Vyrastá nám nová reprezentačná rozohrávačka? Majorošovú mentoruje v Košiciach Žirková

Publikované: 05.01.2019 Autor: Marta Brliťová

Miljana Bojovič a Sára Majorošová (Foto: Ľubomíra Ištoňová)

Pod prekvapivo vydarený štart sezóny nového extraligového celku Young Angels Košice sa podpísala aj Sára Majorošová. Talentovaná rozohrávačka sa presadzuje v našej najvyššej súťaži a v budúcnosti túži aj po zahraničí.

,,Nikto nečakal, že do sezóny vstúpime tak, ako sa nám to podarilo. Som veľmi rada za pozitívne výsledky. S dievčatami trénujeme vždy naplno a v zápasoch sa snažíme bojovať za každého stavu,“ začala rozprávanie osemnásťročná Košičanka. Jej družstvo vstúpilo do našej najvyššej súťaže s nečakanou bilanciou 10 výhier a 3 prehry.

Young Angels prekvapili víťazstvom na horúcej pôde Piešťan či výsledkami v medzinárodných súťažiach. ,,Musíme aj naďalej pokračovať v nastolenom trende a ukázať, že všetky naše doterajšie výsledky neboli len náhodou. Ako tím chceme niečo dokázať a do každého zápasu vstupujeme s tým, že ho chceme vyhrať,“ doplnila košická rozohrávačka.

Ružomberok povolil favoritovi po polčase len 23 bodov! Suja: Chceme uspieť aj v Rusku

Skvelé predpoklady má aj mladšia sestra Nina

Sára Majorošová (10), YOUNG ANGELS Košice (Foto: Jäzva)

Po zániku družstva Good Angels sa v Košiciach mnohé zmenilo. Logickým vyústením mládežníckej pyramídy Young Angels Academy sa stalo družstvo žien, v ktorom dostávajú priestor odchovankyne akadémie. Tou je aj sympatická Sára. ,,Pred basketom som vyskúšala aj iné športy, ale od ôsmich rokov sa venujem len jemu. Prvé zápasy som odohrala ešte v Abovii, ktorá sa už momentálne venuje len chlapčenskej zložke. Neskôr som prestúpila do Dannaxu a pôsobím v ňom doteraz, len klub sa teraz volá inak.“

V mládežníckej pyramíde Young Angels je aj Sárina mladšia sestra Nina Majorošová. Od svojej sestry je o štyri roky mladšia a v decembri premiérovo obliekla reprezentačný dres Slovenska. S výberom U16 sa zúčastnila turnaja olympijských nádejí v maďarskom Székesfehérvári. ,,Nina je veľmi šikovná, basketbalovo bystrá a má prehľad v hre. Vždy keď môže, vidím ju sedieť na mojich zápasoch oproti lavičke. Samozrejme, ak hrá ona, fandím zase ja jej.“ Sestry Majorošové sú obe rozohrávačky, mládežnícke reprezentantky a tak sa o hre radi porozprávajú aj doma. ,,Aj keď je Nina mladšia a má menej skúseností, dokáže mi trefne poradiť. Pomáhame si navzájom odstraňovať chyby, ktoré v hre tej druhej vidíme,“ pochválila si domáce konzultácie Sára.

Anketa: Tréneri ženských klubov hodnotia prvú časť sezóny

Výborný vzťah so Žirkovou

Sára a Nina Majorošové s rodičmi

So svojou trénerkou Zuzanou Žirkovou ešte minulý rok obliekali rovnaký dres a boli spoluhráčkami. Po Žirkovej ukončení hráčskej kariéry spolupracujú na inej úrovni aj naďalej. ,,S trénerkou máme dobrý vzťah. Je super, že nám rozumie, ak máme nejaké ťažkosti, alebo sme unavené. Veď ešte minulú sezónu to prežívala tiež.“ Ako dve bývalé spoluhráčky prešli do nového vzťahu hráčka – trénerka? ,,Aj vtedy, keď sme ešte so Žirou obliekali rovnaké dresy, som k nej mala rešpekt. Už vtedy mi na tréningoch a zápasoch neustále radila a pomáhala. Až tak veľa sa toho teda pre mňa nezmenilo. Len to, že ona vymenila dres za tabuľku a fixku.“ Zuzana Žirková si tak v prvom vlastnom družstve vychováva rozohrávačku, ktorá by časom mohla byť jej nástupkyňou v reprezentácii.

Od novej trénerky dostáva Sára na svoj vek dobrú minutáž. V domácej súťaži hráva v priemere 26 minút, v EWBL 28 minút a v CEWL 22 minút na zápas. Po reorganizácii košickej basketbalovej bašty v lete ešte nikto nevedel, ako bude presne družstvo vyzerať a kto bude mať akú rolu. S tou svojou je napokon Sára spokojná. ,,Určite som pred sezónou nečakala takú minutáž akú dostávam, pretože v tíme boli aj staršie a skúsenejšie hráčky. Som veľmi vďačná za každú minútu strávenú na ihrisku a snažím sa tú dôveru trénerom oplatiť.“

Reprezentantky prajú slovenskému basketbalu úspechy, vytrvalosť a odhodlanie

Funguje im tímová chémia

YOUNG ANGELS Košice vs. BAM Poprad, Sára Majorošová (10) (Foto: Jäzva)

V druhom družstve extraligovej tabuľky panuje dobrá atmosféra a to nielen kvôli priaznivým výsledkom. ,,Zišli sme sa super partia. Viaceré dievčatá spolu hrávali ešte v mládežníckych kategóriách. Sme viac ako len spoluhráčky. Tvoríme skvelý kolektív a v šatni aj na ihrisku sa snažíme pomáhať jedna druhej. Viac-menej pozná každá každú, všetky sme mladé hráčky, navzájom sa rešpektujeme a máme spoločný cieľ,“ pochvaľuje si tímovú chémiu svojho družstva mladá rozohrávačka.

Sára hrá svoju tretiu extraligovú sezónu a taktiež nastupuje tretí rok v súťaži EWBL. V reprezentácii aj v klube nastupuje takmer výlučne na poste rozohrávačky, k čomu ju predurčuje prehľad v hre a dávka kreativity. ,,Páči sa mi tvorivá hra, kedy vidieť ako si hráčky medzi sebou rozumejú. Osobne mám zo seba dobrý pocit a veľmi ma teší, keď sa mi podarí vytvoriť nejakú akciu po ktorej ľudia tlieskajú či dobrú pozíciu na zakončenie pre spoluhráčky.“ Na otázku, ktoré sú jej silné stránky, reagovala skromne. ,,Nerada by som hovorila o silných stránkach, pretože vždy je čo zlepšovať. Keď nastúpim na ihrisko chcem robiť všetky detaily naplno a pomôcť tak tímu uspieť.“

Sára Majorošová (10), YOUNG ANGELS Košice (Foto: Jäzva)

Sára je študentkou tretieho ročníka gymnázia a čoskoro sa bude rozhodovať, ako bude ďalej pokračovať po študijnej aj basketbalovej stránke. ,,S basketbalom sa nechystám skončiť, takže si musím vybrať takú školu, aby som to vedela skĺbiť. V Košiciach je super, sú tu skvelé podmienky, mám tu rodinu a priateľa. No vždy ma to ťahalo aj do zahraničia, avšak určite nie ďaleko od domova.“

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

SBK SBK 03.07.2020 CBK CBK
STT STT 67:37
03.07.2020
LUC LUC
MBK MBK 58:19
03.07.2020
BKM BKM
YAKE YAKE 57:6
03.07.2020
STL STL