Šikšniute: Milujem hrať v Ružomberku, aj keď slovenská liga je slabšia

Publikované: 27.11.2018 Autor: Karolína Vrabcová Foto: fb mbkruzomberok

Eglé Šikšniuté (14), MBK Ružomberok (Foto: fb mbkruzomberok/Rudo Maškurica)

„Ruža“ kvitne v tejto sezóne do krásy. V lige hráčky klubu zo severného Slovenska vyhrali všetkých deväť zápasov, pričom dvakrát nastrieľali trojciferný počet bodov. Výborne majú rozbehnutú aj skupinovú fázu v Európskom pohári FIBA. V H-skupine majú pred odvetnou časťou na svojom konte päť bodov a postupové dvere sú stále otvorené. Pod výbornými výsledkami sa najviac podpisujú zahraničné hráčky. Jednou z kľúčových je Litovčanka Egle Šikšniute.

Po ročnej zastávke v poľskom Sosnowieci si to 27-ročná rodáčka z Klaipedy namierila na slovenské palubovky. Zatiaľ svoje rozhodnutie neľutuje. „Milujem hrať za Ružomberok. Tím má dlhú basketbalovú históriu a je veľmi profesionálny. Všetci vedia, aká je ich rola a odvádzajú výbornú prácu, aby ju dodržiavali,“ povedala pre basket.sk Šikšniute. Sympatická basketbalistka nám ozrejmila aj to, prečo sa rozhodla v tejto sezóne prísť na Slovensko. „V uplynulom ročníku sme s tímom nehrali Európsky pohár FIBA a veľmi som si túžila túto súťaž znovu zahrať. To bol hlavný dôvod, prečo som si vybrala Ružomberok.“

Kvalita slovenskej extraligy dlhodobo upadá. V súťaži pôsobia len dva profesionálne kluby, no Šikšniute toto tvrdenie odmieta. „Verím, že všetky tímy, ktoré v lige hrajú, sú profesionálne tým najlepším spôsobom, ako je v ich možnostiach.“ Takmer dva metre vysoká hráčka (meria 198 cm) však sama priznáva, že po pôsobení v českom Nymburku, maďarskom Pécsi a spomínanom Sosnowieci prišla do slabšej súťaže. „V porovnaní s ligami, kde som doteraz hrávala, je slovenská extraliga slabšia. No ak si k nej pripočítate účinkovanie v pohári FIBA, odohrám počas sezóny dostatok kvalitných zápasov.“ A aká je naša najvyššia ženská súťaž v porovnaní so spomínanými ligami? „V Maďarsku, Česku a Poľsku sa hrá fyzickejšie,“ skonštatovala skúsená pivotka.

Piešťanom chýbala sila pod košom, Košiciam skúsenosti. Analyzuje Marta Brliťová

MBK Ružomberok vs. BKM Junior UKF Nitra, Eglé Šikšniuté (14) (Foto: fb mbkruzomberok/Rudo Maškurica)

Piešťany najťažším súperom v lige

Ružomberčanky extraligou zatiaľ brázdia bez problémov. Svedčí o tom vyhraných všetkých deväť zápasov. V tabuľke sú neohrozene na prvom mieste a zosadiť ich z neho bude pre zvyšok tímov neľahká úloha. „Stále sú niektoré oblasti, kde sa môžeme zlepšiť, ale verím, že zatiaľ odvádzame veľmi dobrú prácu,“ pochvaľuje si Šikšniute.

Ešte pred začiatkom súťaže sa hovorilo o tom, že najväčším vyzývateľom Ružomberku by mali byť Piešťanské Čajky. Hneď v úvode však zakopli doma v predĺžení s Young Angels Košice 69:73, v poslednom kole to družstvu Zuzany Žirkovej vrátili rovnako v nadstavenom čase 78:75. Obe družstvá sú so šiestimi triumfami a dvomi prehrami na druhej , respektíve tretej priečke. Šikšniute priznáva, že pre ňu doteraz najťažším súperom boli práve Čajky. „Rozhodne nás potrápili najviac. Majú v družstve kvalitné hráčky s vysokým basketbalovým IQ.“

MBK Ružomberok vs. ŠBK Šamorín, Eglé Šikšniuté (14) (Foto: fb mbkruzomberok/Rudo Maškurica)

