Bystričanka Matejčíková: Patriť medzi líderky družstva je malé pohladenie na duši

Publikované: 23.11.2018 Autor: Karolína Vrabcová

BK ŠKP 08 Banská Bystrica vs. BAM Poprad, Jana Matejčíková (7) (Foto: Ivan Golembiovský)

Ženská extraliga pokračuje po dvojtýždňovej prestávke cez víkend ôsmym kolom. Základná časť sa prehupla do druhej polovice a stále je o čo bojovať. Banská Bystrica by sa rada odlepila od dna tabuľky. Šancu budú mať na palubovke Popradu.

Sedem zápasov a rovnaký počet prehier. Takáto nelichotivá bilancia zatiaľ zdobí družstvo z Banskej Bystrice. Poprad sa v tejto sezóne snaží o rýchly a organizovaný basketbal, má silné podkošové duo, pridala sa k nim mladá perspektívna hráčka zo Slovinska Teja Goršičová, takže to určite nebude jednoduchý súboj. V Poprade sa nikdy ľahké body nebrali, ale verím, že naše mladé družstvo podá zlepšený výkon a súpera potrápime,“ tvrdí pred ďalším súbojom svojho tímu Jana Matejčíková.

Bystričanky vstupovali do sezóny stretnutím práve proti Popradu. Na domácej palubovke však prehrali 37:59. „Majú mladé družstvo, snažia sa o rýchly a agresívny basketbal a ich trénerka Tatiana Gallová nič nenechá na náhodu. Prvý zápas proti nim bol z našej strany sklamaním. Bol to náš prvý duel sezóny s úplne novým družstvom. Ešte sme sa poriadne nepoznali, neboli sme zohraté a nevedeli sme, čo môžeme od seba očakávať. Verím však, že predvedieme oveľa lepší a vyrovnanejší výkon ako v prvom stretnutí,“ myslí si 21-ročná basketbalistka.

Hráčky Banskej Bystrice sa chcú Popradu za úvodnú prehru revanšovať. Tentokrát však budú musieť oželieť podporu domácich fanúšikov. Matejčíková sa však prostredím, v ktorom behá po palubovke, nezaoberá. „Keď začne zápas, neriešim, či hrám doma alebo vonku. Snažím sa hrať najlepšie, ako viem a pomôcť svojmu družstvu. Domáca palubovka je istota. Je to prostredie, ktoré poznám. Aj podpora z hľadiska robí svoje, ale počas stretnutia je to už len o hre a o tom, dodržať všetko, na čom sme sa dohodli.

BK ŠKP 08 Banská Bystrica (Foto: BK ŠKP 08 Banská Bystrica)

Napriek nelichotivej bilancii nie je v tíme negatívna atmosféra

Mať po prvej polovici základnej časti na konte nula víťazstiev, nie je nič príjemné. V Bystrici však hlavu nevešajú. „Z pohľadu nášho družstva určite nebola úvodná fáza sezóny podľa predstáv, ale učíme sa, trénujeme, bojujeme a verím, že forma bude gradovať. Stretnutia prvej polovice základnej časti ukázali, že slovenský ženský basketbal má slabú základňu. Udiali sa rôzne zmeny, máme len dva profesionálne kluby. Zároveň verím, že práve to bude prospešné pre mladé hráčky, ktoré majú možnosť získať vzácne minúty a skúsenosti, čo sa neskôr vyplatí na medzinárodnej úrovni,“ hovorí Matejčíková.

Nálada v družstve napriek siedmim prehrám nie je negatívna. „Už pred sezónou sme vedeli, že tento rok to bude ťažké, že do sezóny vstupujeme s neskúsenými hráčkami a nebudeme mať veľa možností na víťazstvo. Preto neprodukujeme zbytočne negatívnu atmosféru a snažíme sa neustále na sebe pracovať. Spolu s výchovou novej generácie hráčok je to celkom dobrá cesta. Toto je aj filozofia klubu – veď, keď sa pozrieme na našu ligu, vidíme na ihriskách hráčky, ktoré prešli práve cez náš klub. Hlavy nevešiame, dúfam, že sa nám podarí získať aspoň nejaké víťazstvo.“

Jana Matejčíková patrí k najlepším hráčkam bystrického tímu a s tým prichádza aj zodpovednosť. „Pociťujem ju, ale nenechávam sa ňou zviazať. Snažím sa družstvu pomôcť najlepšie ako viem a spolu s ostatnými skúsenejšími spoluhráčkami sa tešíme, že si môžeme basketbal užívať. Tento šport hrám pre radosť, takže patriť medzi líderky družstva je také malé pohladenie na duši, ktoré je ale zároveň zaväzujúce, lebo stále mám čo zlepšovať, keďže si myslím, že viem dať družstvu viac.“

Banská Bystrica, juniorky (Foto: archív mm)

Cez sezónu sa na palubovke stretne so spolužiačkami

Jana Matejčáková je basketbalistka, ale aj študentka. Navštevuje Ekonomickú fakultu Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici a je v 3. ročníku odboru Teritoriálny manažment. „Moja fakulta je skvelá v podpore športovcov, takže aj vďaka individuálnemu štúdiu nie je problém skĺbiť školu a šport. Za to som veľmi vďačná,“ pochvaľuje si mladá rozohrávačka.

Spolužiaci ju na zápasy podporovať nechodia, skôr sa s niektorými stretne priamo na palubovke. „Vzhľadom na to, že sú to ,mimobystričania’, tak ma veľmi nemôžu chodiť podporovať. S niekoľkými sa však minimálne za sezónu stretneme na palubovke, napríklad s Radkou Stašovou z Ružomberka alebo najbližšie v Poprade s Andreou Vyšňovou a Miškou Grigerovou.“

Ak sa Matejčíkovej spýtate na jej sny, odpovie vám takto: „Aj keď niekedy je to náročné, verím, že sa nikdy neprestanem baviť basketbalom a zostane súčasťou môjho života, pretože mi dal priateľov, zážitky, radosť z víťazstiev, spoznala som iné krajiny a naučil ma prekonávať samú seba.“

Miloslav Michálik, Banská Bystrica (Foto: archív mm)

Cez prestávku sledovala aj reprezentačné družstvo

Dvojtýždňovú pauzu Matejčíková využila na rôzne aktivity. „Venovala som sa trochu viac škole, so spoluhráčkami sme zregenerovali a naplno sa pripravovali na odvetné kolá extraligy.“ Ujsť si nenechala ani súboje národného tímu, ktorý bojoval o postup na majstrovstvá Európy 2019. „Samozrejme, dievčatá som sledovala a držala im palce. Veľa z nich poznám a sme kamarátky alebo bývalé spoluhráčky, takže o to to bolo intenzívnejšie.“ Slovenky sa však napriek sľubnej šanci napokon na záverečný kontinentálny turnaj nedostali. „Škoda, že sa to nepodarilo, lebo sme videli enormné úsilie a snahu počas celej kvalifikácie. Mrzí ma, že jedna nevydarená štvrtina v poslednom stretnutí proti Čiernej hore rozhodla v náš neprospech,“ dodala Matejčíková.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.