Maródka núti uvažovať o posilách. Young Angels však z vytýčenej cesty nezídu

Publikované: 11.12.2018 Autor: Jozef Cyprián Foto: Jäzva

YOUNG ANGELS Košice vs. BKM Junior UKF Nitra, Samantha Logic (22) (Foto: Jäzva)

Bol to rok, ktorý obohatil históriu košického ženského basketbalu o 15. majstrovský titul i triumf vo Východoeurópskej lige EWBL. Priniesol však i zánik značky Good Angels a nad Anjelkami sa vznášala aj hrozba straty domácej strechy.

Všetko zlé je však na niečo dobré a profesionálneho tímu otvoril priestor pre vypiplané talenty, ktoré dostali priestor ukázať sa na veľkej scéne. Mladé hráčky pod hlavičkou Young Angels vybehli pod domáce i európske koše dravým spôsobom, no krátko pred sviatkami zavítal do Angels arény nevítaný hosť – maródka. Môže mať dopad na zmenu klubovej filozofie týkajúcej sa posíl a aké sú šance na opätovné oživenie značky Good Angels? Nielen na tieto otázky sme hľadali odpovede v rámci nášho koncoročného rozhovoru s generálnym manažérom košických basketbalistiek Danielom Jendrichovským.

Pán Jendrichovský, poďme najprv k súčasnému stavu v kádri. Zo zostavy vypadla trojica Petra Bartánusová, Martina Machalová a Beáta Jassová. Ako to vyzerá s termínom ich návratu?

Daniel Jendrichovský: Petru čaká náročná operácia kolena a táto sezóna sa pre ňu skončila. Bea Jassová má únavovú zlomeninu a v tomto prípade to chce svoj čas. Nikto nám nevie povedať, kedy presne sa vráti, no Bea veľmi chce. Hojeniu pomáha všetkými možným spôsobmi, ale tak skoro ju na ihrisku určite neuvidíme. Čo sa týka Tinky Machalovej, tak jej výpadok je veľmi mrzutý. Po prechode medzi ženy ukázala, že môže byť platnou hráčkou a z pohľadu bodových priemerov patrila medzi naše líderky v lige i v európskych pohároch. Bola našim silným žolíkom z lavičky. Zranenie jej členka však bolo vážne a skôr ako na konci januára nám nepomôže. A aby toho nebolo málo, dobre nevyzerá ani zlomený nos Michaely Balážovej. Proti Nitre sa prekonala a hrala so špeciálnou maskou, sama však cítila, že to malo ďaleko k optimu a jej videnie bolo obmedzené. Som preto rád, že sme zápas proti Nitre zvládli, pretože vyrovnať sa so stratou štyroch hráčok by momentálne zvládol azda len Ružomberok.

YOUNG ANGELS Košice vs. UBI Graz (AUT), Petra Bartánusová (16) (Foto: Jäzva)

Už vopred ste navyše avizovali decembrový odchod Samanthy Logic. Ako to vyzerá s ňou?

Samantha má letenku na 20. decembra a určite nám teda bude chýbať o deň neskôr, keď nastúpime proti Popradu. Už týždeň ju však usilovne presviedčame, aby u nás ostala až do konca sezóny. V tomto smere nám totiž veľmi pomohla zmena Zákona o športe. Po novom totiž môžu športové kluby ďalšie tri roky podpisovať zamestnanecké pomery, ale bez toho krutého odvodového zaťaženia. Ak to skombinujeme s peniazmi uvoľnenými výpadkom Petry Bartánusovej, tak by sme si tu mohli udržať Sam až do konca sezóny. Nehovorím o nejakých brutálnych peniazoch, pretože našou hlavnou ambíciou ostáva stále podpora progresu mladých hráčok. Rozhodne teda nechceme konať tak, že keď teraz neplatí Zákon o športe, tak nakúpime tri drahé legionárky. Nechceme ukradnúť minutáž mladým hráčkam, ktoré odvádzajú dobrú prácu.

Faktom však je, že v januári vás čakajú dôležité zápasy v Európskej i Stredoeurópskej lige a Young Angels jednoducho chýbajú „kusy“. Uvažujete teda aj o nejakom posilnení?

Určite sa tým zaoberáme, pretože obe spomínané ligy máme rozohrané veľmi dobre. Ak zvládneme zápas v Grazi, tak by sme mali mať istotu Final Four CEWL. A čo ma teší ešte viac, sme blízko k postupu v EWBL. Stačí nám poraziť na domácej pôde Grodno. Postup v tejto súťaži sa pritom zdal byť pred štartom sezóny nemožný. Počas Vianoc sa teda posnažíme nájsť niekoho, kto by nám prišiel pomôcť hoci len na mesiac. Podpriemerných hráčok je na trhu dosť, ale nechcem sem priniesť niekoho, kto bude iba zaberať miesto. V prípade Samanthy Logic sa ukázalo, že skúsená hráčka dokáže posunúť mladé dievčatá na vyššiu úroveň. Ak teda niekoho privedieme, chceme aby bol podobne osožný.

