Nitrianka Zentková: Je príjemné po dlhom pracovnom dni večer vymeniť lodičky za basketbalové tenisky

Publikované: 12.01.2019 Autor: Karolína Vrabcová

Michaela Zentková (Foto: Archív Michaela Zentková)

V našej najvyššej ženskej súťaži nájdeme veľa dievčat, ktoré sa popri basketbale plnohodnotne venujú zamestnaniu. Jednou takou je aj Michaela Zentková, ktorá momentálne brázdi palubovky v drese Nitry. Dvadsaťdeväťročná basketbalistka profesijnej kariére dokonca obetovala dva roky športového života.

Nitru čaká v záverečnom 14. kole základnej časti ťažká prekážka v podobe nezdolaného Ružomberka. Aký zápas čaká na družstvo Michaely Zentkovej? „Pre Ružomberok povinný. Pre diváka možno neatraktívny, aj keď baby sú veľmi príjemné na pohľad,“ žartovala najskôr sympatická basketbalistka a potom pokračovala vážnejším tónom: „Pre nás určite náročný, ale domáci! Týmto teda všetkých pozývame do haly. Vždy hovorím, že pokojné more skúseného námorníka nespraví, takže sa tešíme a verím, že z neho vyťažíme čo najviac, splníme ciele, ktoré sme si dali a ukážeme srdce, um a radosť z hry.“

FIBA videla Ružomberok ako outsidera, ten prekvapil postupom

Michaela Zentková (Foto: Archív Michaela Zentková)

Kapitánka nitrianskeho družstva vie, čo bude v náročnom dueli kľúčové: „Pre nás bude určite najdôležitejšie predovšetkým vyrovnať sa s ,fyzickosťou’, agresívnou hrou súpera a nepustiť MBK ani centimeter domácej palubovky bez boja. Ostatné bude už len medzi zemou a košom.“ Zentková zároveň pripomína aj najväčšiu silu súpera. „Ružomberok sa prezentuje rýchlou a agresívnou hrou ako v útoku, tak aj v obrane. Keď k tomu pridáme kvalitne vyskladaný káder na obvode i pod košom, ich tabuľkové postavenie plne zodpovedá realite. O to väčšia je to však výzva pre každého ich súpera, konfrontovať sa s takýmto družstvom v rámci domácej súťaže a ak aj nie vyhrať, aspoň sa niečo naučiť. Nastavenie zrkadla od klubu takejto kvality je nielen pre individuálny, ale i tímový posun nesmierne dôležité.“

Ruža v tejto sezóne kvitne na plno. V domácej súťaži v trinástich kolách ani raz neprehrala. To isté môžeme povedať o jej domácich zápasoch v Európskom pohári FIBA, kde v play-off postúpila cez silný ruský tím Jenisej Krasnojarsk do šestnásťfinále. Nitrianky s Ružomberkom v 7. kole v Koniarni navyše prehrali vysoko 32:104. Napriek tomu tím nemá problém namotivovať sa na takýto zápas. „Každý sa chce ,vytiahnuť‘ na najsilnejší tím domácej súťaže aktuálnej sezóny s účasťou v silnej medzinárodnej súťaži. V našom prípade väčšia kvalita stojí jednoznačne na strane Ružomberka, to ale neznamená, že si z tohto zápasu nemáme čo vziať. Schopnosť motivovať sa, ideálne aj ostatných, by mala byť základným predpokladom každého športovca, ktorý chce niečo dokázať. Dali sme si ciele, ktoré chceme v zápase splniť, a koniec koncov… lopta je guľatá,“ pripomína Zentková.

YOUNG ANGELS Košice vs. BKM Junior UKF Nitra, Michaela Zentková (34) (Foto: Jäzva)

Ťahajú za jeden koniec povrazu

Zentková je druhou najlepšou strelkyňou svojho družstva so 109 bodmi v 13 zápasoch. O 7 zaostáva za talentovanou Viktóriou Fehérovou. „Priznám sa, že dlho som osobné štatistiky nesledovala vôbec a v poslednej dobe ich sledujem len do tej miery, aby som si vedela vyhodnotiť, v akých činnostiach som mohla družstvu v tom ktorom zápase pomôcť viac, a na ktorých treba ešte zapracovať. Veľa dôležitých faktorov, ako postavenie dobrej clony, uvoľnenie sa pre prihrávku, či v obrane prinútiť súpera urobiť chybu, sa v štatistikách nezaznamenáva, čiže tieto sú len istým vodítkom, nie celkovým obrazom herného prejavu jednotlivca. Pomôžem si výrokom legendárneho Michaela Jordana: ,There is no I in TEAM.’”

S výbornými osobnými štatistikami prichádza aj väčšia zodpovednosť. Zentková si však žiadny tlak nepripúšťa. „V družstve plnom šikovných dievčat sa vieme navzájom potiahnuť ale i zastúpiť, takže keď sa niekomu nedarí, zahrá niekto iný. Sme tím, ťaháme za jeden koniec povrazu. Tiež vo všeobecnosti nemám problém prevziať zodpovednosť, mám rada výzvy, takže sa viem nastaviť tak, aby som žiaden tlak nepociťovala.“

Michaela Zentková (Foto: Archív Michaela Zentková)

Majú na viac než na 5. miesto

Už po tomto kole sa liga rozdelí na dve polovice. Prvé štyri tímy budú bojovať o titul, druhé štyri tímy o záchranu. Nitra sa z piateho miesta s najväčšou pravdepodobnosťou posunie medzi spodnú časť. „Som realistka, takže účasť vo finále by bola nad očakávania, ale tiež si myslím, že máme na viac ako momentálne stojíme v tabuľke. To však musíme najprv potvrdiť na palubovke. S pozitívnym prístupom je nakoniec každá cesta ľahšia i veselšia. Minimálne to dlžíme naším divákom!“ myslí si Zentková.

