Názor: Čo rozhodlo o postupe Ružomberka zo skupiny v EuroCupe

Publikované: 14.12.2018 Autor: Marta Brliťová

MBK Ružomberok

Ružomberok postúpil do play off EuroCupu z druhého miesta v skupine a s bilanciou 3 výhry, 3 prehry spravil oproti minulej sezóne veľký skok. V predchádzajúcej sezóne nedokázali v skupine smrti zvíťaziť ani raz. Aktuálne, po sympatických výkonom postupujú do play-off, kde sa o postup do šestnástky najlepších pobijú s WBC Jenisej Krasnojarsk.

S Krasnojarskom si zmerali sily už minulý rok, pričom po vzájomnom dvojzápase mali skóre –26. Tento rok sa však mnohé zmenilo. Čo viedlo k zlepšeným výkonom Ružomberka v druhej najprestížnejšej pohárovej súťaži Európy?

Z objektívnych príčin treba povedať, že oproti minulej sezóne dostali tento rok hrateľnejšiu skupinu. Súdim tak aj kvôli tomu, že v minuloročnej skupine B boli okrem Ružomberku, Krasnojarsku a Mersinu aj Košice, za ktoré som hrala. V tejto sezóne ich skupina nebola ľahká, ale rozhodne bola hrateľnejšia.

Celý tím Ružomberka je o jeden rok a veľké množstvo zápasov skúsenejší. Hráčky, tréneri, aj vedenie. Podstatným faktom je, že Ruža sa rozhodla udržať veľkú časť družstva pokope a vhodne ho doplniť novými hráčkami. Okrem udržania Aaryn Ellenberg, ktoré sa ukázalo ako kľúčové, mali podľa mňa šťastnú ruku pri výbere nových cudziniek.

Na ihrisku vidno, že hoci je v družstve viacero legionárok, Ružomberok tvorí dobrú partiu a nechýba im tímová chémia. V zápasoch skupiny bolo vidno povzbudzovanie medzi spoluhráčkami a aj podpora legionárok smerom k mladým Slovenkám.

Aj keď je basketbal tímový šport, všetci dobre vieme, že líderské pozície sú veľmi dôležité. Ellenberg sa svojej úlohy zhostila dobre a družstvo ťahá svojou energiou, nadhľadom, aj bodovou produkciou. Jej aj tímu veľmi prospelo, že hrá v klube už druhú sezónu. Určite tak pozná lepšie nielen prostredie a svoje spoluhráčky, ale aj trénera a jeho požiadavky. Naopak, z nových akvizícií Ružomberka sa ukazuje ako veľmi dôležitý faktor Eglė Šikšniūtė a jej podkošová hra. Na svojich 198 centimetrov má špecifický štýl hry, vďaka ktorému môže byť nebezpečná nielen v podkošovom priestore, ale obstrieľané má aj okolie trestného územia. Navyše, z môjho pohľadu, je to dobre kaučovateľná a vnímavá hráčka.

O rok skúsenejšia je aj Miroslava Mištinová, najvyťažovanejšia slovenská hráčka v družstve. Hrá stabilnešie ako minulý rok a vidno, že v európskej súťaži si verí viac. Veľkou škodou bolo zranenie Beáty Janoščikovej, ktoré ju pripravilo o prvé tri zápasy v skupine a následne o výraznejšiu minutáž. Jej koleno by malo byť po operácii už v poriadku a ďalšími odohratými zápasmi v extralige by mohla byť na januárový dvojzápas rozohratá a tímu pomôcť výraznejšie. Práve podkošová sila sa bude Ružomberku proti Krasnojarsku hodiť.

Kontroverzná téma, domáce verzus zahraničné hráčky? Povedzme si otvorene, ak by Ružomberok hral iba so Slovenkami, zo skupiny by nepostúpil. Rozdiel medzi našou extraligou a EuroCupom je, ale aj v minulosti bol priepastný. Rusky, Turkyne či Francúzky hrávajú zápasy na podobnej úrovni pravidelne v domácich súťažiach a je teda aj pre domáce hráčky oveľa ľahšie sa prispôsobiť. Pre Slovenky, ktoré doteraz hrali len v domácich kluboch, je ten skok obrovský. Sama to môžem potvrdiť, spomínajúc si na moju prvú eurocupovú sezónu. Hra je tvrdšia, rýchlejšia a ide o veľa. Každá chyba môže rozhodnúť.

Mladé Slovenky, ktoré zatiaľ skúsenosti v skupine len zbierali, majú na väčšie role v EuroCupe ešte čas. Jednoducho (takmer) každý si musí na úvod v európskej súťaži niečo odsedieť, odohrať menej podstatné úlohy hráčky nastupujúcej z lavičky a napokon je pripravený hrať väčšiu úlohu. Vždy je potrebné, aby mali mladé hráčky pri sebe skúsenejšie a kvalitnejšie spoluhráčky, od ktorých sa môžu učiť a ktoré im taktiež slúžia ako motivácia. Preto je podľa mňa dobré pri dlhodobom koncepte myslieť pri výbere posíl aj na tento faktor. Aby cudzinky a líderky dokázali mladé hráčky, ktorým chcú kluby v budúcnosti dať viac priestoru, ťahať a pomáhať im.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.