Sen o Eurobaskete sa rozplynul, cesta na ďalší bude sťažená

Publikované: 22.11.2018 Autor: Marta Brliťová Foto: SITA, TASR

Slovensko vs. Čierna Hora, Žofia Hruščáková (10) (Foto: SITA)

Basketbalistky Slovenska pod vedením Petra Kováčika nepostúpili na majstrovstvá Európy 2019 v Srbsku a Lotyšsu. Po nečakane vysokej prehre s Čiernou Horou 68:82 sa umiestnili na tretej, nepostupovej priečke skupiny A.

Do skupiny A boli slovenské reprezentantky po 8. mieste na šampionáte v Českej Republike nasadené z prvého koša. V skupine sa ocitli s Čiernou Horou, Bosnou a Hercegovinou a Islandom. Basketbaloví odborníci, ale aj samotné hráčky konštatovali, že ľahšiu skupinu sme v momentálnej situácii dostať nemohli. Európska basketbalová scéna sa posúva veľkými krokmi dopredu a jej špička sa rozširuje o ďalšie družstvá. Na druhej strane rozdiel medzi špičkou Európy a nebasketbalovými krajinami sa každým rokom prehlbuje.

Zápas v ružomberskej Koniarni bol bojom o priamy postup na európsky šampionát. Po víkendovej prehre Čiernej Hory s Bosnou a Hercegovinou, pri absencii Jeleny Dubljevičovej a s výhodou domáceho prostredia, sme do zápasu vstupovali ako mierny favorit. Mladé družstvo Slovenska však túto pozíciu nezvládlo a po slabej tretej štvrtine sa o výsledku zápasu rozhodlo už niekoľko minút pred záverečným klaksónom. Sklamanie na strane slovenského výberu bolo samozrejme veľké. Krídelníčka Terézia Páleníková označila za hlavné dôvody prehry útočný doskok súpera a ich rýchly protiútok. „Súperky zápas rozhodli v druhom polčase rýchlymi protiútokmi, ktoré sme nedokázali zastaviť ani taktickými faulami. Navyše súper nás preskákal na útočnom doskoku. Veľmi dominantne hrala Johnsonová, ktorú sme nevedeli zastaviť a miestami si v zápase robila čo chcela. Naša obrana v tomto zápase pohorela.”

Slovensko vs. Čierna Hora, Barbora Bálintová (41) (Foto: SITA)

Najvýraznejšou bola Američanka

Najvýraznejšou osobnosťou zápasu na strane hostí bola naturalizovaná Američanka Glory Johnsonová, ktorá konto slovenského výberu zaťažila 27 bodmi, ku ktorým si pripísala 16 doskokov. ,,Pripravovali sme sa na jej bránenie a vyskúšali sme viacero spôsobov obrany. Chceli sme ju zdvojovať, odrezať od lopty, tých spôsobov bolo mnoho, ale tentokrát sa nám to nepodarilo. Johnsonová je nepochybne hráčka vysokých kvalít.” uviedol po zápase tréner Peter Kováčik. „Myslím si, že zápas bol vyrovnaný s výnimkou 5–6 minút v tretej štvrtine, keď súper rozhodol. Veľmi ma to mrzí a som z toho smutný, lebo sme celkovo urobili dobrú robotu. Súper bol veľmi náročný, na minuloročných majstrovstvách Európy skončil na 6. mieste. Myslím si, že toto družstvo má svoju perspektívu a jeho čas ešte príde.“ zdôraznil potenciál mladého družstva tréner Kováčik, avšak faktograficky nesprávne uviedol, že súper z Čiernej Hory skončil na posledných majstrovstvách Európy na 6. mieste. Čierna Hora skončila na 16., teda poslednom mieste a je otázne, či sme v momentálnom stave európskeho basketbalu mohli dostať zdolateľnejšieho súpera.

Na opačnej strane ihriska koučoval zápas tréner Roberto Íňiguez, ktorý v poslednej sezóne získal so svojim klubovým zamestnávateľom, maďarským Šoproňom, 2. miesto na Final Four prestížnej Euroligy. „Chápem domáceho trénera, že je veľmi smutný. Slovensko hrá dobrý basketbal, ale v tomto zápase zrejme nezvládlo situáciu pod tlakom pred vlastnými fanúšikmi. My sme zahrali tak, ako sme si predsavzali. Chytili sme sa v obrane, neskôr aj v útoku a najmä sme nerobili zbytočné chyby. Som hrdý na svoje družstvo, že takto zvládlo rozhodujúci zápas. Ešte raz, je mi ľúto Slovenska, ale tešiť sa môže len jeden.“

Veľkú frustráciu bolo po zápase vidieť na rozohrávačke a líderke družstva Barbore Bálintovej ,,Tento zápas sme si prehrali v obrane, nechali sme súperkám príliš veľa priestoru na ich hru. Na domácej palubovke sme dostali 82 bodov a tak sa takýto zápas vyhrať nedá.” skonštatovala s 20 bodmi najlepšia strelkyňa nášho družstva. ,,Najväčší kus práce na ihrisku odviedla Johnsonová. Bolo ťažké ju ubrániť a my sme si s ňou nevedeli dať rady. Myslím si, že práve ona bola tým rozhodujúcim faktorom zápasu.

