Očami Rada Rančíka: Baldovský prenáša super energiu a prístup na spoluhráčov

Publikované: 08.01.2019 Autor: Rado Rančík Foto: Daniel Faix

Stanislav Baldovsky (24), BK Iskra Svit (Foto: Daniel Faix)

Dobrý deň všetkým priaznivcom basketbalu. Dúfam, že ste si užili vianočné sviatky, čas strávený s najbližšími či priateľmi, a že ste si našli cestu na basketbalové zápasy. V kole počas sviatkov sme sa nedočkali žiadneho vážneho prekvapenia. Trošku som možno očakával, že si Žilina odnesie body zo Spišskej Novej Vsi. Mal som pocit, že víťazstvo proti silnému Interu im dodá energiu a sebavedomie. No nestalo sa tak a Spišiaci si pripísali na svoje konto dôležitú výhru.

Ostatné zápasy dopadli podľa očakávaní. Levice i Inter vyhrali s veľkými bodovými rozdielmi nad družstvami z konca tabuľky. Potvrdili to, že posledné dva kluby našej ligy majú naozaj nad čím premýšľať. Najväčším ťahákom dvadsiateho kola bol duel Svitu s Komárnom. Pokúsim sa trošku rozobrať zápas do väčších detailov.

Poďme pekne po poriadku. Očakával som, že duel skončí tesným rozdielom. Bol som však prekvapený z toľkých bodov. I keď je pravda, že Svit dáva v priemere skoro 84 bodov na zápas a doma sa toto číslo zvyšuje. Napriek tomu som čakal, že Komárno pod vedením skúseného trénera Čuroviča udrží toto číslo oveľa nižšie. Po pozretí zápasu som pochopil, prečo sa tak nestalo.

Nechcem povedať, že by tím z juhu Slovenska nemakal. V hre jeden na jeden im obrana celkom išla, no čo sa týka tímovej defenzívy, tak tam robili priam školácke chyby. Preberanie hráčov bolo niekedy úplne zbytočné a mám pocit, že skôr to bolo z lenivosti. V iných momentoch im absolútne zlyhala komunikácia. Nepočul som či medzi sebou rozprávajú a mal som pocit, že mali v tomto nedostatky. Na to, aby bola obrana úspešná, je potrebné, aby pri situáciach, kde dochádza k clone, k zbehu alebo k pohybu bez lopty, mali hráči jasno, kto má v danej situácii ako reagovať. To sa dosiahne pripravenosťou na jednotlivca či systém, ktorý súper hrá. Ak aj dôjde k chybe, hráči musia komunikovať a tým zakryť svoje chyby. To však basketbalisti Komárna nedosiahli.

Dostávali často veľmi jednoduché koše. Bez obrany sa v meste ako je Svit ťažko dosiahne víťazstvo. Na druhej strane mali Komárňanci veľké množstvo príležitostí spod koša, ktoré im nepadli. Stačilo premeniť pár striel, body spod Tatier by brali oni. Ale nebolo to len o nepremenených šanciach spod koša. Takisto mali mizerné percento spoza oblúka, čo bolo cítiť. Ak by boli ich strely z pripravených situácií, čistých pozícii, nepoviem ani slovo. No veľké množstvo bolo z môjho pohľadu silených.

Ak by som sa pozrel na individuálne výkony hráčov, musel by som napriek relatívne slušným číslam, prehovoriť do duše rozohrávačovi Devinovi Brooksovi. Vynikal v zápase umnými prihrávkami a slušnou obranou jeden na jeden. No na druhej strane absolútne zlyhal v tom, že drvivá väčšina jeho striel bola nezmyselná. Mať zlý strelecký deň je v poriadku, ale tým pádom musím pre družstvo urobiť niečo iné. To mi u neho veľmi chýbalo.

Taktiež nevyšiel zápas Deličovi. Streľba za tri, napriek jeho dobrej percentuálnej úspešnosti počas sezóny, bola v tomto zápase slabá. Na palubovke mi chýbala i významná prítomnosť slovenských hráčov. Hlivy musí dvihnúť hlavu hore a zabojovať o svoje minúty. Konkurencia je silná, ale to ho musí iba posilniť. Časom dúfam, že mu to pomôže k zlepšeniu a bude s neho ešte lepší a dravejší hráč ako doposiaľ.

Prejdime k výkonu Svitu. Hráči aj tréner Michal Madzin odvádzajú veľmi dobrú prácu. Celkovo pôsobili na ihrisku s väčšou energiou a dravosťou. Samozrejme, že mali aj chyby a chýbal im obranný doskok. Umožniť súperovi 16 útočných doskokov je hrozne veľa. No napriek tomu sa mi celkom páčila ich tímová obrana. Často dokázali hráči pokryť chyby toho druhého. Tam nastal problém strácania pozície pri doskoku. Na tomto musia ešte pracovať.

Uvedomiť si, že ak mi pomôže pivot, kvôli mojej nie dobre zahranej hre jeden na jeden, musím šprintovať a snažiť sa vyboxovať jeho hráča, nie stáť a pozerať sa ako to dopadne. Ale toto nie je problém len basketbalistov Svitu. Týka sa to veľkej väčšiny hráčov v našej lige. Musia si uvedomiť, že ak ma niekto prekoná, musím vynaložiť ešte väčšiu energiu, aby som to napravil.

Opäť sa mi páčil výkon DeAndreho Davisa. Hral s veľkou energiou. Nedal veľa bodov, no mal druhú najvyššiu užitočnosť v tíme. Dobre bránil a hlavne nemám pocit, že som videl situáciu, kde by sa vzdal. Tu by si mal brať príklad Maurizio Galata. „Maco“ musí vydať zo seba väčšiu energiu. Pozrieť si svoje zápasy, zanalyzovať ich a naozaj zapracovať. Sú situácie, kde to zvláda super. Z tých si musí zobrať príklad.

V závere by som rád vyzdvihol Stana Baldovského. Systém trénera Madzina mu naozaj sadol a hrá s veľkou chuťou. Na ihrisku je z neho cítiť pôžitok a radosť z basketbalu. Ako už to býva zvykom, táto super energia a prístup sa preniesol na jeho spoluhráčov. Dúfam, že v tom bude pokračovať a že mu to vydrží, pretože sa na to pozerá dobre.

Týmto by som ukončil dnešný príspevok a vidíme sa nabudúce. Ďakujem, Rado.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

CON CON 78:68
18.08.2019
DAL DAL
WAS WAS 107:68
18.08.2019
IND IND
CHI CHI 85:100
18.08.2019
LVA LVA
PHO PHO 78:72
18.08.2019
NYL NYL
SEA SEA 82:74
18.08.2019
MIN MIN
ATL ATL 20.08.2019 CHI CHI
IND IND 20.08.2019 NYL NYL
LVA LVA 20.08.2019 PHO PHO
LAS LAS 20.08.2019 MIN MIN

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Washington Mystics 19/7 73,08%
2 Las Vegas Aces 18/8 69,23%
3 Connecticut Sun 18/9 66,67%
4 Los Angeles Sparks 15/10 60,00%
5 Chicago Sky 15/11 57,69%
6 Seattle Storm 15/13 53,57%
7 Minnesota Lynx 13/14 48,15%
8 Phoenix Mercury 12/14 46,15%
9 Dallas Wings 10/17 37,04%
10 Indiana Fever 9/17 34,62%
11 New York Liberty 8/18 30,77%
12 Atlanta Dream 6/20 23,08%