Ruža v play-off Eurocupu proti Krasnojarsku, Suja: Čaká nás náročný súper a ťažké cestovanie

Publikované: 14.12.2018 Autor: Karolína Vrabcová

KSC Szekszárd (HUN) vs. MBK Ružomberok, tréner Juraj Suja (Foto: fiba.basketball)

Basketbalistky MBK Ružomberok splnili svoj cieľ a postúpili zo skupinovej fázy Európskeho pohára FIBA. V H-skupine skončili na druhom mieste, ktoré zaručuje postup do play-off. S tretím Nymburkom mali zhodný počet deväť bodov, no o postupe slovenského družstva rozhodlo lepšie skóre zo vzájomných súbojov. Všetko mohlo byť inak.

To by však Ružomberčanky museli včera uspieť na pôde slovinského tímu ŽKK Cinkarna Celje. S družstvom, ktoré dovtedy nemalo na konte ani jedno víťazstvo z piatich stretnutí, prehrali 67:70 (30:50). Podľa trénera Juraja Suju to bol duel dvoch polčasov. „Myslím si, že sme zápas otvorili dobre, no potom prišli problémy s faulami. Američanky Ellenbergová a Jefferyová ,chytili‘ dva a museli striedať. Neskôr pridali tretie fauly, rovnaký počet mala aj Jackovecová a opäť museli ísť z palubovky dole. Boli sme tým úplne vyhodení mimo rytmu. Nedokázali sme sa vysporiadať s takýmito zásahmi do našej rotácie a navyše súper hral dobrý pressing, o ktorom sme vedeli, boli sme naň pripravení, no nedokázali sme ho prekonať tak, ako sme chceli. V prvom polčase sme stratili osemnásť lôpt, čo bol prvý dôležitý moment. Druhý bol ten, že z trinástich faulov hádzal súper jedenásťkrát trestný hod. S týmito číslami to bol zrejme ešte prijateľný výsledok,“ zhodnotil pre basket.sk prvý polčas 38-ročný kouč.

Druhú polovicu stretnutia zvládli Ružomberčanky oveľa lepšie. „Druhý polčas už bol iný. Spomínané veci z prvého dejstva sme zmenili. Súper hádzal len štyri trestné hody a stratili sme len štyri lopty. Bránili sme výborne v hre piatich proti piatim, dostali sme len dvadsať bodov, čo je v súťaži ako je Európsky pohár FIBA super. Vyhrali sme druhý polčas 37:20, no bolo to málo. Boli sme až príliš dole, aby sme to stihli otočiť,“ pokračoval Suja, ktorý svojim zverenkám cez prestávku nepovedal nič špecifické. „Upozornil som ich, že s takýmito parametrami, aké sme mali po prvom polčase, sa zápas vyhrať nedá. Osemnásť strát je veľa nielen na polovicu duelu, ale aj na celý. Takisto disciplína, pri ktorej súper z trinástich faulov hádže jedenásťkrát trestný hod, je hrozná. Ako náhle sme tieto veci upravili na pravú mieru, tak sme dokázali cez ne ísť. Bolo to len o tom.“

Juraj Suja (Foto: FIBA Europe)

Stav v Nymburku nesledovali

Ružomberku k postupu pomohol aj výsledok súbežne hrajúceho zápasu v českom Nymburku, kde sa domáce hráčky bili o prežitie v pohári FIBA so súperkami z favorizovaného KSC Szekszárd. Maďarský tím potvrdil rolu hlavného kandidáta na víťazstvo v H-skupine už prakticky po prvom polčase, keď viedol 48:22. „Absolútne som cez prestávku nevedel o tom, že Szekszárd vedie a ešte takým výrazným rozdielom. Bol som skoncentrovaný na náš zápas a chcel som, aby sme vyhrali bez ohľadu na súperov z našej skupiny. Už pred stretnutím som však v podstate vedel, že k postupu máme veľmi blízko aj z tretieho miesta v prípade víťazstva Nymburku,“ hovoril ďalej Suja.

Ruža si ešte pred štartom európskeho pohára FIBA za cieľ stanovila postup zo skupinovej fázy. Družstvo pod vedením Juraja Suju zvíťazilo vo všetkých troch domácich zápasoch. Szekszárd zdolali 65:58, Celje 77:68 a Nymburk 84:76. Na palubovkách súpera však rovnako neuspeli v troch stretnutiach. V Nymburku zaostali 70:71, v Szekszárde 72:87 a v Celje 67:70. Postup si týmito výsledkami zabezpečili a tak vládne v tíme spokojnosť. „Samozrejme. Máličko chýbalo a mohli sme mať bilanciu päť víťazstiev a jednu prehru. Škoda nešťastnej straty bodov v Nymburku, včera prehra o tri body, keď sme vybuchli v trinástich minútach hry. Skupinu sme odohrali uspokojivo. Mohlo to byť samozrejme aj lepšie, ale sme spokojní s postupom. Treba povedať aj to, že sme ani raz neboli v kompletnom zložení. Vždy nám chýbali aspoň dve hráčky a je to cítiť,“ hodnotil Suja.

