Logic sa vrátila, lebo Košice miluje. Účinkovanie v EWBL vníma ako prísľub do budúcnosti

Publikované: 07.01.2019 Autor: Jozef Cyprián Foto: Jäzva

A3 Basket Umeå (SWE) vs. YOUNG ANGELS Košice, Samantha Logic (22) (Foto: Jäzva)

Bez veľkých očí a s malou dušickou vstupovali hráčky Young Angels do svojej premiérovej sezóny v Európskej lige EWBL. Mladý tím vopred vedel, že v konkurencii skúsenejších súperiek to bude veľmi ťažké a úspechom bude každé víťazstvo. Tých bolo napokon viac, ako sa čakalo. Ani tri výhry však napokon nestačili k postupu do play-off a zverenky trénerky Zuzany Žirkovej obsadili piatu, čiže prvú nepostupovú pozíciu.

„Môžeme to hodnotiť kladne. Ja som rada, že sme odohrali také vyrovnané stretnutia a vybojovali tri víťazstvá. Stále sa máme čo učiť a dva play-off duely by boli príjemným bonusom. To by už však bol iný level,“ zhodnotila účinkovanie Young Angels v EWBL Z. Žirková.

Od svojich dievčat nepožadovala ani tak postup, ako poctivé výkony. K zisku víťazstva na záverečnom domácom turnaji v Angels aréne pritom neboli mladé Košičanky až tak ďaleko. V oboch zápasoch mali silné pasáže, no skúsenejšie súperky im v kľúčových fázach zakaždým odskočili. Proti Grodnu nezvládli tretiu štvrtinu, Umea si vypracovala slušný náskok hneď v úvode zápasu. „Anjelky“ síce dokázali ešte do polčasu vyrovnať, no potom to bolo opäť o neúspešnom zmazávaní manka.

Tento zápas sa musel divákom páčiť. Odohrali sme ho veľmi dobre a získali sme opäť kopec nových skúseností. Ak by bolo takýchto stretnutí viac, tak by to bolo skvelé,“ poznamenala košická trénerka, ktorá mala počas turnaja príležitosť aj na začlenenie novej hráčky do zostavy. Premiérové dva zápasy odohrala po návrate z Portugalska rozohrávačka Nikola Nedoroščíková. „Musí si zvyknúť na úplne iný štýl. Pracuje veľmi dobre, ale potrebuje odohrať viac zápasov. Z taktického pohľadu si musí privyknúť na náš systém.

A3 Basket Umeå (SWE) vs. YOUNG ANGELS Košice, Nikola Nedoroščíková (8) (Foto: Jäzva)

Návrat po krátkej prestávke absolvovala aj Američanka Samantha Logic. V súboji proti Grodnu sa ešte len rozbiehala po sviatkoch, no do košov A3 Basket nahádzala výborných 22 bodov. Dvomi úspešnými trojkovými pokusmi v závere prvého polčasu navyše vrátila svoj tím do hry o víťazstvo.

Je tu na to. Chýba jej však kondícia a po dlhom voľne prišla v inom stave, ako som čakala. Je profesionálka a očakávam od nej ešte viac,“ okomentovala výkon svojej najskúsenejšej hráčky Zuzana Žirková.

Streľba mi išla a dievčatá mi vytvárali voľné pozície. Som rada, že som tým napravila výkon zo zápasu proti Grodnu, kde mi to strelecky vôbec nešlo,“ priznala Sam. A hoci to Košičankám s postupom nevyšlo, účinkovanie v EWBL malo veľký zmysel. „Z môjho pohľadu boli tieto zápasy prísľubom do budúcnosti. Ukázali sme, že ak robíme veci správne a zvládame detaily, tak môžeme byť úspešné. Bohužiaľ sme nepredviedli stopercentné štyridsať minútové výkony a proti takým silným súperom sme preto neuspeli. Spokojné tak môžeme byť s bojovnosťou a prístupom, videli sme však aj veci, na ktorých ešte musíme popracovať.“

Samantha sa už pritom tohto turnaja pôvodne ani zúčastniť nemala. Jej pôvodná dohoda s klubom platila iba do decembra. Zmena v Zákone o športe však napokon aspoň trochu uvoľnila ruky generálnemu manažérovi Danielovi Jendrichovskému a svoju najskúsenejšiu hráčku si tak mohol udržať v tíme až do konca sezóny.

