Ešte nepatrí do starého železa. Spanoulis odohral najlepší zápas za posledné roky

Publikované: 21.12.2018 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: euroleague.net

Vassilis Spanoulis (Foto: euroleague.net)

Basketbalisti Olympiakosu Pireus mali rozpačitý vstup do novej euroligovej sezóny, po šiestich kolách totiž mali na konte tri víťazstvá a tri prehry. Rozprávalo sa predovšetkým o dvoch stretnutiach: o šokujúcej domácej prehre s Milánom o 24 bodov a o nezvládnutom derby na pôde Panathinaikosu, v ktorom zelení zvíťazili 93:80. Okrem prehry majú tieto dva súboje ešte niečo spoločné, ani jeden z nich sa nevydaril najväčšej hviezde Olympiakosu Vassilisovi Spanoulisovi.

Talianskemu súperovi nastrieľal 36-ročný playmaker 3 body pri streľbe z poľa 1/9 a v derby zápase s Panathiniakosom dal 4 body pri streľbe 2/9. V oboch dueloch síce zaznamenal niekoľko dôležitých asistencií, no celkovo bolo jeho vysvedčenie mizerné. Ak sa pozrieme na jeho Index rating, ten bol v oboch prípadoch v mínuse (-4, –3). V gréckych médiách, ktoré sú pri neúspechoch poriadne kritické, sa o výkonnosti Spanoulis začalo hovoriť častejšie ako kedykoľvek predtým. Má ešte na to, aby vo svojom veku odohral veľké zápasy?

Vassilis Spanoulis na to zareagoval skvelým výkonom v zápase proti Realu Madrid, v ktorom dal 20 bodov a Olympiakos zdolal úradujúceho európskeho šampióna. Svoj najlepší výkon v sezóne ale predviedol včera proti Gran Canarii (98:77), ktorej dal 21 bodov pri streľbe 3/4 za dva body, 4/5 za tri body a 3/3 z trestných hodov. Okrem toho doskočil 4 lopty a zaznamenal 8 asistencií. Jeho Index rating sa zastavil až na hodnote 31. V Eurolige sa výkony na 30+ označujú ako „MVP“ výkony, pretože je po nich veľká šanca, že hráč dostane cenu pre hráča kola. Počas sezóny ju získajú aj borci s hodnotou pod 30, ale to sú skôr výnimočné prípady.

Zaujímalo nás, kedy naposledy sa Vassilis Spanoulis dostal cez 30-bodovú hranicu v Index ratingu, a tak sme začali listovať v jeho výkonoch. Pri hľadaní sme sa zastavili v sezóne 2014/15. Naposledy totiž grécky rozohrávač prekročil túto hranicu 27. novembra 2014 na palubovke Baskonie, keď nazbieral v tejto súhrnnej kategórii hodnotu 30. Vtedy 32-ročný Spanoulis nastrieľal 27 bodov, ale jeho tím prehral na baskickej pôde o 19 bodov. Včerajší zápas s Gran Canariou bol pre žijúcu legendu gréckeho basketbalu omnoho lepší, keďže Olympiakos vyhral a spravil dôležitý krok k prvej štvorke.

„Hýbeme sa smerom dopredu. Ešte nie sme v pozícii, v ktorej by sme chceli byť, ale istotne hráme omnoho lepší basketbal ako predtým. Myslím si, že sme teraz na dobrej ceste,“ povedal po včerajšom zápase Vassilis Spanoulis.

Výborný výkon nepredviedol len on sám, veľmi dobre si počínalo celé mužstvo, ktoré sa postaralo o nový tímový rekord v Eurolige: Olympiakos nazbieral proti klubu z Kanárskych ostrovov spolu 29 asistencií. Najviac ich mal Spanoulis (8), ku ktorému sa pridalo aj Nigel Williams-Goss (6) a Nikola Milutinov (5). Mimochodom, držiteľom rekordu celej súťaže je Real Madrid, ktorý v decembri 2015 nazbieral v stretnutí proti Štrasburgu 36 asistencií.

Tentokrát nebol Vassilis Spanoulis najstarším hráčom na palubovke, na strane hostí sa totiž predstavil 40-ročný Albert Oliver. „Spanoulis je úžasný basketbalista a je nesmierne ťažké ho zastaviť. Veľmi ma teší, že som mal možnosť zahrať si proti nemu, avšak chceli sme z toho spraviť vyrovnanejší zápas,“ skonštatoval Oliver, autor 10 bodov a 5 asistencií.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.