Piešťanom chýbala sila pod košom, Košiciam skúsenosti. Analyzuje Marta Brliťová

Publikované: 25.11.2018 Autor: Marta Brliťová Foto: Jäzva

YOUNG ANGELS Košice vs. Piešťanské Čajky, Dominika Deptová (13) (Foto: Jäzva)

8. kolo basketbalovej extraligy žien prinieslo len jednu drámu. Očakávaný šláger kola sa hral v Košiciach, kde domáce Young Angels hostili Piešťanské Čajky. Nováčik súťaže prekvapil minuloročné bronzové Čajky už v prvom zápase extraligy, keď si z ich palubovky odniesol nečakané a tesné víťazstvo 69:73 po predĺžení. Po úvodnom kole sezóny sa predpokladal vyrovnaný zápas aj tentoraz. Piešťanské Čajky si v predĺžení zápas postrážili a vzájomnú bilanciu zápasov vyrovnali víťazstvom 75:78 po predĺžení na 1:1. V tabuľke sú s rovnakým počtom bodov pred Young Angels Košice len o skóre.

Hoci po zmene filozofie a vytvorení nového tímu v Košiciach, by podobný scenár na úvod sezóny očakával málokto, Young Angels sa s bojovným prejavom usadili na popredných priečkach súťaže. V Piešťanoch družstvo po minulej sezóne taktiež výrazne obmenili a omladili. Vysoké ambície klubu sú však namieste, keďže ide o jeden z dvoch plne profesionálnych tímov na Slovensku.

Po reprezentačnej pauze, ktorá spôsobila zápasový výpadok na oboch stranách, možno hovoriť o malej výhode na strane Košíc. Keďže z ich družstva v reprezentácii nebola ani jedna hráčka, mali možnosť trénovať v plnej zostave. Naopak na strane Piešťan reprezentovali hneď tri hráčky zo základnej rotácie trénera Kucsu. Rebeka Mikulášiková, Diminika Deptová a Ivana Jakubcová. V tréningovom procese im tak chýbali líderky na svojich pozíciách a predpokladám, že k tréningovej hre 5 na 5 sa tak počas ich absencie ani nedostali. Ako je známe, počas kvalifikačnej dvojtýždňovky, kedy sa veľa cestuje a pripravuje najmä takticky, nie je na trénovanie veľa priestoru. Navyše v druhom zápase hrali Jakubcová s Mikulášikovou len po 2 minúty a tak na kvalifikačnú pauzu “doplatili” herne najmä ony dve. Do zápasu sa ale najmä vďaka prekvapivému víťazstvu Košíc v Piešťanoch vstupovalo s vyrovnanými očakávaniami, hoci papierovo boli favoritmi určite Piešťany a víťazstvo sa od nich po nevydarenom prvom zápase sezóny očakávalo.

YOUNG ANGELS Košice vs. Piešťanské Čajky, Bartánusová (16) vs. Matejčíková (14) (Foto: Jäzva)

Vstup do stretntutia, ale aj priebeh zápasu poznačila mierna nervozita z vyrovnaného skóre, ktoré chceli oba tímy zlomiť výraznejšie vo svoj prospech. To sa počas riadneho hracieho času nepodarilo ani jednému družstvu. Najväčšie vedenie v zápase mali hostky a to o 8 bodov, domáce boli vo vedení najviac o 6 bodov. Hra sa však zakaždým vyrovnala.

V prvej štvrtine hrali výraznejšie domáce Košičanky, ktoré bojovali od prvej minúty a môžem skonštatovať, že práve bojovný a agresívny prejav sa stal výraznou črtou v ich hernom prejave. Piešťany nastúpili s netradičnou základnou päťkou, keď všetky tri reprezentantky z pochopiteľných príčin nastupovali do zápasu až z druhej vlny, v druhej polovici prvej štvrtiny. Určite aj to ovplyvnilo hru Čajok, ale ako som spomínala, mierne tento fakt znevýhodnil hru Piešťan.

Druhú štvrtinu vyhrali Čajky najvýraznejšie, o 9 bodov, ale nakoniec to bola jediná časť hry, kde dokázali výraznejšie dominovať. Trénerka Žirková reagovala na zlepšenú hru Piešťan zmenami obrán, čím dokázala zmeniť a pribrzdiť tempo hry hosťujúceho celku. Košičanky však v tejto štvrtine spravili priveľa chýb na to, aby hre Piešťan dokázali konkurovať a tak odchádzali hostky po prvom polčase do šatní s náskokom 5 bodov, 34:39.

