Žirkovej krik zmenil 38-ročné hráčky bez iskry na násťročné bojovníčky

Publikované: 03.12.2018 Autor: Jozef Cyprián Foto: ewbl.eu

YOUNG ANGELS Košice vs. Astana Tigers (KAZ), trénerka Zuzana Žirková (Foto: ewbl.eu)

Udalosti na Azovskom mori zarezonovali v poslednom období na celom svete a hroziaca eskalácia konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou vyvolávala pred cestou Young Angels Košice do Rostova na Done aj mierne obavy. Z dejiska druhého turnaja Európskej ligy je to na Ukrajinu na skok, no zverenky Zuzany Žirkovej našťastie zažili boje iba na palubovke miestnej športovej haly.

„Ten konflikt riešia všade, len nie tam,“ pousmiala sa Z. Žirková, ktorej dobrú náladu umocnili v prvom rade výkony a výsledky tímu mladých Anjelok. V prvom zápase síce podľahli Rostovu 71:79, no kazašskú Astanu zdolali 78:73. V priebežnej tabuľke A-skupiny im tak patrí v osemčlennej konkurencii výborná štvrtá priečka.

YOUNG ANGELS Košice vs. Astana Tigers (KAZ), Michaela Balážová (11) a Tamara Yagodkina (7) (Foto: ewbl.eu)

Teší nás, že sme v Rostove získali veľmi dôležitú výhru, ktorá nám dáva dobrú šancu postúpiť do play-off. Pred štartom sezóny by to asi čakal iba málokto,“ zhodnotila ruské vystúpenie Young Angels Michaela Balážová, ktorá strelecky explodovala v súboji proti Astane. Do košov „tigríc“ nasúkala 23 bodov. „Nechcem hodnotiť môj výkon, pretože sme zabrali ako kolektív. Prehrávali sme už o 16 bodov, ale otočili sme to a vyhrali. Z tohto pohľadu to bolo super.

Fantastický výkon nepripisuje dobrému spánku či výdatným raňajkám. Pri analýze svojho veľkého streleckého výkonu ukazuje prstom na spoluhráčky.

Neviem, asi bola dobrá konštelácia hviezd,“ zamyslela sa s úsmevom na perách 19-ročná rodáčka z Bratislavy. „Zabrali sme v obrane, spoluhráčky mi vytvárali dobré pozície a tie body už prišli samé. Bol to však kolektívny výkon, pretože aj ďalšie baby dali po 16 bodov. Ak by sme neboli zomknuté a nebojovali by sme, tak to určite neotočíme.

Úvod zápasu proti Astane pritom Košičankám vôbec nevyšiel. Zápas sa hral len s niekoľkohodinovým odstupom po prvom súboji proti Rostovu a po prvej štvrtine prehrávali Young Angels 10:21.

Nebolo to jednoduché a zo začiatku sme pôsobili zaspato. Potom sme si však povedali, že na nich máme. Zmenili sme nejaké veci, začali počúvať trénerov a vyšlo to,“ odfúkla si M. Balážová.

YOUNG ANGELS Košice vs. Astana Tigers (KAZ), Vanda Kozáková (17) (Foto: ewbl.eu)

Pomalší rozbeh v rámci dopoludňajšieho zápasu zastavil až zvýšený hlas trénerky Žirkovej. „Neviem čo sa v tom úvode stalo, ale dievčatá vyzerali, ako keby mali 38 rokov a boli v mojej pozícii. Sú to však mladé baby, ktoré musia regenerovať rýchlo a nemôžu pôsobiť unavene. Trochu som preto na dievčatá nakričala a po polčase sme hrali presne to, čo sme hrať chceli. Triumf proti súperovi so staršími hráčkami je veľmi cenný.

Celkový sumár rostovského turnaja je tak podľa Zuzany Žirkovej pozitívny.

„Boli to dva cenné zápasy! Zo začiatku nám možno trošku uškodila dlhá cesta, pretože aj Rostov bol hrateľný. Nevedeli sme sa však vysporiadať so 40-minútovým zónovým presingom a nebolo to organizované podľa mojich predstáv. Možno nás to stálo víťazstvo, ale tieto zápasy sú pre dievčatá skvelé. Víťazstvo proti Astane je navyše parádne a umožňuje nám pobiť sa v domácej hale o play-off,“ upozornila košická trénerka.

O postup zabojujú Young Angels v domácej hale v dňoch 5. a 6. januára, keď sa v Angels aréne predstavia A3 Basket Umea zo Švédska, bieloruská Olympia Grodno a maďarský Pécs.

Chýba nám vyhrať jeden zápas. A keďže nastúpime pred domácim publikom, veríme, že to zvládneme,“ vyslovila sa optimistickým tónom M. Balážová a stres plynúci z veľkej šance na postup do play-off by mladému tímu nemal zväzovať ruky ani podľa trénerky Žirkovej. „Neverím, že dievčatá cítia nejaký tlak. Takéto zápasy si skôr užívajú a aj touto cestou by som chcela vyzvať divákov, aby ich prišli po sviatkoch povzbudiť. Čaká nás totiž pekný a dôležitý turnaj.

YOUNG ANGELS Košice vs. Astana Tigers (KAZ), asistent trénerky Ján Hricko (Foto: ewbl.eu)

Na ten v Rostove budú mať Košičanky pekné spomienky, ktoré im pripomenie iba pár zakúpených predmetov.

Kúpili sme si po matrioške a magnetke. To bolo všetko a v podstate sme nevnímali nič iné. Videli sme len letisko, hotel a halu,“ pousmiala sa Michaela Balážová a trénerka Žirková jej slová iba potvrdila: „Nevideli sme tam absolútne nič. Bolo to naozaj iba o dospávaní cesty, ľahkom tréningu a zápasoch. Žiadna turistika po meste sa teda nekonala.

Svoju pozornosť teraz Anjelky preorientujú opäť na domácu súťaž. Už v stredu sa totiž predstavia pod domácimi košmi proti Slovanu Bratislava.

Verím, že domáci zápas zvládneme ideálnym spôsobom, dostaneme sa späť do domáceho stereotypu a skôr sa budeme sústrediť na nedeľňajší zápas proti Nitre,“ zakončila Zuzana Žirková.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia