Čajka Matejčíková: Keď vidím rodinu v hľadisku, viem, že som sa rozhodla správne

Publikované: 04.12.2018 Autor: Karolína Vrabcová Foto: Laco Duračka, NJIT

Martina Matejčíková (14), Piešťanské Čajky (Foto: Laco Duračka)

V slovenskej extralige hrala naposledy, keď vekovo ešte patrila k juniorkám. Posledných sedem rokov strávila na potulkách svetom, no pred začiatkom tejto sezóny si povedala, že už stačilo. Martina Matejčíková sa vrátila domov na Slovensko a za svoje ďalšie pôsobisko si vybrala Piešťanské Čajky.

So svojimi spoluhráčkami si v 9. kole poradili vonku s Popradom 75:42. „Prvý polčas sme sa pomalšie rozbiehali a dovolili sme Popradčankám hrať ich agresívnu hru, no po zmene strán sme predviedli disciplinovanejší výkon a zvýšili náskok,“ obhliadla sa Martina Matejčíková za predchádzajúcim zápasom pre basket.sk. Napriek pomerne jasnému víťazstvu, to nebol pre Čajky jednoduchý duel. „Najväčšie problémy nám robili svojou bojovnosťou po útočnom doskoku,“ pokračovala 26-ročná odchovankyňa banskobystrického basketbalu.

Čajky začali sezónu pod vedením nového trénera Richarda Kucsu, ktorý doposiaľ pri tíme pôsobil ako asistent Martina Pospíšila. Káder dostal na pár výnimiek kompletne novú tvár. Po prekvapujúcej úvodnej tesnej domácej prehre v predĺžení s Young Angels Košice 69:73, sa Piešťany rozbehli. Druhú prehru v sezóne im uštedril opäť na vlastnej palubovke až suverénny Ružomberok. No priebeh stretnutia bol vyrovnaný, o čom svedčí aj výsledné skóre 57:59. V tabuľke Čajkám patrí druhá pozícia za v lige nezdolanou „Ružou“. „Sme cieľavedomé družstvo, takže s tou pozíciou spokojné určite nie sme. Sezóna je však ešte dlhá a dúfam, že spokojné budeme po poslednom zápase,“ dúfa Martina Matejčíková.

Martina Matejčíková (Foto: NJIT)

Proti Nitre nič nepodceniť

Bilanciu sedem víťazstiev a dve prehry si môžu Čajky vylepšiť už zajtra v Nitre. Naposledy síce tento tím prehral s Young Angels Košice 63:73, no kolo predtým zdolal Šamorín 59:57. „Nitra predviedla slušný výkon proti Šamorínu, kde vyhrala, takže očakávame podobné bojovné nasadenie.“ Obe družstvá proti sebe nastúpili už v treťom kole. Čajky v domácej Diplomat aréne zvíťazili jasne 74:44. „Je to mladé družstvo posilnené o jednu zahraničnú hráčku, takže k tomuto zápasu pristúpime zodpovedne a nič nepodceníme,“ povedala Martina Matejčíková, sesternica banskobystrickej Jany Matejčíkovej.

Tento týždeň aj v Európskej ženskej basketbalovej lige

Čajky okrem extraligy pôsobia v tejto sezóne aj v Európskej ženskej basketbalovej lige (EWBL) a Stredoeurópskej lige (CEWL). V prvej menovej nadnárodnej súťaži sú v B-skupine ich súpermi TTT Riga (Lotyšsko), Dynamo Moskva (Rusko), Lulea Basket (Švédsko), Kibirkstis Vilnius (Litva), Horizont Minsk (Bielorusko), Basket Žabiny Brno (Česko) a Amsterdam Angels (Holandsko). Na 1. turnaji v polovici októbra v Brne najskôr zdolali Vilnius 58:42, no následne podľahli Horizontu Minsk 56:71 a domácemu Brnu 39:73. Cez víkend ich na domácej palubovke Diplomat arény čaká Amsterdam a Moskva. „Určite chceme uspieť v oboch stretnutiach a napraviť si chuť po nie až tak vydarenom prvom turnaji, ktorý sme odohrali v Brne na začiatku sezóny,“ vysvetlila Matejčíková.

Martina Matejčíková (14), Piešťanské Čajky (Foto: Laco Duračka)

Basketbal si po zranení užíva

Pôsobenie v Piešťanoch si zatiaľ pochvaľuje. „Som veľmi spokojná. Máme tu vytvorené vynikajúce podmienky na trénovanie aj regeneráciu. Povedala by som, že najlepšie na Slovensku,“ teší sa Matejčíková. Domov ju zaviedla najmä túžba znovu hrávať čo najviac. „Pred dvomi rokmi som si počas pôsobenia v TK Hannover roztrhla predný krížny väz v kolene a celú sezónu som sa dávala zdravotne dokopy. V tej ďalšej som nedostávala dostatočne veľa príležitosti na ihrisku, tak som sa rozhodla pre návrat na Slovensko. Chcela som hrávať, to bola moja priorita. Teraz som rada, že som zdravá. Koleno poslúcha a užívam si to.

Sedem rokov je dlhá doba, ktorá uplynula odvtedy, čo sa Matejčíková pred štartom tejto sezóny naposledy predstavila v našej najvyššej súťaži. Ako sa liga za ten čas zmenila? „Ťažko sa mi to porovnáva. Extraligu som hrávala ako veľmi mladá. Pozerala som sa na to úplne inak ako teraz. Určite však súhlasím s tým, že úroveň ligy poklesla,“ zanalyzovala sympatická basketbalistka.

Martina Matejčíková (14), Piešťanské Čajky (Foto: Laco Duračka)

Slovenská hymna a rodina ju utvrdili v správnom rozhodnutí

Matejčíková si to z Banskej Bystrice namierila na štúdium do USA, kde sa jej domovom stal New Jersey Institute of Technology. Neskôr si vyskúšala britský basketbal v drese Manchester Mystics. Posledné dve sezóny strávila v najvyššej nemeckej súťaži v spomínanom TK Hannover. Za životom za hranicami rodnej vlasti sa jej necnie. „Na začiatku som mala obavy zo zmeny po toľkých rokoch, ale teraz môžem povedať, že mi to nechýba. Určite sa mi cnie za niektorými ľuďmi, ktorých som stretla, ale ostali sme v kontakte. No ten pocit, keď počujem pred zápasom slovenskú hymnu, alebo keď po stretnutí vidím rodinu v hľadisku, sú nenahraditeľné. Pri takýchto momentoch viem, že rozhodnutie vrátiť sa späť na Slovensko bolo presne to, čo som potrebovala.“

Aj keď toho videla už veľa, miesto, kde sa jej zatiaľ páčilo najviac, vybrať nedokázala. „Každé pôsobisko bolo niečím iné a určite to bola výborná škola života či zo študijnej alebo basketbalovej stránky. Všetky tieto krajiny, či už USA, Británia či Nemecko mi za tie roky prirástli k srdcu a vždy sa tam rada vraciam.“ A podobne sme pochodili aj v prípade otázky o basketbalových snoch. „To si nechám pre seba, aby sa splnili,“ dodala Matejčíková.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.