Hru hostí v druhom polčase ovplyvnila aj štvrtá chyba rozohrávačky Thompson už v 24. minúte zápasu. Zápas síce vďaka skúsenostiam dohrala, ale svojmu družstvu už mohla pomôcť výrazne nižšou minutážou. Druhá z piešťanských Američaniek, Jessica Lubin, začala v druhej polovici tretej štvrtiny dominovať po košom súpera, ale z aktivity bodovo nakoniec veľa nebolo, keďže zahodila 6 trestných hodov za sebou. Bojovné a agresívne výkony hráčok na oboch stranách sa v priebehu poslednej štvrtiny ukázali na počte faulov. Postupne dohrávali so štyrmi faulami Dominika Drobná, Michaela Balážová, Beáta Jassová, Denisa Blanárová na strane hostí Rebeka Mikulášiková, Janee Thompson, Alexandra Baburová a Martina Matejčíková.

YOUNG ANGELS Košice vs. Piešťanské Čajky, trénerka Zuzana Žirková (Foto: Jäzva)

V závere riadneho hracieho času mali Košice možnosť poslednej strely. Tú zobrala na seba Samantha Logic, ale ťažkú strelu cez obranu nepremenila. Následne mali domáce ešte jednu šancu. Spoza súperovho koša mali na zakončenie 0,7 sekundy. Podľa predpokladov sa na poslednú strelu opäť uvoľňovala jediná legionárka v košickom drese, ktorá nakoniec aj zakončovala, ale ťažkou strelou cez dvoch obrancov. Ak by vyhadzujúca hráčka počkala zlomok sekundy na Beátu Jassovú, otáčajúcu sa po clone na Logic, pravdepodobne by Jassová ostala na strelu úplne voľná.

Do predĺženia vstúpili obe družstvá s chybami a Čajky v priebehu prvej minúty zaznamenali hneď dve straty lopty. Neskôr sa však dostali do vedenia najmä vďaka aktivite legionárok, ktoré zaznamenali 6 z 8 bodov v predĺžení. Košičankám nepomohlo ani vyfaulovanie domácej Jassovej. Za bojovný výkon do poslednej minúty však treba domácich pochváliť a rozhodne majú na čom stavať.

YOUNG ANGELS Košice vs. Piešťanské Čajky, tréner Richard Kucsa (Foto: Jäzva)

Košičanky mali možnosť zápas zvrátiť, keďže mali opäť posledné držanie lopty a na posledný útok 23,9 sekundy. Mohli teda hrať na strelu v poslednej sekunde. Útok rozohrávala najskúsenejšia hráčka domácich, Samantha Logic. Z môjho pohľadu nešlo o veľmi vydarený útok, na ktorého exekúciu chýbali Košiciam potrebné skúsenosti. Pick’n’roll zahajovala Logic už 13 sekúnd pred koncom zápasu a strelou 9 sekúnd pred koncom, za stavu –2 body zakončovala cez dve hráčky Petra Bartánusová. Pričom prihrať mohla ešte na v rohu ihriska úplne voľnú Sáru Majorošovú, ktorá mala síce v tomto zápase streľbu za 3 body iba 1/6, no na svoj vek má výbornú ruku.

Zápas poznačila slabá streľba z čiary trestného hodu, na oboch stranách. Zo štatisticky dôležitých ukazovateľov boli Young Angels výraznejšie na doskoku (52–46), čo je pri podkošovej kvalite na strane Piešťan prekvapujúce. Čajky však mali viacej ziskov (11–15) aj menej strát (20–18) ako súper. Výrazným rozdielom bola rýchla hra, z ktorej Piešťany na rozdiel od Košíc dokázali vyťažiť aj bodovú produkciu. Pieštany zaznamenali z protiútokov 30 bodov, Košice len 17 bodov. Výraznejšie hrali aj hráčky z lavičky. Tento ukazovateľ však nebol smerodajný, keďže ako som spomínala, základná rotácia Piešťan nastupovala v tomto zápase až z druhej vlny.

YOUNG ANGELS Košice vs. Piešťanské Čajky, Jessica Lubin (21) (Foto: Jäzva)

Na strane Piešťan mi chýbala zmena obrán. Vo vyrovnanom zápase, navyše proti menej skúsenému súperovi, by práve dynamickejšie poňatie obrany mohlo znamenať výhodu. Košiciam na druhej strane chýbali ľahké body z protiútoku, ktoré by im v hre určite pomohli. Piešťany tentokrát ukázali v predĺžení svoju kvalitu a skúsenosti, ktoré naopak Košiciam chýbali. Domácim navyše po zranení Machalovej chýbali hráčky do rotácie. Piešťany majú na svojej strane veľký potenciál, ktorému na ihrisku basketbalovo chýba ešte väčšia chémia. Ak sa Čajky v priebehu sezóny viac zohrajú a budú sa na ihrisku “cítiť”, ich výkonnosť by mala stúpať, keďže papierovo by mali nad Košicami vyhrávať výraznejším rozdielom.

5 Chicago Sky 20/14 58,82%
6 Minnesota Lynx 18/16 52,94%