Dudášová si Brno užíva, dopredu ju posúvajú rady legendárneho Bobrovského

Publikované: 03.02.2019 Autor: Jozef Cyprián Foto: Jäzva

Nikola Dudášová (77), BK Žabiny Brno (CZE) (Foto: Jäzva)

Šesť rokov v Piešťanoch považuje za krásne obdobie svojej kariéry, no pokoj kúpeľného mesta sa napriek tomu rozhodla vymeniť za ruch veľkomesta. Keď sa slovenská reprezentantka Nikola Dudášová rozhodla v lete reflektovať ponuku klubu Žábiny Brno, argumentovala potrebou zmeny a lákavou chuťou legionárskeho chlebíka.

„Svoje rozhodnutie určite neľutujem,“ usmieva sa o niekoľko mesiacov neskôr jediná Slovenka v kádri Žábin. „Som veľmi spokojná. Dostala som sa do lepšej súťaže a keďže hráme ďalšie dve európske súťaže, hrám aj veľmi veľa zápasov. V pozitívnom musím hovoriť aj o dievčatách a realizačnom tíme. V Brne sa cítim naozaj veľmi dobre.

Nikola Dudášová (77), Basket Žabiny Brno (CZE) (Foto: Jäzva)

Brno patrí tradične medzi bašty ženského basketbalu a v najvyššej českej súťaži pôsobia až tri kluby z tohto mesta. Okrem Žábin sú to ešte elitný klub KP Brno a mladý tím Teamstore Brno.

„My sa samozrejme orientujeme na KP, ktorý je našim tabuľkovým susedom. Momentálne strácame na jeho druhú pozíciu iba jedno víťazstvo a práve začiatkom februára ich privítame doma. O motiváciu tak máme postarané a verím, že sa nám ich podarí zdolať,“ želá si N. Dudášová.

Ešte pred prestížnym derby však privítajú Žábiny v EWBL švédsku Umeu a keďže pôsobia aj v Stredoeurópskej lige, zápasový kalendár je poriadne zaplnený. A takto to slovenskej reprezentantke vyhovuje.

V podstate je to všetko o basketbale. Trénujem každú chvíľu, vždy keď sa to dá. A keď mám voľno, tak chodíme s babami do kaviarní či reštaurácií,“ približuje Nikola svoj harmonogram.

YOUNG ANGELS Košice vs. BK Žabiny Brno (CZE), Majorošová (10) vs. Dudášová (77) (Foto: Jäzva)

Hlavným cieľom bude skúsiť zaútočiť na druhú pozíciu spomínaného brnianskeho rivala. Líderská pozícia USK Praha sa totiž zdá byť neohroziteľná. Zverenky trénerky Natálie Hejkovej ešte neprehrali pod ligovými košmi ani raz a majú tak zamiesené k perfektnej sezóne.

Medzi Brnom a Prahou síce tradične panuje rivalita, no z pohľadu basketbalu by som to takto nenazvala. Je nám jasné, že USK je niekde inde a keď hráme proti nim, tak sa ich snažíme potrápiť. Takéto zápasy sú hlavne o zbere skúseností,“ vraví Nikola. V tíme Žábin patrí medzi najvyťažovanejšie hráčky a práve to je pre ňu to najdôležitejšie. „Tréner má na mňa iné požiadavky, ako tomu bolo v Piešťanoch. Sprvoti som si musela zvyknúť na zvýšenú zodpovednosť a na situácie, ktoré som predtým v takej miere nezažívala. Myslím si však, že som si na to postupne zvykla.“

Nikola Dudášová (77), Basket Žabiny Brno (CZE) (Foto: Jäzva)

Hlavným trénerom Žábin je Viktor Pruša, no skutočnou legendou českého basketbalu je jeho asistent Jan Bobrovský. Už 73-ročný odborník získal ako hráč striebro a bronz na majstrovstvách sveta, ako aj sedem titulov majstra Československa. V pozícii trénera priviedol IMOS Brno k štrnástim titulom majsteriek Českej republiky.

Dovolím si povedať, že prítomnosť pána Bobrovského predstavuje lákadlo pre každú hráčku, ktorá prichádza do tohto klubu. V basketbale zažil asi všetko a jeho rady tak majú cenu zlata. Všetci ho vnímajú ako obrovskú osobnosť. Aj preto som rada, že môžem pôsobiť v tomto klube,“ dodáva pre basket.sk Nikola Dudášová.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.