Šamorín prekvapil Čajky aj bez líderky Sujovej, tá sedela pre trest doma

Publikované: 30.01.2019 Autor: Karolína Vrabcová

Timea Sujová (Foto: Jozef Perháč)

Bolo to veľké prekvapenie, keď v sobotu na domácej palubovke vyhrali Šamorínčanky nad Piešťanskými Čajkami 59:58. Veď v základnej časti zverenky trénera Alberta Diósiho so súperkami z kúpeľného mesta dvakrát prehrali. Šamorínske víťazstvo je o to prekvapivejšie, že hrali bez najproduktívnejšej hráčky súťaže i klubu a zároveň hrajúcej asistentky hlavného trénera Timei Sujovej.

Nie, skúsená 35-ročná hráčka nie je zranená. Prečo teda nehrala? „V zápase s Ružomberkom som spravila dve technické chyby, v dôsledku čoho som bola vylúčená. Na základe disciplinárneho konania som minulý štvrtok dostala dištanc na jeden zápas a nejakú peňažnú pokutu,“ povedala pre basket.sk Sujová. Disciplinárny trest jej napokon nedovolil sledovať zápas ani v hľadisku domácej arény a tak sa najlepšia hráčka Šamorína usalašila pred obrazovku. „Bola to pre mňa špecifická situácia, pretože málokedy vynechávam nejaké stretnutie, či tréning. Som však rada, že dievčatá zahrali tak dobre. Prežívala som pred obrazovkou zmiešané pocity. Na jednej strane mi bolo ľúto, že som nemohla s nimi oslavovať, ale na druhej som bola veľmi rada, že to zvládli aj bezo mňa.

ŠBK Šamorín vs. Good Angels Košice, Sujová (11) vs. Žirková (7) (Foto: Ladislav Dobsa)

Mladé hráčky už musia stále hrať dobre

Sujová nám netradične zhodnotila stretnutie z pohľadu hráčky – diváčky: „Baby ukázali, že keď chcú, vedia bojovať a výsledok sa dostaví. Bez ohľadu na to, či vyhrali alebo prehrali, aj tak hrali lepšie ako pár predošlých zápasov. Možno im trošku pomohlo aj to, že som tam nebola, pretože sa ony samy museli premôcť a viac zabojovať, keďže vedeli, že tam nebudem a nepotiahnem ich. Myslím si, že to bolo dobré pre dievčatá, ktoré na sebe necítili doteraz takú zodpovednosť, lebo nemuseli, keďže som tam bola ja alebo Romana Vyňuchalová. Teraz to museli viac zobrať na seba a celkom dobre sa im to podarilo. Dúfam, že v tom budú pokračovať, aby každá hrala dobre. Máme úzku rotáciu, takže potrebujeme, aby hrali svoj štandard. Nastavili si latku vysoko, takže musia teraz už stále hrať dobre.“

Čo podľa Sujovej rozhodlo v prospech Šamorína? „Myslím si, že bojovnosť. Dievčatá chceli veľmi vyhrať a nezľakli sa toho, že prišli Piešťany, papierovo väčší favorit. Žiadna lopta pre ne nebola stratená a bojovali o všetko. To robilo rozdiel. Takisto si myslím, že nás Čajky aj trochu podcenili. Možno čakali, že sa to niekedy zlomí samo, ale nestalo sa tak a moje spoluhráčky to dotiahli do víťazného konca.“

Timea Sujová (Foto: Tomáš Mlynárik)

Nečakala, že vyhrajú

Šance Šamorína pred zápasom s Piešťanmi neboli veľké. Veď v základnej časti s týmto súperom prehrali pomerne jednoznačne – vonku 44:71 a doma 43:69. K tomu si pripočítajme stratu kľúčovej a najproduktívnejšej hráčky. „Keďže som vedela, že nebudem hrať, už pred stretnutím som hovorila, že vždy takýto impulz či zmena môže pomôcť. Takisto som povedala, že si myslím, že budú hrať lepšie, pretože sa budú musieť do toho viac vložiť ako doteraz. Priznám sa, že som nečakala, že vyhrajú, v tomto ma milo prekvapili. Nezáleží na tom, či boli šťastnejšie alebo prečo a ako zvíťazili. Aj Piešťany zrejme hrali najhoršie spomedzi všetkých zápasov. My však neriešime súpera. Dali sme do toho všetko, aj srdce a baby bojovali a preto vyhrali,“ myslí si Sujová.