Kľúčom k úspechu v pohári FIBA koncentrácia

Skupinová fáza Európskeho pohára FIBA má za sebou prvú polovicu. Ružomberčanky na úvod vycestovali do Nymburku, kde tesne prehrali 70:71. Potom zdolali doma favorita z maďarského Szekszárdu 65:58 a aj slovinského majstra 77:68.** „Keďže sme vyhrali dva z troch zápasov, tak by som mohla povedať, že sme podali výborné výkony. No keďže poznám naše schopnosti, mohli sme zo seba dostať ešte viac,“** poznamenala Šikšniute. Špeciálne sú pre ňu najmä súboje proti svojmu bývalému zamestnávateľovi. „Stretnutia proti Nymburku majú špeciálnu príchuť. Bol to v sezóne 2015/16 môj prvý klub v zahraničí. Odohrala som tam dobrý ročník a našla si veľa priateľov.

Ružomberok sa s Nymburkom znovu stretne už túto stredu. Rozskok je v Koniarni na programe o 17:00 h. „Je to výborný tím, zložený z inteligentných hráčok,“ charakterizovala svoj bývalý klub Šikšniute. „Ruža“ má postup z H-skupiny zatiaľ na dosah, no všetko je otvorené. Veď okrem Liptáčok má päť bodov aj spomínaný Nymburk a Szekszárd. „Pre náš tím je najdôležitejšie, aby sme si udržali koncentráciu. Ak budeme hrať tvrdo a robiť všetko najlepšie, ako dokážeme, tak som si istá, že môžeme postúpiť zo skupinovej časti.“

V prvej polovici odohrali zverenky trénera Juraja Suju jeden zápas u súpera, ďalšie dva doma. Teraz to budú mať naopak. V Koniari odohrajú v skupinovej fázy už len duel a to už ten nasledujúci proti Nymburku. O postup sa tak budú musieť pobiť na palubovkách súperov. „Samozrejme, že by bolo pre nás lepšie hrať na vlastnom ihrisku pred našimi úžasnými fanúšikmi, ktorí nás tak veľmi podporujú. Ak sa však naše oči budú upierať len na víťazstvo, tak odohrať posledné dva duely vonku nie je pre nás nevýhoda,“ myslí si Litovčanka.

MBK Ružomberok vs. BKM Junior UKF Nitra, Eglé Šikšniuté (14) (Foto: fb mbkruzomberok/Rudo Maškurica)
MBK Ružomberok vs. KSC Sekszárd (HUN), Eglé Šikšniuté (14) (Foto: fb mbkruzomberok)

Pozícia líderky jej svedčí

Ružomberok ťahajú dopredu predovšetkým legionárky. Šikšniute je jednou z nich. V extralige je podľa dostupných štatistík na oficiálnej webovej stránke druhou najproduktívnejšou hráčkou. Za prvou Timeou Sujovou (161 bodov) zo Šamorína zaostáva o šesť bodov. V produktivite pohára FIBA však figuruje so 44 bodmi až na 37. mieste. Najvyššie z Ružomberku je Američanka Aaryn Ellenbergová-Wileyová (61). „Som vďačná trénerovi a spoluhráčkam za to, že dôverujú mojim schopnostiam na ihrisku a tým sa cítim komfortnejšie vo svojom štýle hry,“ poďakovala sa Šikšniute. Zároveň však dodáva, že to nie je len o nej. „Verím, že naša najväčšia sila spočíva v tom, že súperi sa v zápasoch proti nám musia pripravovať osobitne na každú z nás, pretože všetky sme kľúčové pre víťazstvá.“

Šikšniute si pochvaľuje aj trénerskú filozofiu Juraja Suju. „Milujem štýl hry, ktorý od nás tréner vyžaduje – agresívny, rýchly a umný basketbal. Je to ten najlepší druh.“ Spriatelila sa už aj s mestom. „Je malé, ale pekné s extrémne priateľskými ľuďmi. Veľmi sa mi tu páči.“ Ak sa jej opýtate na najbližšieho človeka v tíme, má jednoznačnú odpoveď: „Miroslava Mištinová.“ A o čom litovská basketbalistka sníva? „Mám krátkodobé a dlhodobé ciele. Z krátkodobých môžem povedať, že chcem, aby sme v stredu zvíťazili,“ uzavrela Šikšniute, ktorá ciele z dlhodobého hľadiska prezradiť nechcela.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.