Triple-double v Eurolige? Dokázal to len jeden muž, a hneď dvakrát. V Pezinku si ho dobre pamätajú

Publikované: 15.12.2018 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: euroleague.net

Nikola Vujčič (Foto: euroleague.net)

Sezóna 1998/99 bola pre tím Slovakofarma Pezinok veľmi úspešná a fanúšikom z nej ostalo mnoho spomienok. Napríklad v skupine odohrali Pezinčania na domácej palubovke dramatické súboje s Türk Telekom Ankara či Cholet Basket, ktoré gradovali v úplnom závere. Hoci sa mužstvo umiestnilo na štvrtom mieste a v play-off narazilo na Olimpiu Miláno, obidva zápasy s talianskym zástupcom senzačne vyhralo a postúpilo medzi šestnásť najlepších tímov Saportovho pohára. Tu sa európska cesta skončila, pretože klub Budučnost Podgorica bol lepší.

Skupinový zápas proti Splitu bol rovnako atraktívny ako spomínané súboje s tureckým či francúzskym mužstvom, avšak pre Pezinok sa tentokrát neskončil výhrou. Split v hale na Komenského ulici triumfoval 82:79. Jedným z kľúčových hráčov chorvátskeho tímu bol vtedy 20-ročný Nikola Vujčič, ktorý nastrieľal 13 bodov. Že má tento podkošový hráč veľký talent, to si všimol každý. Nikto však vtedy netušil, že sa z neho neskôr stane jeden z najlepších pivotov v dejinách európskeho basketbalu. Dvojnásobný európsky šampión na klubovej úrovni má na svojom konte zaujímavý počin: ako jediný v modernej ére Euroligy zaznamenal triple-double, a to hneď dvakrát. Prečo o ňom píšeme práve dnes? Spomínaný zápas Pezinok – Split sa totiž konal 15. decembra 1998, číže na deň presne pred dvadsiatimi rokmi.

Do Tel Avivu sa musel dostať cez Lyon

V lete roku 2001 prestúpil Nikola Vujčič do Maccabi Tel Aviv, lenže izraelský klub sa ho rozhodol poslať na ročné hosťovanie do Lyonu, s ktorým sa predstavil aj v Eurolige. Pod vedením legendárneho trénera Bogdana Tanjeviča zaznamenal ASVEL v skupine pozitívnu bilanciu 8–6, no ďalej nepostúpil. Vujčič ako nováčik v súťaži ohúril, keď sa v rebríčku efektivity umiestnil na výbornom 14. mieste s priemerom viac ako 15 bodov a 6 doskokov na jedno stretnutie. Po tejto sezóne už v Maccabi viac nehodlali čakať a 211 cm vysokému Chorvátovi dali šancu. On im zato v sezónach 2003/04 a 2004/05 dodal dva euroligové tituly. Celkovo odohral v žlto-modrom drese šesť sezón a počas tejto doby sa v Eurolige päťkrát ocitol v ideálnej päťke! Právom bol v tom čase považovaný za najlepšieho pivota v Európe.

Triple-double dosiahol len on. Dvakrát

Dosiahnuť triple-double v NBA je dnes celkom bežná vec, ale v Eurolige – konkrétne v jej modernej ére, ktorá sa datuje od roku 2001 – to doposiaľ dokázal len Nikola Vujčič, a hneď dvakrát. Ten historicky prvý prišiel 3. novembra 2005 proti poľskému mužstvu Prokom Trefl Sopot. V tom čase už dvojnásobný európsky šampión Vujčič nazbieral pri tomto míľniku 11 bodov, 12 doskokov a 11 asistencií. Na palubovke vtedy strávil 32 minút a 15 sekúnd. Druhý triple-double sa zrodil v nasledujúcej sezóne 30. novembra 2006 proti Olimpiji Ľubľana a bol výrazne lepší ako ten prvý: Nikola Vujčič za 26 minút a 15 sekúnd zaznamenal 27 bodov, 10 doskokov a 10 asistencií. „Nepotrebujete môj názor, Nikola bol v ostatných dvoch rokoch vyhlásený za najlepšieho pivota v Európe. Som veľmi šťastný kvôli nemu,“ skonštatoval po zápase vtedajší tréner Maccabi Tel Aviv Neven Spahija. Sám hlavný hrdina bol v danej chvíli náramne spokojný: „Pevne dúfam, že to nebude môj posledný triple-double. Som nadšený, je to vzrušujúci pocit. Sedel som na lavičke, ale chcel som sa vrátiť na palubovku, aby som znova dosiahol ten triple-double. Týmto pádom som sa stal súčasťou histórie,“ poznamenal Nikola Vujčič.

Do Olympiakosu kvôli Giannakisovi

Po sezóne 2007/08 sa Vujčičovi končila v Tel Avive zmluva a z neho sa stal najžiadanejší voľný agent v Európe. Napokon ho zlanáril Olympiakos, ktorý za dvojročnú spoluprácu ponúkol 4,5 milióna eur v čistom. Trénerom mužstva sa navyše stal muž, pod vedením ktorého chcel vtedy 30-ročný Chorvát pracovať už predtým. Do Grécka ho zlanáril Panagiotis Giannakis. „Je to pre mňa veľký krok. Strávil som v Maccabi Tel Aviv šesť skvelých sezón, ale rozhodol som sa odísť, pretože je to správny tím. Myslím si, že Olympiakos je v tejto chvíli pre mňa tá najlepšia možnosť. Poznám trénera Giannakisa a rozumiem tomu, čo tu chce vybudovať,“ povedal Vujčič po podpise zmluvy. Panagiotis Giannakis však po dvoch sezónach v slávnom gréckom klube skončil a s ním aj Nikola Vujčič, ktorý sa na rok presunul do istanbulského tímu Anadolu Efes. Posledné dva roky odohral v Splite, kde ukončil hráčsku kariéru v roku 2013.

Podarí sa niekomu napodobniť ho?

Nechýbalo veľa a Nikola Vujčič, ktorý je od roku 2013 generálnym manažérom Maccabi Tel Aviv a v sezóne 2013/14 sa s ním radoval z euroligového titulu, nemusel byť dnes jediným držiteľom triple-double. V minulej sezóne sa blížil k tejto magickej hranici Luka Dončič, ktorý v zápase s Fenerbahce nazbieral 20 bodov, 10 asistencií a 8 doskočených lôpt. Slovinec však v lete odišiel do NBA, a tak to zrejme nebude on, kto napodobní Vujčiča. Najväčšiu šancu nazbierať v troch štatistických kategóriách dvojciferné číslo má asi Nick Calathes, ktorý bol v minulej sezóne ešte bližšie ako Dončič. Proti Anadolu Efes totiž rozohrávač Panathinaikosu zakončil zápas s 29 bodmi, 10 asistenciami a 9 doskokmi. Calathes však mal viac duelov, v ktorých koketoval s triple-double. Napríklad v sezóne 2016/17 pridal k 13 bodom aj 11 doskokov, ale nazbieral „len“ 9 asistencií. V oboch prípadoch ho jediná lopta delila od zápisu do dejín európskeho basketbalu.

Nikola Vujčič prvý triple-double (Foto: euroleague.net)
Nikola Vujčič druhý triple-double (Foto: euroleague.net)
 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.