Naposledy boli najhorší zo všetkých, teraz predvádzajú skvelý basketbal a víťazia

Publikované: 23.11.2018 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: anadoluefessk.org

Rodrigue Beaubois (1), Anadolu Efes Istanbul (TUR) (Foto: anadoluefessk.org)

Postavenie v tabuľke nie vždy hovorí pravdu. Presvedčiť sme sa o tom mohli tiež v sezóne 2016/17, keď sa istanbulský klub Anadolu Efes umiestnil až na šiestom mieste v euroligovej tabuľke. Schválne sme použili slovíčko až, pretože výkony v tejto sezóne boli také dobré, že Istanbulčania mohli skončiť pokojne aj vyššie.

Napokon ich v play-off dostal Olympiakos Pireus, ktorý síce bol veľkým favoritom, ale zo svojho protivníka nebol práve nadšený. Dôvody sa rýchlo ukázali na hracej ploche, keďže tím Velimira Perasoviča držal krok s gréckym klubom. Dokonca bol vo vedení 2:1 a štvrtý zápas, v ktorom mohol všetko vybaviť a postúpiť na turnaj Final Four, hral na domácej pôde. Ešte po tretej štvrtine bolo skóre vyrovnané, no potom prišiel obrovský pád. Anadolu Efes prehral poslednú časť hry jasne 8:19 a táto tvrdá rana sa odzrkadlila na jeho psychike. Svoj mečbal premrhal a následne prehral v poslednom zápase vonku.

Mnohí vtedy tvrdili, že Istanbulčania toto veľké sklamanie počas letnej prestávky prekonajú a do novej sezóny vstúpia s čistými hlavami a v pozícii jedného z ašpirantov na najvyššie priečky. Prišiel však šok. Turecký tím totiž vstúpil do sezóny katastrofálne a základnú časť napokon zakončil s bilanciou 7–23, ktorá poslala Istanbulčanov na posledné miesto v tabuľke. Nikto nehral tak zle ako oni, ešte aj Milánčania dokázali v oklieštenej zostave získať o tri výhry viac. Už počas sezóny bol odvolaný tréner Velimir Perasovič a novým šéfom lavičky sa stal skúsený Turek Ergin Ataman, ktorý predtým viedol Besiktas, Galatasaray či národný tím.

Podľa správ z Turecka to bol práve Ergin Ataman, kto prišiel za vedením a inicioval veľké čistky v mužstve. V tíme neostal kameň na kameni, v kádri prežili len tí, ktorým 52-ročný odborník naplno dôveroval: dvojnásobný najlepší euroligový obranca Bryant Dunston, Brock Motum, Krunoslav Simon a domáci lídri Dogus Balbay a Birkan Batuk. Do tímu pribudlo šesť legionárov: Srb Vasilije Micič, Nemec Tibor Pleiß, Francúzi Adrien Moerman, Rodrigue Beaubois a Američania James Anderson a Shane Larkin. Výsledok? Sedem výhier, ktoré Anadolu Efes získal za celú uplynulú sezónu, má teraz na konte už po deviatich kolách. V tejto chvíli tak atakuje prvú štvorku!

Spomínané siedme víťazstvo získali basketbalisti Anadolu Efes vo včerajšom zápase s istanbulským rivalom Darussafakou po výsledku 93:88. Kľúčová bola najmä tretia časť hry, ktorú zverenci Ergina Atamana vyhrali drvivo 32:14. Najväčšmi sa o výhru postaral francúzsky reprezentant Rodrigue Beaubois, ktorý nastrieľal 24 bodov, pričom spoza oblúka premenil šesť zo siedmich pokusov. Beaubois je nielen najlepším zakončovateľom vo svojom tíme, ale patrí aj medzi euroligovú špičku.

„Hneď na úvod musím povedať, že Rodrigue bol v tomto stretnutí neuveriteľný. Mám taký pocit, že zaznamenal 24 bodov, čo je skvelá vizitka. Bol to ťažký duel, pretože súper bol hneď od začiatku agresívny. V prvom polčase sme mali veľké problémy, ale v tretej štvrtine sme už hrali dobre. Zápas sme vyhrali, pretože je v našom tíme Rodrigue Beaubois. Víťazstvo je to najdôležitejšie, som šťastný. Teraz môžem ísť domov a pokojne spať,“ povedal po zápase Tibor Pleiß, autor 12 bodov.

Ako už naznačil nemecký pivotman, hrdinom stretnutia sa stal Beaubois, ktorý si po návrate z NBA, kde odohral štyri sezóny za Dallas, skúša Euroligu už v treťom tíme. Najprv obliekal dres Štrasburgu, potom pôsobil dva roky v Baskonii a v lete sa nechal zlanáriť do Anadolu Efes, kde ako 30-ročný predvádza najlepší basketbal vo svojej kariére. Rodák z Guadeloupe nedal včera v prvom polčase ani bod, no po prestávke bol doslova nezastaviteľný. „V polčasovej prestávke nám kouč povedal to, čo potreboval povedať a my sme zareagovali. Odviedli sme dobrú robotu. Hrali sme s väčšou energiou a agresivitou, no a takýto bol potom výsledok,“ skonštatoval Rodrigue Beaubois.

Francúzsky kombo rozohrávač strieľa v tejto sezóne tak skvele, že koketuje s tzv. klubom 50–40–90, do ktorého sa dostanú len najlepší strelci. Beaubois spĺňa percentuálne požiadavky pri dvojkách (50,9%) a trojkách (41,5%), lenže pri trestných hodoch je tesne pod hranicou (88,9%). V minulej sezóne odohral za Baskoniu v Eurolige celkovo 33 zápasov a jeho úspešnosť bola 57,2%, 40% a 89,4%, takže magickú hranicu prepásol len tesne. Anadolu Efes však nestojí len na Francúzovi, celý tím strieľa vynikajúco. Ak sa pozrieme na tímové štatistiky všetkých mužstiev, tak pri dvojkách (58,19%) a šestkách (82,44%) je Anadolu Efes na druhom mieste a v trojkách je dokonca ten najlepší celok v rámci Euroligy (45,26%). Premeniť 86 striel zo 190 pokusov, to je jednoducho fantázia!

5 Chicago Sky 20/14 58,82%
6 Minnesota Lynx 18/16 52,94%