Slovensko vs. Čierna Hora, Sabína Oroszová (11) (Foto: SITA)

V Európe majú naturalizovanú hráčku viaceré reprezentácie

Individuálne sa na strane súpera presadila najvýraznejšie práve Glory Johnsonová, ale kľúčové tímové štatistiky po tomto zápase hrajú celkovo v prospech súpera. Najväčší rozdiel medzi družstvami bol v hre v pod košom. Čiernohorky zaznamenali celkovo 47 doskokov, z ktorých bolo 19 útočných a z druhých šancí zaznamenali 8 bodov. V porovnaní s 33 doskokmi Slovenska ide o veľavravný ukazovateľ. Najväčším rozdielom v hre Slovenska a Čiernej Hory boli body zaznamenané z trestného územia. Zatiaľ čo domáce hráčky zaznamenali z najbližšej vzdialenosti od koša 18 bodov, hostky v tomto priestore dominovali a zaznamenali z neho 46 bodov.

V Európe je trend naturalizovaných hráčok v národných výberoch stále aktuálny. Zo šestnástich družstiev, ktoré sa predstavia na majstrovstvách Európy 2019, má alebo malo vo svojich výberoch naturalizovanú hráčku jedenásť reprezentácii. Z úzkej európskej špičky napríklad aj Francúzsko, Turecko a Rusko. V minulosti nášmu tímu pomohli na európskych šampionátoch Kristi Toliver a Erin Lawless. Naturalizovaní hráči sa nachádzajú aj v mužskej reprezentácii. V posledných rokoch to boli Kyle Kuric, Nenad Miloševič či Andre Jones.

Ukraina - Slovensko, Bilocerkivska (88) vs. Žirková (7) (Foto: TASR)

Trénerovi skúsenejšia hráčka nechýbala

Svoju reprezentačnú kariéru nedávno ukončili aj dve najskúsenejšie slovenské hráčky Zuzana Žirková a Anna Jurčenková. Nechýbala v tomto dôležitom zápase tímu skúsenejšia hráčka? ,,Nemyslím si to. Bálintová a Hruščáková sú veľmi skúsené hráčky a som rád, že sa nám podarilo zostaviť takéto mladé družstvo, ktoré má obrovskú perspektívu.” uviedol bezprostredne po zápase tréner Kováčik. Hráčka s väčšími skúsenosťami na ihrisku chýbala Terézii Páleníkovej. ,,Skúsenejšia hráčka by nám na ihrisku určite pomohla, ale sme mladé družstvo a po niekoľkých rokoch sa v reprezentácii obmenila generácia. Získavame skúsenosti a musíme ich postupne prenášať na ihrisko. Teraz sme nevedeli využiť naplno náš potenciál. Sme mladé družstvo, dobrá partia a veľmi nás mrzí, že to nevyšlo. Taký je šport.“ uzavrela Páleníková.

Barboru Bálintová mrzí najmä sťažená cesta na majstrovstvá Európy v budúcnosti. ,,Sme mladý tím a máme potenciál, ale teraz to budeme mať pri ďalšom postupe na Európu oveľa ťažšie, pretože už nebudeme tak vysoko nasadené ako po minulé roky. Bude to ťažké, ale verím, že sa nám to v ďalšej kvalifikácii podarí.”

Slovenská reprezentácia bude bohužiaľ po desiatich rokoch a piatich Majstrovstvách Európy v rade na budúcoročnom vrcholovom podujatí basketbalovej Európy chýbať.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

PDA PDA 75:72
21.10.2020
INT INT
HAN HAN 74:73
21.10.2020
LUC LUC
SVT SVT 94:74
21.10.2020
LEV LEV
SNV SNV 80:50
24.10.2020
INT INT
SVT SVT 84:94
24.10.2020
LUC LUC
PDA PDA 76:75
24.10.2020
LEV LEV
LUC LUC 28.10.2020 PDA PDA
HAN HAN 28.10.2020 SNV SNV
LEV LEV 28.10.2020 INT INT
SNV SNV 31.10.2020 LEV LEV
INT INT 31.10.2020 LUC LUC
SVT SVT 31.10.2020 HAN HAN

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Spišskí Rytieri 6/1 85,71%
2 BKM Lučenec 5/2 71,43%
3 Patrioti Levice 3/4 42,86%
4 Iskra Svit 3/4 42,86%
5 BC Prievidza 3/4 42,86%
6 MBK Baník Handlová 2/4 33,33%
7 Inter Bratislava 2/5 28,57%