Oliver Tot sa v Žiline udomácnil a režíroval triumf nad Handlovou

Publikované: 02.12.2018 Autor: Tomáš Kotlárik Foto: Silvia Turcerová

PP & TV Raj Žilina vs. MBK Handlová, Oliver Tot (6) (Foto: Silvia Turcerová)

Žilinskí basketbalisti predvádzajú v domácom prostredí výborné výkony. Pred vlastnými fanúšikmi zvíťazili v šiestich vystúpeniach až päťkrát. Naposledy si poradili s Handlovou 92:77. Družstvo potiahli šiesti strelci s dvojciferným počtom bodov. Handlová je v kríze. Prehrala už siedmy zápas za sebou.

To, ako sa bude vyvíjať osud stretnutia ukázali Žilinčania v prvej štvrtine. Handlovčanov v nej strelecky ničili, keď nastrieľali 29 bodov. Hostia sa v ďalšom priebehu niekoľkokrát priblížili súperovi na rozdiel jedného alebo dvoch bodov. Zverenci Ivana Kurillu však ani na sekundu neumožnili protivníkovi, aby sa dostal do vedenia. Najviac sa darilo v domácom tíme Jakubovi Mereššovi s 19 bodmi a Traevonovi Jacksonovi, ktorý mal na konte o dva body menej. Baníkov nespasila ani produktívna dvojica Michal Čekovský s Jakubom Petrášom. Spoločne zaznamenali vyše polovicu bodov hostí (43).

PP & TV Raj Žilina vs. MBK Handlová, Oliver Tot (6) (Foto: Silvia Turcerová)

Základy víťazstva? Dôraz v obrane, strelecká efektivita

Žilinčania mali oproti Handlovej v stredajšom programe voľno, ktoré využili na intenzívnejšiu prípravu a podrobnejší rozbor protivníka. Víťazstvo a predvedený výkon zhodnotil najvyťaženejší hráč Žiliny v doterajšej sezóne Oliver Tot. „V prvej štvrtine sme si vypracovali dvojciferný náskok. Myslím si, že 29 bodov v tejto časti bolo dôsledkom toho, že sme predviedli dobrý pohyb lopty v útoku. Handlová sa však postupne dostala do hry a v poslednej štvrtine zápas zdramatizovala. Vtedy sme sa zomkli a pritvrdili v obrane. Donútili sme súpera k ťažkým strelám, a to viedlo k našim protiútokom. Keď hráme ako jeden tím, sme nebezpeční,“ opísal siedmy triumf v ročníku.

Oliver hral 35 minút a 17 sekúnd. Viac absolvoval iba v nedávnom súboji so Spišskou Novou Vsou (o 37 sekúnd viac). Pripísal si 14 bodov, 8 doskokov a 8 asistencií. Jeho užitočnosť sa vyšplhala celkovo na číslo 24, čo z neho robí v štatistikách najlepšieho Slováka v 14. kole. „Vo viacerých zápasoch tejto sezóny sme ukázali, že môžeme hrať dobrú obranu. V posledných dvoch stretnutiach sme však dostali viac ako 90 bodov. Z toho dôvodu nám proti Handlovej tréner Kurilla zdôrazňoval dôležitosť obrany. Doma sa nám hrá dobre. Máme podporu od fanúšikov,“ doplnil žilinský rozohrávač.

PP & TV Raj Žilina vs. MBK Handlová, Jakub Petráš (32) (Foto: Silvia Turcerová)

Zaujali slovenskí navrátilci z Ameriky

Na žilinskej palubovke to bol pikantný súboj hráčov, ktorí sa pred sezónou vrátili na Slovensko z amerických univerzít. Oliver Tot pôsobil na strednej škole Kimball Union Academy, z ktorej neskôr smeroval do NCAA na univerzitu William and Mary. Do Handlovej zase prišla dvojica Michal Čekovský s Jakubom Petrášom. Michal hral na univerzite Maryland. Jakub hrával v zámorskej univerzitnej súťaži NCAA za Stony Brook New York. Stretli sa chalani v Amerike proti sebe? „Proti Mišovi ani Jakubovi som na univerzite nehral, ale vždy som sledoval ako sa im darí. Príchod na Slovensko neľutujem. Po piatich rokoch mimo domova bolo pekné vrátiť sa a pravidelne vidieť rodinu. Niekoľko kôl som sa zoznamoval so slovenskou ligou. Niektoré zápasy mi vôbec nevyšli. Odvtedy sa moja forma zlepšila. Samozrejme, ešte ma čaká veľa práce, aby som na tom bol tak, ako si predstavujem,“ prezradil Oliver Tot. Každým odohraným zápasom je pre Žilinu čoraz dôležitejší.