Milujem tieto dievčatá, trénerku Žiro, asistentov Jana a Radka a celý tento klub. Dievčatá tu hrajú basketbal s veľkou chuťou a cítim tu túžbu zlepšovať sa. Osobne ma navyše baví, že tu hráme veľmi veľa zápasov. Je to jednoducho dobrý klub s dušou a preto som sa sem vrátila,“ vyjadrila sa Logic na margo svojho návratu z USA. A hoci si to podľa slov trénerky z pohľadu životosprávy príliš neustrážila, dovolenka jej pomohla aspoň načerpať nové psychické sily do ďalších ťažkých bojov. „Padlo mi to vhod. Konečne som si užila trochu času s rodinou a priateľmi. Teraz som však späť v Košiciach a myslím opäť na basketbal.

A3 Basket Umeå (SWE) vs. YOUNG ANGELS Košice, Vanda Kozáková (17) (Foto: Jäzva)

Faktom ostáva, že Košice by do play-off nepostúpili ani v prípade víťazstva nad Umeou. Po víťazstve Grodna nad maďarským Pécsom o tom vedeli už pred úvodným rozskokom svojho záverečného duelu v EWBL.

„Bolo by to možno o inom, ak by sme ešte mali šancu na postup. Náš prístup to však určite neovplyvnilo a dali sme do toho všetko až do poslednej sekundy,“ zdôraznila autorka siedmich bodov Vanda Kozáková. Celkové hodnotenie svojho tímu v tejto medzinárodnej súťaži hodnotí kladne. „Od začiatku sme podľa mňa príjemne prekvapili. Málokto z nás by pred sezónou povedal, že vyhráme niektoré vyrovnané zápasy, v ktorých sa lámal chlieb v posledných sekundách. Máme tri víťazstvá, čo nie je zlé. Iste, urobili sme aj chyby a postup nám ušiel veľmi tesne. Musíme sa z toho poučiť a nabudúce to zvládnuť lepšie.“

Účinkovanie Young Angels na európskej scéne však týmto nekončí. Už tento mesiac odohrajú zápas v Grazi a doma privítajú Brno. Hovoríme o Stredoeurópskej lige, v ktorej majú po suverénnom domácom triumfe nad rakúskym súperom veľmi slušnú šancu na postup do Final Four.

Našim cieľom bude určite postup, ale prioritou sú stále naše výkony. Tie sa musia zlepšovať od zápasu k zápasu,“ uvedomuje si Kozáková, ktorú doplnila trénerka Žirková: „Tam chceme jednoznačne postúpiť a verím, že zvládneme náročný zápas v Grazi. Aj v lige nás teraz čakajú ťažké zápasy a dúfam, že aj keď prídu nejaké vyššie prehry, tak ostanú dievčatá s hlavami hore.

A3 Basket Umeå (SWE) vs. YOUNG ANGELS Košice, realizačný tím YAKE (Foto: Jäzva)
 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

ATL ATL 83:87
20.08.2019
CHI CHI
IND IND 76:82
20.08.2019
NYL NYL
LVA LVA 84:79
20.08.2019
PHO PHO
LAS LAS 81:71
20.08.2019
MIN MIN
MIN MIN 22.08.2019 DAL DAL
LAS LAS 22.08.2019 IND IND

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Washington Mystics 19/7 73,08%
2 Las Vegas Aces 19/8 70,37%
3 Connecticut Sun 18/9 66,67%
4 Los Angeles Sparks 16/10 61,54%
5 Chicago Sky 16/11 59,26%
6 Seattle Storm 15/13 53,57%
7 Minnesota Lynx 13/15 46,43%
8 Phoenix Mercury 12/15 44,44%
9 Dallas Wings 10/17 37,04%
10 Indiana Fever 9/18 33,33%
11 New York Liberty 9/18 33,33%
12 Atlanta Dream 6/21 22,22%