Juraj Suja (Foto: Facebook MBK Ružomberok)

Dostali tím z minulého ročníka

V Európskom pohári FIBA už poznáme súpera Ružomberčaniek v 1. kole play-off. Na jediného slovenského zástupcu v tejto súťaži čaká ruský Jenisej Krasnojarsk, s ktorým sa stretli už vlani v skupinovej fáze. „V play-off si už nevyberiete kvalitu súpera. Bude to veľmi zložité najmä z pohľadu cestovania, vybavovania víz a ďalších vecí, keďže u súpera hráme už desiateho januára. Pre manažment to nebude jednoduché. To je jeden uhol pohľadu. Z basketbalového hľadiska je tím Krasnojarsku lepší ako bol vlani. Majú výborné dve Američanky z WNBA a ďalšie ruské basketbalistky. Vyhrali D-skupinu, kde mali turecké kluby Mersin a Orman a rumunského majstra ACS Sepsi, takže majú vysokú kvalitu. Takisto sú hore aj v ruskej lige. Vlani skončili v domácej súťaži štvrtí. Je to naozaj výborné družstvo. Bude to veľmi ťažké. Tretieho januára s nimi hráme doma, z toho by sme chceli niečo vydolovať a prekvapiť,“ dúfa Suja.

Vlani s Krasnojarskom prehrali doma 64:87, v Rusku však podľahli tesne 52:55. Môže byť podľa Juraja Suju to, že sa jeho tím stretne so súperom, ktorého pozná z vlaňajšej edície Európskeho pohára FIBA výhoda? „Absolútne nie. Myslím si, že to nemá vôbec žiadny vplyv na tohtoročný súboj. Možno pre mňa je to v niečom dobré, že zhruba viem asi ako rozmýšľa ich trénerka, ale budeme sa na nich pripravovať nanovo. Musíme si ich znovu napozerať, pretože ich družstvo sa zmenilo. Majú iných lídrov ako vlani.“

Príprava na Krasnojarsk až po Vianociach

Ružomberčanky majú pred vianočnými sviatkami nabitý program. Už v nedeľu nastúpia v šlágri doma proti Piešťanským Čajkám v súboji lídra s druhým tímom extraligovej tabuľky. O tri dni neskôr ich čaká ešte duel s tretím v poradí košickým Young Angels. „O týchto zápasoch by som ako o príprave na Krasnojarsk nehovoril, keďže po nich sa tím rozpustí na osem dní. My sa sústreďujeme len na najbližší duel, teda na ten s Piešťanmi. Vieme, že to bude veľmi náročné stretnutie, pretože mali na prípravu celý týždeň. Vedeli nastaviť družstvo čo sa týka fyzickej energie, aby to mali v nedeľu dobre pripravené. Takisto mohli päť-šesť dní pracovať na mentálnej aj taktickej stránke. Určite bude vidieť, že sú pripravené a nahecované. My naopak máme na prípravu len jeden deň. Bude to náročné, ale hráme doma, kde sme perfektní v našej lige i pohári FIBA, takže veríme, že vybojujeme víťazstvo. Proti Young Angels v stredu to bude trošičku lepšie, keďže nebudeme po dlhej ceste, ale zas budeme mať v nohách zápas s Piešťanmi. Aj to bude nepríjemný duel, pretože Košičanky sú nepríjemné, hryzú, bojujú, hrajú tvrdo a nešetria nikoho. My sa však teraz sústredíme len na Piešťany,“ poznamenal tréner Suja.

Ružomberčanky dostanú pred Vianocami voľno po domácom zápase s Košicami, teda 19. decembra. V plnom zložení by sa mali stretnúť tri dni pred Novým rokom. „Slovenské hráčky sa možno zídu už 27. decembra. To si ešte doladíme. Zahraničné basketbalistky budú na tréningu určite o deň neskôr, aby sme mohli mať dobrý šesťdňový cyklus pred Krasnojarskom a nastavili sa na tohto súpera,“ dodal Suja.

6 Seattle Storm 15/13 53,57%
7 Minnesota Lynx 14/15 48,28%