Proti Michalovi som hral v Amerike dvakrát. S Oliverovov univerzitou sa moja nestretla. Sledoval som ale pôsobenie oboch v ich konferenciách a tímoch,“ vyjadril sa Jakub Petráš. Na konte mal 210-centimetrový hráč 22 bodov. Bol nielen najlepším strelcom zápasu, ale aj celého 14. kola.

Handlovčania vyhrali z trinástich zápasov len tri. Naposledy pred mesiacom nad Svitom. V tomto ročníku dokázali Žilinu zdolať v prvom vzájomnom súboji. Teraz im to súper oplatil. „Proti Žiline sme bojovali o každú loptu. Nezachytili sme úvod. Hrali sme nekoncentrovane. Je zložité špecifikovať, prečo nám to neklape v obrane. Stále sa snažíme riešiť vzniknuté problémy a poučiť sa z nich. Jedinou možnosťou ako sa vyhrabať z tejto zlej série je konečne vyhrať nejaký zápas. Ak sa to podarí, atmosféra v tíme bude iná,“ povedal odchovanec považskobystrického basketbalu.

PP & TV Raj Žilina vs. MBK Handlová (Foto: Silvia Turcerová)
PP & TV Raj Žilina vs. MBK Handlová, Milič Blagojevič (7) (Foto: Silvia Turcerová)

Rožánek predviedol svoj najhorší výkon, zastúpili ho spoluhráči

Po nováčikovi z Lučenca sú Handlovčania v štatistikách najhorším tímom z hľadiska strelených i obdržaných bodov. V Žiline nastúpili prakticky v najsilnejšom zložení, čo nedokázali premietnuť na ihrisko. Na nálade nepridalo družstvu trénera Petra Tordu ani to, že odohralo tretí zápas na ihrisku súpera po sebe. Doma sa predstaví až 19. decembra. Dovtedy ešte musí Handlová absolvovať zápasové výzvy vo Svite a Lučenci. „Určite je plus hrať doma a hlavne pred domácim publikom, ktoré nás stále podporuje. Myslím si, že náš potenciál sa prejaví čoskoro. Stále nám to viac klape a už sa všetci dostávame na rovnakú vlnovú dĺžku. Teraz to len treba všetko spojiť,“ pripojil Jakub Petráš.

Žilina je momentálne na piatom mieste, s čím pred sezónou počítal málokto. „Najúspešnejším tímom forma graduje tesne pred play-off a počas neho. Napriek tomu, že sme s Handlovou odohrali celkom slušný zápas je dôležité, aby sme sa naďalej zlepšovali. Chceme sa vyhnúť herným výpadkom,“ vrátil sa ešte k zápasu Oliver Tot.

Víťazný zápas nevyšiel v domácom tíme Róbertovi Rožánkovi. Predviedol svoj najhorší výkon v sezóne. Strelil len tri body. Ukázalo sa, že Žilinčania sa na seba môžu spoľahnúť. Zodpovednosť prebrali iní hráči. „Keď nejde mne, potiahnu to ostatní. Vyhrali sme a to je hlavné. Myslím si, že v niektorých pasážach hry to od nás nebolo ideálne. Konečne sme však hrali v plnej sile. Verím, že v ďalšom zápase dokážeme náš tímový výkon ešte vylepšiť,“ uzavrel Róbert Rožánek.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

CON CON 89:85
23.08.2019
LVA LVA
NYL NYL 87:90
23.08.2019
ATL ATL
CHI CHI 85:78
23.08.2019
WAS WAS
WAS WAS 25.08.2019 NYL NYL
DAL DAL 25.08.2019 ATL ATL
LAS LAS 25.08.2019 CON CON
PHO PHO 25.08.2019 CHI CHI
MIN MIN 25.08.2019 LVA LVA
SEA SEA 25.08.2019 IND IND

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Washington Mystics 19/8 70,37%
2 Connecticut Sun 19/9 67,86%
3 Las Vegas Aces 19/9 67,86%
4 Los Angeles Sparks 17/10 62,96%
5 Chicago Sky 17/11 60,71%
6 Seattle Storm 15/13 53,57%
7 Minnesota Lynx 14/15 48,28%
8 Phoenix Mercury 12/15 44,44%
9 Dallas Wings 10/18 35,71%
10 Indiana Fever 9/19 32,14%
11 New York Liberty 9/19 32,14%
12 Atlanta Dream 7/21 25,00%