Čajky si vzali späť požičané, rozhodli skúsenosti

Publikované: 24.11.2018 Autor: Jozef Cyprián Foto: Jäzva

YOUNG ANGELS Košice vs. Piešťanské Čajky, Bartánusová (16) vs. Matejčíková (14) (Foto: Jäzva)

Požičané si vzali späť a domácu prehru po predĺžení oplatili na vlas rovnakou mincou. Favorizované Piešťanské Čajky sa však podobne ako v prvom extraligovom kole presvedčili o húževnatosti mladého tímu Young Angels, ktorý sa nevzdáva za žiadneho stavu.

Mladé Anjelky začali po reprezentačnej prestávke nebojácne a prvú štvrtinu vyhrali o štyri body. To súpera z kúpeľného mesta zdravo nasrdilo a do šatne sa vracali zverenky trénera Richarda Kucsu s päťbodovým náskokom.

„V hlavách sme možno očakávali jasnejšie víťazstvo a nie som spokojný s tým, že sme sa nepoučili z prvého vzájomného zápasu,“ pustil sa do hodnotenia víťazstva 78:75 po predĺžení piešťanský kormidelník. „Opäť sme sa dostávali do nepríjemných situácií a je pravdou, že nám nesedí húževnatá a bojovná hra Young Angels. Doplatili sme aj na to, že sa hralo po reprezentačnej prestávke a vypadli sme zo zápasového rytmu. Ja osobne som však nečakal ľahký zápas. Možno niektoré hráčky áno a mohlo sa nám to vypomstiť. Som rád, že sme vyhrali a dúfam, že v ďalších zápasoch ukážeme svoju kvalitu lepším spôsobom.“

YOUNG ANGELS Košice vs. Piešťanské Čajky, Jessica Lubin (21) (Foto: Jäzva)
YOUNG ANGELS Košice vs. Piešťanské Čajky, tréner Richard Kucsa (Foto: Jäzva)

Trápenie na čiare trestných hodov

Za jednu z hlavných príčin trápenia označil Kucsa aj nepresnosť na čiare trestných hodov. Čajky totiž premenili iba 14 z 31 jedno­bodových pokusov.

„Rozhodne nám to nepomohlo! Takéto percento je veľmi nízke a mohli sme to mať ľahšie. Okrem toho sme súperovi dovolili pozbierať všetky „mŕtve“ lopty a v tomto smere sme neukázali dostatočný dôraz,“ podotkol Kucsa.

S trestnými hodmi sa však vytrápili aj domáce hráčky. Z 34 pokusov premenili 22 a v takto vyrovnaných zápasoch sa počíta každá lopta, ktorá prepadne košom.

„Zahodili sme ich vyše desať a ak by to bolo lepšie, mohli sme vyhrať. Musíme sa tomu venovať viac v tréningoch a bude to lepšie aj v zápase,“ zamyslela sa najlepšia strelkyňa Angels Dominika Drobná, ktorá premenila šesť zo siedmich dvojbodových striel a celkovo zaznamenala 15 bodov.

„Darilo sa mi, ale bol to kolektívny výkon. Všetky sme bojovali, snažili sme sa a škoda, že nám to nevyšlo ako v Piešťanoch. Na konci sme sa báli vziať zodpovednosť do svojich rúk a to nás stálo víťazstvo. V predĺžení sme sa presadzovali veľmi ťažko,“ povzdychla si Drobná, podľa ktorej sa však mladý tím „anjelok“ za predvedený výkon hanbiť rozhodne nemusí. „Na tento zápas sme sa veľmi tešili. Po dvojtýždňovej reprezentačnej prestávke sme boli plné síl a bojovali sme až do konca. Pre divákov to bol veľmi pekný zápas, ale škoda, že nám ten záver nevyšiel. Bojovali sme, ale bohužiaľ sme neuspeli.“

YOUNG ANGELS Košice vs. Piešťanské Čajky, Beáta Jassová (28) (Foto: Jäzva)
YOUNG ANGELS Košice vs. Piešťanské Čajky, Denisa Blanárová (23) (Foto: Jäzva)

Rozhodli skúsenosti

Košičankám chýbala v kľúčových momentoch strelecká sebadôvera. Zatiaľ čo v úvode sezóny predvádzali Young Angels mladícku bezstarostnosť, teraz si už akoby pripustili dôležitosť zápasu k telu oveľa viac.

