Fenerbahce kraľuje Eurolige, legendárny Obradovič má na desiaty titul

Publikované: 07.12.2018 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twiter: Lewysko

Tréner Željko Obradovič, Fenerbahce Istanbul (TUR) (Foto: Fenerbahce basketball)

Vo fantastickej forme hrajú basketbalisti Fenerbahce v Eurolige. Tím hviezdneho trénera Željka Obradoviča to potvrdil v posledných zápasoch, keď v kľúčových momentoch jasne ovládol palubovky Barcelony aj Panathinaikosu A­tény.

Turecký powerhouse má skvele poskladaná zostavu so silu na každom poste. Podobne širokým kádrom sa môže pochváliť len zopár klubov v Európe, najmä CSKA Moskva či Real Madrid.

Obrovskou výhodou Fenerbahce je, že pri desiatich z jedenástich víťazstiev v tohtoročnej edícii Euroligy, prišlo viacero na horúcich palubovkách súperov. Okrem spomínaných dvoch duelov vyhrali hráči z hlavného mesta Turecka aj v Pireu nad Olympiakosom, v Kaunase nad Žalgirisom či v Tel Avive nad Maccabi. Svoju dominanciu v najkvalitnejšej súťaži môžu potvrdiť do konca kalendárneho roka doma, keď tam privítajú troch zo štyroch súperov.

Skvelá trojbodová streľba

Obradovič sa môže spoľahnúť na obrovskú rotáciu hráčov. Pravidelne ich točí desať, čo mu dáva veľké možnosti. Tím má viacero lídrov. Môže využiť atletickosť Jana Veselého, tvrdosť navrátilca z NBA Joffreyho Lauvergneho, rýchlosť Aliho Muhammeda, šikovnosť Nicolu Melliho či presné ruky niekoho z tria Lugi Datome, Nikola Kalinič, Kostas Sloukas.

Srbský kouč môže využívať až sedem basketbalistov, ktorí dávajú v priemere minimálne sedem bodov na zápas. Hĺbka zostavy je práve to, čo je v dnešnej Eurolige najdôležitejšie. Fantastické je, že až sedem hráčov tímu dáva priemerne jednu trojku na stretnutie, pričom si Fenerbahce drží skvelé percento streľby spoza oblúka. Obradovičovi zverenci zatiaľ premieňajú 45,9 % svojich pokusov za tri, čo je famózne číslo, pričom Datome a Sloukas sa držia nad päťdesiatpercentnou hranicou úspešnosti.

Hovorí sa, že tituly vyhráva obrana, ale Fenerbahce ukazuje ako je dôležitá ofenzíva. Svoj bodový priemer posunulo na takmer 85 bodov na stretnutie. Podobným útokom sa môze pochváliť len Real Madrid, CSKA Moskva, mestký rival Anadolu Efes a Miláno, pričom ani jeden zo súperov Fenerbahce k tomu nepridáva tak pevnú obranu, ktorú majú Turci najlepšiu v súťaži.

Obradovič je majster v tímovej psychológie. Síce sú jeho metódy často tvrdé a v zápasoch sa málokedy ovláda, hovoria za neho výsledky. Ku skvelým deviatim triumfom v Eurolige môže pridať na konci sezóne desiaty. „Najlepšími priateľmi v živote sú moji hráči, tak to beriem, s hocičím môžu za mnou prísť,“ povedal päťdesiatosemročný kouč pre oficiálnu stránku Euroligy.

Nikto nesmie sebčiť!

Vo všetkých momentov ostáva naďalej na hráčov veľmi tvrdý, v ničom ich nešetrí. „Hráč musí vedieť, že nemôže nikdy spraviť rovnakú chybu dvakrát,“ zdôrazňuje Obradovič, ktorý dáva obrovský dôraz na tímové poňatie hry. „Nikto nesmie byť sebecký. Každý, kto chce spraviť dobre sebe, musí aj tímu. Ak sa niekto chová sebecky, tak zastavím tréning, alebo ho vystriedam. Neexistuje, aby bol niekto v mojom tíme sebecký. Je rozdiel byť ambiciózny a sebecký,“ zdôrazňuje rodák z bývalej Juhoslávie.

Na jeho prejave je vidieť stále obrovskú vášeň a odhodlanie. Rovnaké ako keď doviedol Partizan Belehrad v roku 1992 prvýkrát k titulu ako tridsaťdvaročný trénersky „zelenáč“. Dnes má 58 a medzi jeho prvým a zatiaľ posledným deviatym titulom je neuveriteľných 25 rokov! V máji k tomu môžu pridať desiaty zárez. Fenerbahce má sezónu rozbehnutú skvele.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.