YOUNG ANGELS Košice vs. Piešťanské Čajky, Martina Machalová (9) (Foto: Jäzva)

Príde teda do Košíc opäť hráčka zvučného svetového mena?

To netvrdím. Uvidíme čo ponúkne trh. Určite nejdeme na trh s mešcom peňazí a veľkými ambíciami. Potrebujeme jednoducho zaplátať dieru, ktorá vznikla zraneniami. Súčasný stav nám totiž komplikuje aj situáciu v juniorskom tíme, ktorému sa značne zúžila rotácia. Ak by sme teraz vyťahovali iba naše mladšie hráčky, tak by sme išli sami proti sebe. Aj ony totiž hrajú európsku súťaž a Akadémia funguje veľmi dobre a dievčatá to majú dobre rozohrané. Je teda možné, že ak sa na trhu objaví nejaké riešenie, tak zareagujeme.

Naznačili ste zmenu v Zákone o športe. Čo presne sa vlastne stalo?

Ja som nebol nikdy proti Zákonu o športe, pretože jeho podstata je dobrá. Všetci však vedia, že už tri roky intenzívne bojujem proti jeho nepríjemným následkom v podobe odvodového zaťaženia pre kluby. To sa teraz na tri roky posunulo a to dáva aký-taký priestor pre kluby, ktoré pracujú s mládežou. Nič to však nemení na tom, že kluby budú musieť mať od januára zamestnanecké zmluvy s hráčmi. Akurát nebudú musieť platiť vysoké odvody a tým sa vyrovnajú náklady jednotlivých klubov. Napríklad taký HC Košice by mal dostať medailu, pretože v hokejovej lige ako jediný dodržiaval nový zákon a platil výrazne väčšie odvody za hráčov. Pre nás je to v každom prípade obrovská úľava. Hráčky teraz môžeme opäť platiť ako profesionálky, aj keď jedným dychom hovorím, že my ich veľa mať nebudeme.

YOUNG ANGELS Košice vs. BKM Junior UKF Nitra, Zranená Beáta Jassová (Foto: Jäzva)

Hovoríte o trojročnom období. Môžeme teda napríklad v lete očakávať oživenie Good Angels v starej – profesionálnej – podobe?

To si nemyslím. Stále hovoríme iba o odložení problému na isté obdobie. Problém bol teraz odkopnutý ďalej, ale on sa po uplynutí tohto obdobia vráti. Financovanie stále vyriešené nie je a my teda pôjdeme v ďalších troch rokoch cestou výchovy mládeže. To, čo sme tu nastolili, sa ukazuje ako správne. Ak si vychováme novú generáciu hráčok formátu Bálintovej, Jurčenkovej a daj Boh – aj Zuzky Žirkovej, tak by sme mali základ, na ktorom by sme mohli vybudovať opäť silný tím s európskym ambíciami. Potrebujeme však aj vyriešenie problému s halou, pretože to čo predvádzame v tejto staručkej hale, predstavuje všetko, len nie stabilné podmienky pre fungovanie športu. Momentálne je veľmi ohrozená olympiáda mládeže v Košiciach a tým pádom aj výstavba novej haly. V tomto smere sa teda situácia nezmenila. Basketbal na Slovensku dostal za posledný rok a pol celkovo veľmi naložené a staronový prezident zväzu priznal, že po športovej stránke sme utrpeli silné straty. Verím, že po potvrdení jeho mandátu na ďalšie štyri roky, vrátia ženský basketbal aspoň na úroveň spred dvoch rokov.

Spomenuli ste starú halu. V aktuálnej sezóne je jedna z tribún pravidelne uzatvorená. Prečo?

Súvisí to so stavom haly a s bezpečnosťou. Na základe Zákona o poriadaní športových podujatí musíme zabezpečiť únikové cesty a zabezpečiť organizátorov. Ak by sme zapojili ďalšiu tribúnu, museli by sme zaplatiť ďalších organizátorov a pre tých pár ľudí, ktorí si môžu sadnúť aj na zvyšné tribúny, by to bolo zbytočné.

YOUNG ANGELS Košice vs. MBK Junior UKF Nitra, Michaela Balážová (11) (Foto: Jäzva)

Blíži sa záver kalendárneho roka 2018. Aký bol z vášho pohľadu?

Bol to extrémne ťažké. Po pätnástich rokoch sme museli prejsť do iného režimu a tých prehier bolo v tomto roku priveľa. Neuspeli sme z pohľadu Zákona o športe, neuspeli sme v meste s halou a nemáme budúcnosť týkajúcu sa vzťahu federácie k ženskému basketbalu. Reprezentácia nepostúpila na majstrovstvá Európy a pozícia ženského basketbalu poklesla. Rok 2018 bol teda pre mňa najhorším zo šestnástich rokov, počas ktorých sa pohybujem vo svete basketbalu.

Angels aréna patrí mestu. Absolvovali ste už rokovania s novým vedením?

Čakáme na prvé stretnutie. Pán primátor bol iba teraz inaugurovaný a doposiaľ sme nemali s kým hovoriť. Isté je, že potrebujeme poznať plány mesta s touto halou. To, čo tu totiž teraz predvádzame, je také látanie – plátanie. Osobne ma to veľmi mrzí, pretože sme ukázali, že náš klub a naše deti robia mestu Košice výborné meno.

Ako budú vyzerať vaše Vianoce? Počas predošlých rokov ste sviatkovali na Floride. Naberiete smer USA aj tentoraz?

Nie, nie. Tento rok budeme pekne doma. Nebol to dobrý rok a skromné budú aj naše Vianoce. Tento rok si Floridu nezaslúžime, aj keď po športovej stránke sa nemôžeme sťažovať. Vyhrali sme ligu i EWBL.

Aký darček by si zaželal šéf Young Angels?

To je jednoduché. Želal by som si, aby v Košiciach vyrástla do troch rokov dôstojná športová hala, v ktorej by si opäť zahrala značka Good Angels.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

SVT SVT 79:92
24.01.2020
LEV LEV
SNV SNV 69:78
25.01.2020
PDA PDA
HAN HAN 98:101
25.01.2020
KOM KOM
ZIL ZIL 77:75
25.01.2020
INT INT

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Inter Bratislava 20/3 86,96%
2 Patrioti Levice 14/8 63,64%
3 BKM Lučenec 13/9 59,09%
4 BC Prievidza 13/10 56,52%
5 BK Slávia Žilina 12/10 54,55%
6 Iskra Svit 10/12 45,45%
7 MBK Baník Handlová 8/14 36,36%
8 BK 04 AC LB Spišská Nová Ves 5/17 22,73%
9 MBK Rieker COM-therm Komárno 5/17 22,73%

Asistencie ...

# Hráč Tím
Nottage Eric
∅ Asistencie: 6,35
SNV
2 Johnson Isaiah SVT 6,07
3 Mitrovič Stefan HAN 5,77
4 Wiggins Doug ZIL 4,94
5 Mrviš Tomáš HAN 4,86

ScoreBoard ...

GSW GSW 118:129
24.01.2020
IND IND
CHI CHI 81:98
24.01.2020
SAC SAC
SAS SAS 99:103
24.01.2020
PHX PHX
ORL ORL 98:109
24.01.2020
BOS BOS
NYK NYK 112:118
24.01.2020
TOR TOR
CHA CHA 103:116
24.01.2020
MIL MIL
DET DET 112:125
24.01.2020
MEM MEM
OKC OKC 140:111
24.01.2020
ATL ATL
NOP NOP 106:113
24.01.2020
DEN DEN
MIN MIN 124:131
24.01.2020
HOU HOU
MIA MIA 117:122
24.01.2020
LAC LAC
UTA UTA 25.01.2020 DAL DAL
DET DET 25.01.2020 BKN BKN
CLE CLE 25.01.2020 CHI CHI
MIN MIN 25.01.2020 OKC OKC
PHI PHI 25.01.2020 LAL LAL

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Milwaukee Bucks 40/6 86,96%
2 Los Angeles Lakers 36/9 80,00%
3 Utah Jazz 31/13 70,45%
4 Los Angeles Clippers 32/14 69,57%
5 Toronto Raptors 31/14 68,89%
6 Miami Heat 31/14 68,89%
7 Denver Nuggets 31/14 68,89%
8 Boston Celtics 30/14 68,18%
9 Indiana Pacers 30/16 65,22%
10 Dallas Mavericks 28/16 63,64%
11 Houston Rockets 28/16 63,64%
12 Philadelphia 76ers 29/17 63,04%
13 Oklahoma City Thunder 27/19 58,70%
14 Memphis Grizzlies 21/24 46,67%
15 Orlando Magic 21/25 45,65%
16 San Antonio Spurs 20/24 45,45%
17 Phoenix Suns 19/26 42,22%
18 Brooklyn Nets 18/25 41,86%
19 Portland Trail Blazers 19/27 41,30%
20 Detroit Pistons 17/29 36,96%
21 New Orleans Pelicans 17/29 36,96%
22 Chicago Bulls 17/30 36,17%
23 Sacramento Kings 16/29 35,56%
24 Washington Wizards 15/29 34,09%
25 Minnesota Timberwolves 15/30 33,33%
26 Charlotte Hornets 15/31 32,61%
27 Cleveland Cavaliers 12/33 26,67%
28 New York Knicks 12/34 26,09%
29 Atlanta Hawks 11/35 23,91%
30 Golden State Warriors 10/37 21,28%