Talentovaná Dovčíková: Čajky ma zlákali podmienkami aj prácou s mladými hráčkami ako som ja

Publikované: 16.12.2018 Autor: Karolína Vrabcová Foto: Laco Duračka, Ľubomíra Ištoňová

Martina Dovčíková (6), Piešťanské Čajky (Foto: Laco Duračka)

Fanúšikovia slovenskej extraligy tento rok poslúchali. Zostavovatelia programu im pred vianočnými sviatkami nadelili dve lahôdky. Prvá z nich príde na rad dnes v Ružomberku, kde suverénny líder s 11 víťazstvami bez prehry vyzve druhé Piešťanské Čajky. Prvý tohtosezónny duel medzi týmito súpermi bol veľmi vyrovnaný a veľké basketbalové divadlo sa očakáva aj teraz.

Premiérový stret Piešťan a Ružomberka prišiel na rad ešte 20. októbra vo 4. kole. Vtedy mali výhodu domáceho prostredia v Diplomat aréne Čajky. Teraz sa bude hrať v ružomberskej Koniarni. „Bude to náročný zápas, pretože nebudeme hrať v domácom prostredí a nebude mať podporu domáceho publika,“ povedal pre basket.sk mladý talent v piešťanských radoch Martina Dovčíková.

Čajky smerom k tomuto duelu preverili v rámci 2. turnaja Európskej ženskej basketbalovej ligy (EWBL) minulý víkend silní súperi. V Diplomat aréne si domáce hráčky najskôr v sobotu poradili s ruským Dinamom Moskva 67:60. O deň neskôr uspeli aj proti holandskému Amsterdamu Angels 69:57. Na prípravu na Ružomberkom mali k dispozícii šesť dní. „Pripravovali sme sa veľmi dôkladne, aby sme sa dokázali vyvarovať chybám, ktoré boli v minulom zápase a aby sme dokázali byť úspešné,“ pokračovala Dovčíková.

Slovensko U16 - Ukrajina U16, Martina Dovčíková (6) (Foto: Ľubomíra Ištoňová)

Kľúčom k víťazstvu koncentrácia a plnenie pokynov trénera

Ružomberčanky majú nabitý program. Vo štvrtok odohrali náročný súboj v Európskom pohári FIBA na pôde slovinského ŽKK Cinkarna Celje, kde zverenky trénera Juraja Suju prehrali 67:70, no postup zo skupiny im neušiel. Na regeneráciu pred Čajkami mali len dva dni. „Mali síce kratší čas na oddych ako my, ale keďže štvrtkový zápas prehrali, budú si chcieť určite napraviť chuť pred domácim publikom,“ upozorňuje ešte stále len 16-ročná basketbalistka.

Čajky s Ružomberkom prvý zápas prehrali 57:59. Bolo to však stretnutie dvoch rôznych polčasov. Kým v prvom boli lepšie hráčky Ruže, v druhom sa viac darilo Čajkám. Zverenky trénera Richarda Kucsu sa z toho duelu chcú poučiť. „Konečný výsledok bol vyrovnaný, ale na začiatku sme ich pustili do vedenia a práve tomuto sa chceme vyvarovať. Preto musíme nastúpiť plne koncentrované a plniť pokyny trénera,“ myslí si Dovčíková.

Martina Dovčíková, Piešťanské Čajky (Foto: Laco Duračka)

Rozhodnutie prísť do Piešťan neľutuje

Martina Dovčíková patrí k veľkým basketbalovým nádejam. Preto nie je prekvapenie, že o ňu mali pred sezónou záujem viaceré kluby. Odchovankyňa Spišskej Novej Vsi, ktorá uplynulý ročník hrávala za tamojšie kadetské i juniorské družstvo, sa však rozhodla pre Piešťany. Čím ju zlákal práve tento klub? „Je pravda, že som dostala viacero ponúk, ale Čajky ma veľmi lákali. Navyše tu majú výborné podmienky a hlavne klub má záujem pracovať s mladými hráčkami ako som ja. Mám výborné spoluhráčky a trénera, všetci sa mi snažia pomáhať a to si veľmi cením. Už v júni som prišla na prípravný kemp, kde som bola veľmi spokojná. Svoje rozhodnutie neľutujem.

Do Piešťan však Dovčíková už neprišla v úlohe líderky, ako bola zvyknutá z predchádzajúcich pôsobísk. To, že má na palubovke teraz iné povinnosti, jej neprekáža. „Vedela som, že do Piešťan neprichádzam v úlohe líderky ako som bola doposiaľ v mládežníckych kategóriách. Prišla som sem s cieľom nabrať čo najviac skúseností a čo najviac sa naučiť. Toto sa mi darí napĺňať, takže som spokojná.“ V kúpeľnom meste sa nádejnej rozohrávačke zatiaľ páči a už sa stihla aj udomácniť. „Myslím si, že Piešťany sú krásne mesto s množstvom pekných lokalít a príjemnými ľuďmi. Našla som si svoje obľúbené miesta, ktoré rada navštevujem i veľa priateľov. Celkovo som si mesto veľmi obľúbila,“ pochvaľuje si Dovčíková.

Martina Dovčíková (6), Piešťanské Čajky (Foto: Laco Duračka)

Sníva (aj) o zahraničí

Martina Dovčíková je stále veľmi mladá basketbalistka a budúcnosť má pred sebou. O čom sníva rodáčka zo Spišskej Novej Vsi? „Na začiatku bolo mojím snom dostať sa do extraligy. Ten sa mi už podarilo splniť a teraz je mojím cieľom čo najviac na sebe zapracovať a možno sa mi raz podarí dostať do zahraničia. Mám aj iné sny, ale tie si nechám pre seba, aby sa mi splnili.“

Súčasťou snov basketbalistiek je aj obliecť si aspoň raz reprezentačný dres. Dovčíková si mala možnosť zahrať za Slovensko už vo viacerých vekových kategóriách. „Vďaka reprezentácii som mala možnosť stretnúť sa so zahraničnými družstvami a okúsiť iný ako slovenský basketbal. Dalo mi to veľa skúseností, zážitkov a priateľstiev.“

Martina Dovčíková (6), Piešťanské Čajky (Foto: Laco Duračka)

Sviatky sú o tom byť s rodinou

Na Čajky po Ružomberku čaká ešte budúcu sobotu domáci duel so Slovanom Bratislava. Po ňom sa dievčatá rozídu na vianočné sviatky. „Plánujem ich stráviť v kruhu rodiny a priateľov, pretože podľa mňa o tom sú Vianoce, aby sme boli všetci spolu a s tými, ktorých milujeme,“ myslí si Dovčíková. Darčeky však ešte skompletizované nemá. „Určite už niečo prichystané mám, ale držím sa toho, že najkrajší darček je, aby sme boli všetci spolu.“ A čo všetko chce mladá 182 cm vysoká basketbalistka ešte stihnúť počas vianočnej prestávky? „Tiež si cez sviatky plánujem oddýchnuť a načerpať nové sily, no určite budem aj trénovať.“

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.