Ružomberčanky už skupinu nevyhrajú, ale postup majú na dosah

Publikované: 06.12.2018 Autor: Marta Brliťová Foto: fiba.basketball

KSC Szekszárd (HUN) vs. MBK Ružomberok (Foto: fiba.basketball)

Vo svojom piatom skupinovom zápase EuroCupu nestačil dobre rozbehnutý MBK Ružomberok na domáci KSC Szekszárd. V prvom polčase vyrovnaný duel skončil 87:72 a Ružomberok prišiel o možnosť postúpiť do ďalšej fázy súťaže z prvého miesta skupiny H. Do ďalšej fázy súťaže však postupujú aj družstvá z druhých miest a aj štyri tímy z tretích miest skupín. Ružomberok má tak postup stále vo svojich rukách.

Po nečakanom novembrovom víťazstve Liptáčok nad Szekszárdom 65:58 vycestoval líder slovenskej extraligy na odvetný zápas do Maďarska. Hoci podľa výsledku prvého zápasu by sa mohlo zdať, že do duelu išiel ako favorit, túto pozíciu mal skôr aktuálne druhý tím maďarskej súťaže. Szekszárd, ktorý v minulej sezóne skončil v osemfinále EuroCupu, má v kádri niekoľko skúsených hráčok európskeho až svetového formátu.

Súboj mal od začiatku rýchle tempo, ktoré lepšie sedelo hosťujúcemu Ružomberku a ten sa rýchlo ujal vedenia. Na oboch stranách sa hrala agresívna obrana a hosťujúce hráčky z nej následne ťažili aj v útoku. Prerušované útoky domácich v rozohrávke a následne aj zmena osobnej obrany na zónovú pomohli Ružomberku zachytiť úvod zápasu. Agresívna obrana sa však odrazili aj na počte faulov, keď sa do problémov dostala Olga Yatskovec. V prvej štvrtine ich mali hostky spolu 8.

KSC Szekszárd (HUN) vs. MBK Ružomberok, Aaryn Ellenberg-Wiley (3) (Foto: fiba.basketball)

Hra sa vyrovnala hneď v úvode druhej štvrtiny a aj naďalej sa hral súboj dvoch obrán. Hoci domáci Szekszárd má papierovo naozaj silné družstvo, Ružomberok sa prezentoval sympatickým tímovým výkonom a dlho viedol. Z podkošových hráčoch pomohla výrazne Eglė Šikšniūtė, ktorá zakončovala efektívne pick'n'rolly svojich spoluhráčok, situácie jedna na jedna, ale pomáhala aj pri otváraní signálov. Aktívne a nebojácne hrala z lavičky nastupujúca Lucia Kelčíková, ktorá priniesla na ihrisku obrannú energiu a aj produkciu pre svoje družstvo.

Trojkou Neveny Jovanovič v poslednej sekunde útoku, tri minúty pred konca polčasu, otočil Szekszárd skóre zápasu vo svoj prospech. Domácim sa začalo strelecky dariť, na čo musel reagovať aj tréner hostiek Juraj Suja zmenou zónovej obrany na osobnú. V závere druhej štvrtiny chýbalo Ružomberku efektívnejšie využívanie faulov, keď dva krát faulovali hráčky až pri samotnom zakončení a posielali ich tak na čiaru trestného hodu. Zápas vyrovnali a do polčasu otočili vo svoj prospech o +8 bodov skúsené hráčky domácich Eldebrink, Jovanovič a Bishop.

Do druhého polčasu nastúpila ako vymenená Olga Yatskovec, ktorá dokázala efektívne riešiť situácie a okrem premenených striel za dva a tri body následne získala aj tri plusové fauly, z ktorých skórovala z čiary trestného hodu. Hoci bodovo sa Aaryn Ellenberg v zápase presadila, pri organizácii a rozvíjaní hry ju limitovala tesná obrana domácich. Na agresívnej defenzíve hosťujúcej tvorkyne hry sa striedalo viacero hráčok domácich a Ellenberg to pri herných povinnostiach rozohrávačky limitovalo. Bodovo však tradične aj spolu s Janeesou Jaffery potiahli, keď obe nastrieľali súperovi zhodne po 17 bodov.

KSC Szekszárd (HUN) vs. MBK Ružomberok, Miroslava Mištinová (13) (Foto: fiba.basketball)

Na druhej strane sa začali výraznejšie presadzovať domáce pivotky Abby Bishop a Erica McCall. Bishop sa dostala do streleckej pohody a nakoniec jej padli už aj strely z najnáročnejších pozícií. McCall, ktorá má na Američanku nenápadný herný prejav, družstvu pomáhala doskokmi, poctivou prácou, ale aj presadzovaním sa v hre jedna na jedna.

Do poslednej štvrtiny išiel Szekszárd s náskokom 9 bodov, ale následnou zrýchlenou hrou sa skóre začalo postupne naťahovať. Výborne hrajúca austrálska reprezentantka Abby Bishop, víťazka WNBA so Seattle Storm a olympionička z Londýna, nekompromisne ťahala svoj tím za víťazstvom. Ružomberku na rozdiel od domácich začala chýbať aktívna hra v podkošovom priestore a začal sa strelecky trápiť. Rozhodujúca strela za tri body Neveny Jovanovič na pätnásťbodový rozdil rozhodla o víťazstve už 6 minút pred koncom duelu. Výsledkovo sa zápas už len dohrával, keďže aj záverečný rozdiel v skóre sa zastavil na 15 bodoch. Herne sa súboj ešte zaujímavo vyvíjal a oba tímy hrali naplno až do záverečného klaksónu.

V závere chýbala Ružomberku ofenzívna disciplína, na ktorú sa mohli inak v priebehu zápasu spoľahnúť. Z hosťujúcich hráčok chcela každá ukrojiť z náskoku domácich, ale domáci Szekszárd už bol v závere stretnutia nezastaviteľný. Ružomberok bojoval sympaticky až do konca zápasu, ten sa však nalomil už v druhej štvrtine, ktorú domáce vyhrali 27:17 a definitívne ho zlomila trojka Jovanovič 6 minút pred koncom zápasu.

KSC Szekszárd (HUN) vs. MBK Ružomberok, tréner Juraj Suja (Foto: fiba.basketball)

Tréner lídra našej domácej súťaže Juraj Suja označil za rozdielový faktor zápasu najmä hru podkošového dua Szekszárdu.

,,Hrali sme na palubovke veľmi silného súpera, ktorý nás fyzicky prevalcoval a bolo mu veľmi ťažké vzdorovať. Myslím si, že sme dlho dokázali byť v zápase a hrať vyrovnaný duel. Následne nás však podkošová dvojica Bishop a McCall rozobrala, dala nám 54 bodov a my sme ich nedokázali zastaviť.“

Ružomberok má dobre rozohranú sezónu nielen v domácej extralige, ale aj v EuroCupovej skupine H, v ktorej sa nachádza na druhom, postupovom mieste. ,,Prehra na palubovke takéhoto súpera vôbec nie je hanba a my ideme ďalej za našim snom a cieľom v EuroCupe, ktorý sme si vytýčili pred sezónou. Dievčatá dali do zápasu všetko čo bolo v ich silách, aj keď samozrejme, vždy sa dá hrať lepšie a urobiť menej chýb. Tento zápas je už minulosťou a my sa momentálne budeme sústrediť na najbližší zápas proti Celje,“ uzavrel Suja.

20 Houston Rockets 13/14 48,15%
21 Minnesota Timberwolves 13/15 46,43%