Šamorínčanky prekvapivo bodovo najviac nepotiahla druhá najproduktívnejšia hráčka klubu a zároveň druhá najskúsenejšia – Romana Vyňuchalová. Najviac bodov nastrieľala Laura Horvátová (15) a Veronika Dulová (14). Vyňuchalová ich doplnila ďalšími deviatimi bodmi. „Som rada. Už v januári som im hovorila, že sme spolu pracovali celý polrok a už sa musí dostaviť nejaký výsledok. Najmä herne na jednotlivcoch a potom sa budeme môcť posúvať aj ako družstvo. Som rada, že postupne dievčatá počúvajú a to čo robia na tréningu vedia pretaviť aj do zápasu. Už vzišli niektoré dobré rozhodnutia aj v stretnutiach, takže to ma teší. Nie sú to hráčky, ktoré budú v každom dueli dávať dvadsať či dvadsaťpäť bodov, ale každá má svoju prednosť a keď ju bude vedieť využiť v prospech družstva, tak to bude dobré.“

Good Angels Košice - Šamorín (Sujová, Bojovičová) (Foto: Jozef Perháč)

Sústredia sa len na ďalšieho súpera

Výborný výsledok zvykne tím poriadne nakopnúť. Bude to tak aj v prípade Šamorína? „My z výsledkového hľadiska neriešime či sme vyhrali alebo nie. Nekalkulujeme koľko máme bodov a koľko na koho strácame. Ideme od stretnutia k stretnutiu. Sme veľmi radi, že hráme v nadstavbovej časti v hornej štvorke, pretože sú v nej takéto kvalitné zápasy, v ktorých sa môžu dievčatá namotivovať či ukázať napríklad aj iným trénerom, že aj ony majú na to, aby hrali lepšie súťaže či v lepších družstvách. Potrebovali sme takýto impulz v podobe víťazstva nad silným súperom, lebo doteraz sa nám to nepodarilo. Aj v Košiciach sme dvakrát prehrali v základnej časti, čo by sme mohli pokojne s touto formou aj vyhrať. Víťazstvo nad Piešťanmi nám určite pomohlo v tom, že pocestujeme do Košíc bojovne naladené a skúsime zlomiť našu zlú sériu s týmto súperom, ktorá je pre nás akási smolná,“ predznamenáva Sujová.

Šamorínčanky v základnej časti nevyhrali ani jeden duel proti ich terajším súperom v hornej štvorke. Najbližšiemu súperovi – Young Angels Košice – podľahli doma 66:71 a vonku 52:65. „V Košiciach je každý zápas ťažký. Musíme dávať pozor na veci, ktoré nám doteraz robili problém napríklad rýchla obrana, tranzícia a nejaké zbytočné hlúpe fauly. Myslím si, že sme sa v tom zlepšili a dúfam, že ak to dievčatá budú dodržiavať a budeme hrať tak bojovne ako minulý víkend, tak môžeme pokojne vyhrať.“ Navyše, Šamorínčanky v nadstavbovej časti prehrali vonku so silným Ružomberkom 49:86, kým zverenky trénerky Zuzany Žirkovej si z Koniarne minulý víkend odniesli trpkú prehru 58:112. „Každý zápas je iný a každý súper dokáže hrať inak s iným súperom. Nám Ružomberok ako tím sedí, pretože je to basketbalové družstvo ako my. Košice sú skôr bojovný tím. Keď sa s ich bojovnosťou vyrovnáme, tak to bude dobré. Aj keď sme s Ružomberkom prehrali najvyšším rozdiel z doterajších zápasov v tejto sezóne, ale nehrali sme zlý basketbal. Ak budeme hrať tak aj teraz v Košiciach, tak to bude fajn,“ dúfa Sujová.

Šamorín - Šopron (Sujová, Shenise Johnsonová) (Foto: SITA)

Ružomberok sleduje

Pre Timeu Sujovú sú súboje s Ružomberkom vždy špeciálne. Veď tím zo severného Slovenska trénuje jej manžel Juraj Suja. „Určite v tomto manželovi fandím. Sledujem stretnutia Ružomberka v Európskom pohári FIBA, no pozriem si aj tie ligové, keď práve nehráme aj my. Ak aj nestihnem duel naživo, pozriem si ho na ďalší deň zo záznamu. Som zvedavá ako hrajú. Doma sa však o tom veľa nerozprávame, pretože riešime iné veci. No ak sa ma niečo spýta, chcem sa vedieť k tomu vyjadriť. Prekonzultujeme spolu občas nejaké basketbalové riešenia. Čo sa týka Európskeho pohára FIBA, som rada, že sa konečne aj jemu zadarilo, pretože doteraz mali smolu, lebo dostali vždy ťažkú skupinu. Myslím si, že je veľmi dobrý tréner a konečne sa mu aj jeho robota, ktorú odvádza v Ružomberku, nejako vráti.

A ako vidí Sujová šance Ružomberka postúpiť cez francúzsky GB Tarbes, s ktorým zverenky jej manžela minulý týždeň doma zvíťazili 68:65? „Myslím si, že šance majú dobré, keďže aj doma ukázali, že Tarbes nebol o nič lepší ako oni. Skôr hrali trochu ustráchane. Keď od začiatku budú hrať odvážne, môžu uhrať nejaký pekný výsledok a možno aj vyhrať. To však neviem povedať dopredu. Tarbes doplnil tím o jednu basketbalistku. Môže ich to rozptýliť, pretože každý nový príchod tím naruší a potrebuje čas na to, aby sa družstvo spolu zohralo. Aj toto môže byť pre Ružomberok výhoda. Zatiaľ mám pocit, že niekedy hrali vonku lepšie ako doma. Napokon aj v Krasnojrasku hrali veľmi dobrý zápas. Bude to zaujímavé, no môže sa to skončiť hocijako a napokon vysoko prehrať. Šance na postup však určite majú.“

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.