Čajka Jakubcová: Náročnejší program nás aspoň lepšie pripraví a utuží ako tím

Publikované: 16.01.2019 Autor: Karolína Vrabcová

Ivana Jakubcová (Foto: instagram)

Čajky prešli pred začiatkom aktuálnej sezóny veľkým prerodom. Odišiel dlhoročný tréner Martin Pospíšil, ktorého nahradil jeho asistent Richard Kucsa a v kádri zostalo len pár hráčok z uplynulej sezóny. Po rozpačitom štarte sa Piešťany naštartovali a v najvyššej domácej súťaži sa držia za suverénnym Ružomberkom. Čajkám sa však nedarí len na domácich palubovkách, ale aj na medzinárodnom fó­re.

Základná časť ženskej extraligy je už takmer na konci. V programe je už len posledný zápas, ktorý v rámci 14. kola odohrajú dnes v piešťanskej Diplomat aréne Čajky s Banskou Bystricou. „Tento zápas určite nepodceníme. Berieme to ako možnosť zapracovať na našich nedostatkoch, čo sa nám v nadstavbe určite zíde,“ povedala pre basket.sk Ivana Jakubcová. Obe družstvá majú v tomto smere oproti ostatným tímom nevýhodu, keďže na oddych a prípravu na nadstavbovú časť majú o štyri respektíve šesť dní menej. Jakubocová však má na túto situáciu odlišný názor. „Náročnejší program nás aspoň lepšie pripraví a utuží ako tím, takže to z dlhodobého hľadiska rozhodne vidíme ako výhodu.“

Martina Matejčíková (14) a Ivana Jakubcová (3), Pieťanské Čajky (Foto: Laco Duračka)

Najväčšia skúška Ružomberok

Podľa očakávaní sa v ďalšej fáze súťaže Čajky predstavia medzi hornou štvorkou. Systémom doma/vonku si zahrajú s Ružomberkom, Young Angels Košice a Šamorínom. „Sme ambiciózny tím, takže máme len tie najvyššie ciele,“ pripomína ešte pred štartom boja o titul Jakubcová. S každým zo spomínanej trojice súperov sa stretli Čajky už dvakrát. So Šamorínom si poradili doma (71:44) i vonku (43:69). S Košicami prekvapivo doma prehrali na úvod súťaže 69:73 po predĺžení, a nadstavený čas rozhodol o osude aj druhého vzájomného stretnutia, ktoré ovládli Čajky 78:75. „Každý z týchto tímov túto sezónu ukázal, že nám nedajú nič zadarmo, ale určite najväčšou skúškou bude Ružomberok,“ myslí si Jakubcová.

Ivana Jakubcová (Foto: Laco Ďuračka)

Zahrajú si play-off EWBL

Čajky v tejto sezóne pôsobia aj v Európskej ženskej basketbalovej lige (EWBL). Zo siedmich zápasov zvíťazili štyrikrát. Ruky víťazne nad hlavu dvíhali po stretnutí s litovským Kibirkstis Vilnius (58:42), s ruským Dinamom Moskva (67:60), holandským Amsterdam Angels (69:57) a švédskym Lulea Basket (69:64). Naopak, bodovo nestačili na bieloruský Horizont Minsk (56:71), český Basket Žabiny Brno (39:73) a lotyšský TTT Riga (66:84). Práve s posledným menovaným tímom odohrali podľa Jakubcovej najťažší duel. „Je to euroligový tím, ktorý je v tejto súťaži veľmi úspešný. Je to veľmi skúsené družstvo, hráčky už spolu hrajú viac rokov a bolo vidieť, že sa na ihrisku veľmi dobre poznajú. Ich agresivita v obrane urobila v zápase najväčší rozdiel.“ V play-off si Piešťany zahrajú proti bieloruskému družstvu Tsmoki Minsk. Oba tímy si zmerajú sily dvakrát. Budúcu stredu je na programe stretnutie v Diplomat aréne, odveta zas 13. februára.

Piešťany účinkujú aj v ďalšej nadnárodnej súťaži. V Stredoeurópskej ženskej basketbalovej lige (CEWL) zvíťazili nad nemeckým BC Pharmaserv Marburg vonku 78:66 a doma 72:67. Na palubovke Sokol Hradec Králové prehrali 60:74. Domáca odveta je na programe 31. januára. „Sme rady, že máme možnosť prezentovať sa aj v európskych súťažiach ako EWBL a CEWL. Prináša nám to cenné skúsenosti a veľa sa vďaka týmto zápasom posúvame dopredu,“ pochvaľuje si 24-ročná basketbalistka.

Piešťanské Čajky vs. BAM Poprad, Ivana Jakubcová (3) (Foto: Laco Duračka)

Snaží sa plniť svoju úlohu v tíme čo najlepšie

Jakubcová je druhá najproduktívnejšia hráčka Čajok. Rodáčka z Bratislavy nastrieľala v tejto zaostáva 152 bodov a za kanadskou legionárkou Jessicou Lubinovou zaostáva o 12 bodov. Zároveň je aj najproduktívnejšia Slovenka v družstve Richarda Kucsu. „Každá z hráčok má v tíme svoju dôležitú úlohu. Ja sa len snažím spĺňať tú svoju najlepšie ako viem. Cením si dôveru od trénera a spoluhráčok, vďaka ktorým sa posúvam vpred. Aj keď je vždy čo zlepšovať, som rada, že viem pomôcť tímu akoukoľvek formou. Som vďačná za každé napredovanie v útočných či obranných činnostiach,“ dodala 198 cm vysoká basketbalistka.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

INT INT 26.09.2020 SNV SNV
LEV LEV 26.09.2020 PDA PDA
LUC LUC 26.09.2020 SVT SVT

ScoreBoard ...

SAM SAM 30.09.2020 SKP SKP
YAK YAK 30.09.2020 BPP BPP
UMB UMB 30.09.2020 PNC PNC
RBK RBK 30.09.2020 SNV SNV