Sympatická brunetka v slovenskej extralige vystriedala už niekoľko klubov. Extraligu si zahrala za niekdajšie BSS Košice, s ktorým získala bronz. Dva roky strávila v Prešove (striebro), potom si na rok odskočila do Popradu a na ďalšie tri do Piešťan, kde oslavovala ďalší bronz a striebro. Následne prišla dvojročná pauza a návrat na palubovky v uplynulej sezóne. „Ťažko sa mi vyberá jeden tím, kde sa mi páčilo najviac. Každé pôsobisko bolo niečím iné a pre mňa špeciálne a každé ma niečím obohatilo, či už basketbalovo alebo po osobnostnej stránke. Piešťany mi ukázali ako má vyzerať systematická práca a aké dôležité sú na ihrisku i mimo neho emócie. Veľkú časť života – sedem rokov – som prežila v Košiciach, kde som aj chodila na vysokú školu a nechala som tam veľký kus srdca. Doma je však doma, a ja som veľmi šťastná, že si konečne po toľkých rokoch môžem najvyššiu súťaž zahrať aj u nás v Nitre, ako správna Trogárka. Nie je nič viac, ako keď vidíte v hľadisku každý zápas sedieť svojich blízkych a cítite ich podporu.

Cassovia - Piešťanské Čajky (Michaela Zentková) (Foto: jäzva)

Lodičky rada mení za basketbalové tenisky

Kým väčšina dievčat popri basketbale pracuje, Zentkovová to má opačne. „Ono je to skôr naopak, popri práci sa venujem basketbalu. Pôsobím ako advokát, čo je časovo veľmi náročné, ale som zástancom teórie, že všetko sa dá, keď sa chce. Obeta sa prináša nie veciam, pre ktoré žijete, ale tým, bez ktorých žiť neviete. Z tohto pohľadu som len skĺbila dve veci, ktoré ma napĺňajú, spravila z nich priority a podriadila tomu všetko ostatné. Je super príjemné po dlhom pracovnom dni večer vymeniť lodičky za basketbalové tenisky. Samozrejme by to nebolo možné bez podpory a pochopenia môjho okolia, predovšetkým trénerov a vedenia, za čo im chcem poďakovať. Veľmi si to vážim. A ešte by to nešlo bez dobrého časového manažmentu!“

Spomínanú dvojročnú pauzu pred minulou sezónou využila nielen na štúdium. „Venovala som sa právu, pripravovala sa na advokátske skúšky, dávala sa zdravotne do poriadku. Občas človek potrebuje získať nadhľad a sústrediť sa na iné veci, aby ďalej pokračoval správnym smerom. Lebo aj samotná cesta je cieľ,“ ozrejmila 190 cm vysoká basketbalistka.

Michaela Zentková (Foto: Archív Michaela Zentková)
Michaela Zentková (Foto: Archív Michaela Zentková)

Sníva o zahraničí, ale inak

Pôsobenie v zahraničí je veľký cieľ takmer každej hráčky. Michaela Zentková sa na skusy za hranice Slovenska doposiaľ nevydala, ale túto možnosť nevylučuje. Akurát, nie v basketbalovom zmysle. „Iba ak vo Francúzsku, tam je Európsky súd pre ľudské práva,“ zažartovala, no vzápätí priznala: „Túto etapu mám už asi za sebou, aj keď sa tiež riadim krédom nikdy nehovor nikdy. Svojho času som mala viaceré ponuky basketbalovo sa rozvíjať za oceánom či v zahraničí, ale život to zariadil inak. Navyše naše krásne Tatry sa tak ťažko opúšťajú!

Ako mladá si Zentková obliekla národných dres a predstavila sa s dvojkrížom na prsiach na rôznych akciách a turnajoch. Ktoré sú najpamätnejšie? „Zranila som si ľavé koleno pomerne skoro, keď som mala sedemnásť, čiže spomienky z tohto obdobia už trochu blednú. Nikdy ale nezabudnem na majstrovstvá Európy U16 v Estónsku, kde sa nám podarilo pre Slovensko vybojovať postup do A-kategórie. Šampionátu sme doslova kraľovali, keď sme vo finále zdolali domáce hráčky rozdielom tridsiatich bodov. Síce to nie je udalosť najvyššieho rangu, ale tie emócie, vyhrať šampionát, plus odniesť si individuálne ocenenie, boli neopísateľné. Na to sa dobre spomína. Tiež rada spomínam na ME U18 na Tenerife a na Svetovú letnú univerziádu v čínskom Shenzene, aj keď z úplne odlišných dôvodov.“

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

CON CON 89:85
23.08.2019
LVA LVA
NYL NYL 87:90
23.08.2019
ATL ATL
CHI CHI 85:78
23.08.2019
WAS WAS
WAS WAS 25.08.2019 NYL NYL
DAL DAL 25.08.2019 ATL ATL
LAS LAS 25.08.2019 CON CON
PHO PHO 25.08.2019 CHI CHI
MIN MIN 25.08.2019 LVA LVA
SEA SEA 25.08.2019 IND IND

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Washington Mystics 19/8 70,37%
2 Connecticut Sun 19/9 67,86%
3 Las Vegas Aces 19/9 67,86%
4 Los Angeles Sparks 17/10 62,96%
5 Chicago Sky 17/11 60,71%
6 Seattle Storm 15/13 53,57%
7 Minnesota Lynx 14/15 48,28%
8 Phoenix Mercury 12/15 44,44%
9 Dallas Wings 10/18 35,71%
10 Indiana Fever 9/19 32,14%
11 New York Liberty 9/19 32,14%
12 Atlanta Dream 7/21 25,00%