasoch 127:116. Ruža skončila po sympatických výkonoch v európskom pohári Fiba pred bránami štvrťfinále.

V sérii o postup medzi osem najlepších tímov EuroCupu napokon Ružomberčanky na súperky nestačili. Ako rozhodujúca sa v oboch zápasoch ukázala prvá štvrtina. Hoci v domácom zápase dokázali líderky slovenskej extraligy 10-bodové manko z prvej štvrtiny stiahnuť a výbornou záverečnou štvrtinou (24:11) zápas otočiť vo svoj prospech, v Tarbes už síl na zvrat zápasu nemali.

,,V prvej štvrtine nám súperky odskočili hneď na rozdiel 13 bodov, čo už na palubovke súpera nebolo jednoduché zvrátiť. Tarbes bol kvalitným súperom, hral tvrdo a celkovo sme si nič navzájom nedali zadarmo. Rozhodujúcim faktorom sa stal najmä doskok a percentuálna úspešnosť streľby,” pomenovala dôvody prehry Lucia Kelčíková.

Lucia Kelčíková

Ružomberčanky mali problém s dominanciou v podkošovom priestore v obidvoch osemfinálových zápasoch. Na doskoku prehrali už doma v pomere 29:43 a na juho-západe Francúzska nestačili na domáce v pomere 34:50. Obdivuhodné je, že aj s výrazne slabším doskokom dokázali v domácom zápase zvíťaziť. Vtedy im pomohla najmä veľká bojovnosť, zlepšená streľba a dynamická zmena obrán. V odvete k zlepšeniu streľby neprišlo. S výrazne slabším doskokom a 30% úspešnosťou streľby sa na dobre rozbehnutého súpera dotiahnuť nemohli.

Krídelníčka Ruže Kelčíková odohrala v zápase na horúcej pôde francúzskeho súpera takmer 20 minút, najviac v celom priebehu súťaže. ,,Každá hráčka z nášho tímu, ktorá sa dostane na ihrisko, sa snaží využiť čas čo najlepšie a čo najviac pomôcť družstvu. Tak je to aj u mňa.” Svoje bodové maximum v európskej súťaži si 22-ročná Kelčíková vytvorila v domácom víťaznom stretnutí proti Tarbes. Za 10 minút pomohla ako striedajúca hráčka z druhej vlny 6 bodmi, ktoré pramenili z nebojácnej prienikovej hry.

Slovensko U20 ženy, Lucia Kelčíková (6) (Foto: FIBA.com)

Hoci mala mladá Ružomberčanka v minulosti problémy s kolenom, kvôli ktorému vynechala celú sezónu 2018/19, momentálne si basketbal na ihrisku užíva. ,,Kvôli plastike predného skríženého väzu som stála sezónu. Navyše, na začiatku letnej prípravy som mala veľké bolesti a zistili mi, že mám odštiepený meniskus. V septembri mi ešte koleno artroskopicky vyčistili a po ročnej pauze a operáciách sa do toho dostávam a pomaly zvyšujeme zaťaženie,” opisuje svoje zdravotné problémy z minulosti študentka fyzioterapie. ,,Keďže minulú sezónu som celú vynechala, teraz sa venujem naplno basketbalu. Preto som sa rozhodla, že po ukončenom treťom ročníku fyzioterapie, si dám študijnú prestávku,” upresnila.

Po minulosezónnej pauze bývalej mládežníckej reprezentantky a taktiež nepostupe Ružomberka z ťažkej skupiny B, si v tej aktuálnej prišli Kelčíková aj najväčší adept na extraligový titul na svoje. Lucia sa po hernej pauze rozohráva a dostáva do formy, Ružomberok predviedol v EuroCupe skvelé výkony, za ktoré sa rozhodne nemusí hanbiť.

Lucia Kelčíková (Foto: fibaeurope)

,,Boli to naozaj kvalitné zápasy, ktoré nám poskytli veľa skúseností a ukázali iný rozmer basketbalu. Na začiatku sme dúfali, že postúpime zo skupiny a nakoniec sme na domácej palubovke dokázali poraziť aj súperov ako sú Szekszárd, Krasnojarsk, či Tarbes.”

V osemfinále sme prišli o posledného slovenského zástupcu v druhej najprestížnejšej súťaži starého kontinentu. V EuroCupovom ročníku 2018/19 sa predstavil jediný slovenský klub – MBK Ružomberok, štyria slovenskí tréneri – Peter Jankovič, Štefan Svitek, Richard Leško, Martin Pospíšil a šesť slovenských basketbalistiek – Angelika Slamová, Marie Ružičková, Sabina Oroszová , Veronika Remenárová, Stella Tarkovičová a Laura Olšová.

5 Chicago Sky 20/14 58,82%
6 Minnesota Lynx 18/16 52,94%