„Možno už teraz na seba dievčatá vytvorili dobrými výsledkami väčší tlak. Ja som v každom prípade rada, že dokážeme konkurovať Čajkám a bodaj by bolo takýchto zápasov v lige viac,“ odmietla sklamanie z prehry trénerka Zuzana Žirková. „Rozhodla skúsenosť piešťanského kádra. V závere to zobrali do svojich rúk dve najskúsenejšie hráčky, ktoré sú v tíme práve pre takéto momenty. My sme si podávali loptu a nikto to nedokázal vziať na svoje plecia. To však nie je nejaká chyba, ale súčasť zberu cenných skúseností. Pre nás to bol výborný zápas a ideme ďalej.“

V hre Košíc bolo viacero pozitív. V zápase napríklad predviedli 52 doskokov, čo bolo o šesť viac ako na strane súpera. „Preskákali sme ich, ale potom sa nám vyfaulovala Bea Jassová a potom už Piešťany nemali pod košom vážnu konkurenciu. Úmyselný faul by sa pred predĺžením nemal stávať,“ poznamenala Žirková.

Okrem Jassovej zápas nedohrala ani Martina Machalová, ktorá odstúpila v tretej štvrtine po zranení členka. Výrazne väčšou stratou však môže byť avizovaný odchod Američanky Samanthy Logic, ktorá by mala podľa pôvodného plánu opustiť Košice už v decembri.

„Bola by to pre nás veľká strata, pretože jej skúsenosti sú pre nás veľmi cenné. Uvidíme ako to bude ďalej,“ poznamenala v súvislosti so situáciou najskúsenejšej hráčky tímu D. Drobná a k prípadnej strate svojej predĺženej ruky na ihrisku sa vyjadrila i Z. Žirková. „Uvidíme ako sa to celé vyvinie. My musíme trénovať a ja verím, že ak odohrajú dievčatá takýchto zápasov viac, tak ich to posunie dopredu.“

YOUNG ANGELS Košice vs. Piešťanské Čajky, trénerka Zuzana Žirková (Foto: Jäzva)
YOUNG ANGELS Košice vs. Piešťanské Čajky, Dominika Deptová (13) (Foto: Jäzva)

Úspešný návrat Deptovej

Vydarený návrat do Angels arény zaznamenala v drese Piešťan Dominika Deptová, ktorá sa ešte pred pár mesiacmi tešila z majstrovského titulu Good Angels Košice. Teraz pomohla Čajkám k víťazstvu deviatimi bodmi, štyrmi doskokmi a troma asistenciami.

„Ja som sa do Košíc veľmi tešila, pretože som tu zažila svoje najkrajšie basketbalové časy,“ pousmiala sa Dominika Deptová, ktorú po príchode do Angels arény prekvapila zablokovaná časť haly, v ktorej kedysi mávali Košice svoju domácu šatňu. „Myslela som si, že si namiesto príchodu do šatne posedím na sedačke, ktorá tam teraz pribudla. Ale nie, v skutočnosti sa tu nezmenilo prakticky nič. Ja som z toho mala dobrý pocit a s ľuďmi v Košiciach máme stále výborné vzťahy.“

Dobré vzťahy však išli na ihrisku bokom a na palubovke to bol poriadny boj.

„Rozhodne to nebol jednoduchý zápas. Young Angels nám nič nedarovali a my sme robili veľa chýb. Neboli sme dôrazné v obrane a pri doskoku. Víťazstvo bolo napokon šťastné, ale sme za neho rady,“ skonštatovala Deptová, podľa ktorej nie sú výsledky mladého tímu Košíc náhodou a o podcenení nemohla byť ani reč. „Tieto baby dobre poznám a viem, že vedia hrať basketbal. Navyše ich podporuje Logic, čiže hráčka so skúsenosťami z WNBA. Spoločne s trénerkou vytvorili jeden silný celok, ktorý hrýže aj silných súperov ako sme my i Ružomberok. My sme ich nepodceňovali ani pred sezónou a som rada, že je v lige ďalší kvalitný celok.“

YOUNG ANGELS Košice vs. Piešťanské Čajky, Janee Thompson (11) (Foto: Jäzva)
YOUNG ANGELS Košice vs. Piešťanské Čajky, Martina Machalová (9) (Foto: Jäzva)
 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia