Chýba im rodina, ale zahraničie im prináša profesionálny prístup a atraktívnejšie ligy

Publikované: 20.11.2018 Autor: Marta Brliťová

Mária Felixová a Žofia Hruščáková v reprezentácii Slovenska

Žofia Hruščáková a Mária Felixová sú reprezentačné pivotky a spolubývajúce, dobré kamarátky a legionárky. Obe pôsobia v zahraničí už tretiu sezónu a aj keď im chýba domov, vo svojich pôsobiskách sú spokojné. Aký je teda život legionárky?

Žofia basketbalovo vyrástla v Košiciach a ako 21 ročná získala prvý zahraničný angažmán v maďarskom Győri. Nasledujúcu sezónu začala v Neapole, no v druhej polovici sezóny sa presunula k majstrovi do Schia. Z Talianska sa v lete presťahovala do francúzskeho Charleville, kde aktuálne pôsobí.

Mária pochádza z Ružomberka, odkiaľ ju basketbal priviedol do Piešťanských Čajok. Po štyroch rokoch v Piešťanoch odišla do neďalekého zahraničia, do Prahy. Po dvoch rokoch v pražskej Slávii sa presunula o viac ako dvetisíc kilometrov severnejšie. Aktuálne pôsobí vo švédskom tíme Lulea.

Maji, považovala si už pôsobenie v Prahe za legionárske?

Mária: ,,Zo začiatku som si myslela, že to bude legionárska skúsenosť, ale už po pár týždňoch som sa presvedčila o tom, že je to v Čechách úplne ako na Slovensku. V klube som bola za “Češku” a za zahraničné sa brali len Američanky. Samozrejme, že v tom pomáhala aj jazyková blízkosť."

Mária Felixová (10), BLK Slavia Praha (CZE)

V čom vidíte pozitíva a negatíva hrania v zahraničí?

Mária: ,,Pozitívum je atraktívnejšia liga, kvalitný a profesionálny prístup v klube, ale aj možnosť spoznávania nových kultúr a ľudí. Ako negatívum by som označila samotu. Človek je tam sám, je náročnejšie začleniť sa do nového kolektívu a taktiež mi chýba rodina, kamaráti a domáce jedlo.”

Žofia: ,,Keďže je pre mňa rodina na prvom mieste, určite najväčšie negatívum je vzdialenosť od domova. Je to približne 1600 kilometrov a rodina mi veľmi chýba. Ale našťastie môžeme byť vďaka smartfónom spolu každý deň v kontakte. Som v cudzine tretí rok a stále je to rovnako ťažké, zbaliť sa a opustiť ich. Pozitívum je jednoznačne kvalita súťaží, v ktorých môžem hrať v zahraničí a s tým spojená možnosť neustále sa zlepšovať.”

S kým si taký si🤗 • • • #friends #slovakiagirls #in #italy #visitor #teammates #slovakia #basketball #smile #enjoy #enjoylife #quotes #joke #panda #blonde #ballconnectin­gpeople #instaphoto #odfotmesanapar­kovisku #yolo 🎈

Príspevok, ktorý zdieľa ☆ Mária Felixová (@majocka10), <time style=" font-family:Arial,sans-serif; font-size:14px; line-height:17px;" datetime=„2018–04–18T10:31:16+0­0:00“>18 Apr 2018 o 3:31 PDT</time>

Aká je domáca liga, v ktorej pôsobíte?

Žofia: ,,Francúzska liga je náročná. Hrá sa tam rýchly a fyzický basketbal a družstvá sú veľmi vyrovnané. Keď sa to ešte kombinuje s euroligou, je to náročné a nie je čas na oddych. Nie sú ani zápasy, kde by mohol tréner nechať sedieť základnú päťku, lebo sa vyhrá o veľa. Do každého duelu musíme ísť s tým, že do toho dáme všetko. A ani to nemusí stačiť. Posledný zápas sme napríklad hrali vonku s Basket Landes, hrali sme takmer celý zápas základná päťka a aj tak sme prehrali. Aj samotné cestovanie po Francúzsku je ťažké, keďže vzdialenosti sú naozaj veľké. Niekedy ideme na trip a po ceste odohráme dva zápasy, pričom sme týždeň na cestách. Nie je to ľahké.”

Mária: ,,Ak to mám porovnať so slovenskou ligou, švédska je oveľa rýchlejšia. Hrá sa rýchlo dopredu, padá veľa košov a basket je tak atraktívnejší pre fanúsikov. Na naše domáce zápasy ich chodieva 2500. V lige je 11 tímov, z toho horných 5 má vysokú kvalitu a spolu hrajú vyrovnané zápasy. Ostatné družstvá majú len švédske hráčky, ale taktiež majú kvalitu.”

Slovensko - Island, Žofia Hruščáková (10)

Vrátili by ste sa hrať na Slovensko?

Mária: ,,Veľmi rada by som sa vrátila hrať domov, ale za kvalitatívnych podmienok, v akých sa liga momentálne nachádza, nad tým nepremýšľam.

Žofia: ,,Momentálne o tom nepremýšľam, som spokojná tam kde som. Budúcnosť veľmi neplánujem, lebo nikdy neviem, čo sa stane. Ale Slovensko milujem a určite sa tam chcem vrátiť žiť.”

Slovensko vs. Bosna a Hercegovina, Mária Felixová (19)

Aká je miestna kultúra?

Mária: ,,Švédi sú z môjho pohľadu spoločensky niekde úplne inde. Mám pocit, že všetko tam funguje ako hodinky. Vládne tam pokoj a pohoda. Ľudia v Lulea sú veľmi priateľskí, milí a ochotní pomôcť. Od detí až po dôchodcov každý rozpráva plynule po anglicky. Sú tiež veľmi pohostinní, s čím súvisí vynikajúce švédske jedlo. V rodinách sa podáva vo forme švédskych stolov, aj keď samotní domáci tento výraz vôbec nepoznajú. Z našej stravy mi chýbajú polievky, ale Švédi napríklad zvyknú robiť chutné omáčky k mäsu. A vyskúšala som už aj soba na hubách.

Žofia: ,,Do Francúzska som prišla bez očakávaní, aby som nebola sklamaná. Ale naopak, bola som veľmi prekvapená. V klube máme rodinnú atmosféru, ľudia sú nápomocní a robia všetko pre to, aby sme sa cítili čo najkomfortnejšie. Život vo Francúzsku je príjemný. Charleville je milé a malé mesto, aj keď v porovnaní so Schiom vlastne až také malé nie je. (smiech)

Žofia Hruščáková, Flammes Carolo Basket Ardennes (FRA)

Maji, v čom ťa život vo Švédsku prekvapil?

Mária: ,,Pozitívne ma prekvapil príjemný prístup všetkých ľudí, či už autobusára, predavačky, alebo prezidenta klubu. Každý sa ku mne správa rovnako, v kľude, s úsmevom na tvári a s rešpektom. Ich typický pozdrav “heeej” je vždy spájaný s úsmevom. Menej pozitívne je počasie. Keďže sa nachádzam 120 kilometrov od polárneho kruhu, už v auguste teplota nestúpla nad 15 stupňov. Aj zima a sneh prišli veľmi skoro a s tým na mesto padla tma. Bohužiaľ, spoluhráčky hovoria, že to bude ešte horšie. (smiech) Ale neviem sa dočkať, kedy uvidím polárnu žiaru.”

Mária Felixová na polárnom kruhu (Foto: Archív (MF))

Žofi, hrala si už v troch krajinách, vedela by si ich porovnať?

Žofia: ,,Každé z týchto pôsobení malo plusy aj mínusy. V každej krajine som hrala euroligu a aj všetky tri domáce ligy sú veľmi kvalitné, čo je veľkým plusom. Z Maďarska som to mala napríklad domov štyri hodiny autom, to bolo super. V Taliansku som získala veľa skúseností z ľudskej stránky. Vo Francúzsku som ešte len dva a pol mesiaca, takže to nechcem veľmi hodnotiť, ale zatiaľ sa tu cítim asi najlepšie. Možno je to aj tým, že je to už tretí zahraničný angažmán a aj ja som už trošku vyspelejšia, znášam to lepšie a beriem veci inak.”

Maji, ak by si mohla preniesť na Slovensko jednu vec, ktorá vo Švédsku funguje ukážkovo, ktorá by to bola?

Mária: ,,Ľudská mentalita, kde si ľudia viac vážia druhých a sú k sebe milší.”

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

SVT SVT 84:94
24.10.2020
LUC LUC
SNV SNV 80:50
24.10.2020
INT INT
PDA PDA 76:75
24.10.2020
LEV LEV
LUC LUC 77:71
28.10.2020
PDA PDA
HAN HAN 76:78
28.10.2020
SNV SNV
LEV LEV 88:80
28.10.2020
INT INT
SVT SVT 31.10.2020 HAN HAN
INT INT 31.10.2020 LUC LUC
SNV SNV 31.10.2020 LEV LEV
SVT SVT 07.11.2020 SNV SNV
HAN HAN 07.11.2020 PDA PDA
LUC LUC 07.11.2020 LEV LEV

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Spišskí Rytieri 7/1 87,50%
2 BKM Lučenec 6/2 75,00%
3 Patrioti Levice 4/4 50,00%
4 Iskra Svit 3/4 42,86%
5 BC Prievidza 3/5 37,50%
6 MBK Baník Handlová 2/5 28,57%
7 Inter Bratislava 2/6 25,00%