Komentár: Smutne premrhaná šanca

Publikované: 22.11.2018 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twiter: Lewysko Foto: SITA

Slovensko vs. Čierna Hora, tím Slovensko ženy (Foto: SITA)

Písať o tom, že slovenské basketbalistky sklamali v kvalifikácii o postup na majstrovstvá Európy, by nebolo správne. Mladý tím bojoval. Príjemne prekvapil výhrou na palubovke Čiernej Hory, ale s tým istým súperom nezvládol posledný krok.

Mohli by sme to uzavrieť konštatovaním, že táto generácia má všetko pred sebou, ale ide ďaleko o viac. Ako správne poznamenala Barbora Bálintová, prehra z posledného zápasu znamená mnoho. Slovenský tím už nebude nasadený do ďalšej kvalifikácie, čo prinesie ťažších súperov a náročnejšiu cestu k postupu.

Tréner Peter Kováčik si zaslúži rešpekt za minulosť, ale vinu na nepostupe nesie aj on. Hre Sloveniek chýbal precíznejší systém. Často to zachraňovali v predchádzajúcich stretnutiach individuálnymi zručnosťami a naklonilo sa k nim aj šťastie. To sa ukázalo pri tesnej výhre na palubovke Čiernej Hory a úspechu po trojnásobnom predĺžení s Bosnou a Hercegovinou.

Prišiel však rozhodujúci zápas o postup. Zatiaľ čo Černohorky trpezlivo predvádzali systematickú hru trénera Roberta Inigueza, ktorý umne reagoval na všetky zmeny v stretnutí, Slovenky rozhodujúce momenty tretej štvrtiny nezvládli. Ich snaha o hru jedna na jedna s pár signálmi vychádzala do polovice tretej desaťminútovky, potom prišiel zlom, na ktorý už nevedeli zareagovať.

Aby sme len nehanili trénera, treba priznať, že naše basketbalistky nezvládli súboj pod košom. Kováčik sa ich snažil prestriedať, ale dostatočne sa nechytila žiadna z jeho zvereniek. Najskúsenejšia z našej zostavy Žofia Hruščáková bola nevýrazná a zápas nezvládla aj kapitánka Sabina Oroszová. Naše pivotky si žiaľ neporadili s výborne hrajúcou Američankou Johnsonovou a vysoko prehrali na doskoku. Súperkám povolili 19 útočných doskokov, zatiaľ čo samé si ich pripísali len sedem. Ďalším problémom bolo, že z hráčok až príliš vyžarovala nervozita, čo sa prejavilo na ľahkých stratách v kľúčových momentoch, keď im balkánsky súper ušiel.

Tímu výrazne chýbala skúsenejšia líderka. Ak takú nemáme, tak mohla asociácia znova porozmýšľať nad naturalizovaním. Nie je to najlepšia vec, ale účel veľakrát svedčí prostriedkom, čo nám naplno predviedla Američanka v drese Čiernej Hory.

SBA nezvolila dobrý postup pri voľbe trénera pri Čechovi Marianovi Svobodovi, čo sa prejavilo aj protestným postojom hráčok k reprezentácii (potom prišla prehra v Bosne a Hercegovine, čo sa nakoniec ukázalo ako jeden z kľúčových momentov kvalifikácie). Niekto môže argumentovať, že Svoboda skončil s tímom na majstrovstvách Európy na ôsmom mieste, ale to prišlo z veľkej časti vďaka prítomnosti Zuzany Žirkovej. Peter Kováčik patrí medzi najskúsenejších trénerov na Slovensku, ale žiaľ výrazný posun to v prejave reprezentácie neprinieslo.

Pritom na Slovensku máme viacero progresívnych mladších koučov, ktorí mohli byť na lavičke minimálne v kombinácii s Kováčikom. Skúsený tréner môže argumentovať, že tím nepostúpil tesne a najlepšie má pred sebou, ale zbabraná kvalifikácia nás stojí veľa. Podobne zdolateľných súperov už nedostaneme.

Je malý zázrak, že pri stave slovenského športu a ženského basketbalu duplom, máme takúto kvalitnú generáciu. Mládežnícke reprezentácie vypadli z elitných kategórií a ženská liga prepadla do ťažkého amaterizmu, keď v nej pôsobia len dva plnoprofesionál­ne kluby.

Tým, že basketbalistky neuspeli, môže SBA stratiť aj z objemu štátnych peňazí. Nepostupom na majstrovstvá Európy sme na pár rokov stratili aj jeden z posledných majákov, ktorý držal náš basketbal dlhé obdobie nad vodou.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

PDA PDA 75:72
21.10.2020
INT INT
HAN HAN 74:73
21.10.2020
LUC LUC
SVT SVT 94:74
21.10.2020
LEV LEV
SNV SNV 80:50
24.10.2020
INT INT
SVT SVT 84:94
24.10.2020
LUC LUC
PDA PDA 76:75
24.10.2020
LEV LEV
LUC LUC 28.10.2020 PDA PDA
HAN HAN 28.10.2020 SNV SNV
LEV LEV 28.10.2020 INT INT
SNV SNV 31.10.2020 LEV LEV
INT INT 31.10.2020 LUC LUC
SVT SVT 31.10.2020 HAN HAN

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Spišskí Rytieri 6/1 85,71%
2 BKM Lučenec 5/2 71,43%
3 Patrioti Levice 3/4 42,86%
4 Iskra Svit 3/4 42,86%
5 BC Prievidza 3/4 42,86%
6 MBK Baník Handlová 2/4 33,33%
7 Inter Bratislava 2/5 28,57%