Otec a dedko boli zápasníci, po nich zdedil agresivitu. Litovčan sa môže stať najlepším hráčom v Eurolige

Publikované: 07.12.2018 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: olimpiamilano.com

Arturas Gudaitis (Foto: olimpiamilano.com)

Jedným z pozitívnych prekvapení tejto euroligovej sezóny je talianske mužstvo Olimpia Miláno, ktoré aj napriek tomu, že v posledných troch zápasoch prehralo, stále má na konte viac víťazstiev ako prehier. Milánčania majú bilanciu 6–5 a vo svojich rukách šancu, aká tu nebola už veľmi dlho. Po jedenástich dueloch v európskom pohári číslo jeden môžeme skonštatovať, že tento tím má kvalitu na to, aby sa prebojoval medzi osmičku najlepších.

Spomedzi hráčov na seba pútajú najväčšiu pozornosť rozohrávači Mike James a Nemanja Nedovič, ktorí prišli do mesta módy pred začiatkom tejto sezóny. Keďže sa mužstvo tak výrazne zlepšilo oproti minulému ročníku, najväčšiu chválu si získali práve oni dvaja. Lenže v talianskom tíme je ešte jeden borec, o ktorom síce veľa nepočujeme tak veľa – do veľkej miery to súvisí s jeho skromnosťou – avšak keď sa postaví na palubovku, rýchlo zaňho začnú hovoriť jeho činy. Tí, ktorí pozorne sledujete Euroligu, už viete, že ten skromný chlapík je litovský pivot Arturas Gudaitis.

Veľké veci predvádzal už v minulej sezóne, keď v drese Olimpie ukončil základnú časť na ôsmom mieste v rebríčku efektivity. Po štvrtkovom zápase s tímom Gran Canaria sa Arturas Gudaitis dostal na jeho čelo. Jeho priemerný Index rating bol v minulej sezóne 15,4. V aktuálnej sezóne má v tejto súhrnnej kategórii priemer o podstatne vyšší – 20,5. Proti mužstvu z Kanárskych ostrovov zaznamenal svoj najlepší výkon v euroligovom ročníku 2018/19: okrem 16 bodov doskočil 17 lôpt a z toho 10 v útoku. V tomto smere siahal na rekord súťaže. Ak by pod košom súpera získal ešte jednu loptu, dostal by sa v historickej tabuľke na prvé delené miesto.

Gudaitisa vo štvrtok bránil český pivot Ondřej Balvín, ktorý po zápase rozprával o tom, aké náročné to bolo. „Proti Tarczewskému a Gudaitisovi to bola veľká bitka. Títo chlapci sú naozaj obrovskí a veľmi dobrí na doskoku. Špeciálne Gudaitis, čo vonkoncom previedol v tomto zápase. Spôsoboval nám pod košom veľmi veľa problémov. Je to jeden z najlepších ofenzívnych doskakovačov v Eurolige,“ vravel Balvín. Arturas Gudaitis a americký pivotman Kaleb Tarczewski sú zohrané duo, ktoré spolu trávi veľa času. „V tréningu proti sebe ideme veľmi fyzicky, ale myslím si, že nám to pomáha a sme lepší v súbojoch proti súperom. Na palubovke sa s ním doslova zabiť, ale myslím to len v dobrom. Zápasy sú ako vojna a my sa na ňu takto pripravujeme v tréningoch,“ skonštatoval 25-ročný Litovčan, ktorý by sa podľa basketbalových odborníkov mohol stať čoskoro najlepším hráčom v Eurolige.

Jeho basketbalový príbeh je veľmi zaujímavý. Do NBA ho draftovali v roku 2015, ale v tom čase to bol úplne iný basketbalista ako dnes. Po odchode zo Žalgirisu hral za litovského rivala Lietuvos Rytas a v lete 2017 odišiel do Milána. Vedeniu klubu sa tak veľmi zapáčil, že na začiatku tohto kalendárneho roku mu predĺžili zmluvu až do roku 2021. V európskych pomeroch je to znak veľkej dôvery. Ako sa cíti Litovčan v Taliansku? „Prvý rok v cudzej krajiny je vždy náročnejší, pretože všetko je tu iné: jedlo, ľudia, kultúra, jazyk a všetky ostatné veci. Ale musím povedať, že Taliansko mám veľmi rád a cítim sa tu dobre. Keď je človek cudzinec v nejakej súťaži, očakávajú sa od neho výsledky. Ale mne sa tento tlak páči a pomáha mi.“

Litva vždy produkovala podkošových hráčov, ktorí si našli v Európe aj v NBA svoje mieste. Doba sa ale zmenila a s ňou aj štýl basketbalu, v ktorom sú stále väčšou súčasťou trojky. Arturas Gudaitis je však v tomto smere pivotom starej školy, pretože odkedy je v Miláne, nevystrelil v Eurolige ešte ani jednu trojku. Výborne pracuje pri clonách a často hrá s loptou chrbtom ku košu. Kľúčovou charakteristikou je v jeho prípade agresivita, ktorú uplatňuje na oboch koncoch palubovky. „Taký je štýl mojej hry, svojmu tímu chcem pomôcť agresivitou. Vždy chcem spraviť viac ako bežný hráč, to bol vždy môj cieľ. Chcem byť hráč, ktorý tímu získa pozíciu na útok, zablokuje strelu, ubráni hráča a dodá všetkým okolo seba energiu. Mám to v sebe. Zrejme som to zdedil od môjho otca a dedka, obaja boli profesionálni zápasníci,“ prezrádza 208 cm vysoký center.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.