Vojtek si zvyká na novú rolu. Trénuje individuálne, v zápasoch nestrieda

Publikované: 20.11.2018 Autor: Jozef Cyprián Foto: Jäzva

KB Slávia TU Košice vs. ŠKP BBC Banská Bystrica, Jozef Vojtek (44) (Foto: Jäzva)

Určiť najväčšiu hviezdu prvej basketbalovej ligy je pomerne jednoduché. V súťaži, ktorá je definovaná predovšetkým mladými hráčmi a cudzinci sú v nej neznámym javom, budí veľkú pozornosť trojnásobný majster Slovenska Jozef Vojtek.

Prehliadnuť ho je nemožné, veď vyše dvojmetrový pivot neschádza z palubovky a pod košmi pôsobí dominantne. Svoje kvality potvrdil aj v poslednom súboji v Košiciach, kde sa stal s 22 bodmi najlepším strelcom zápasu. Banskobystričania napriek tomu prišli o doterajšiu neporaziteľnosť a po prehre 59:76 upravili svoju tohtosezónnu bilanciu na 5–1.

Nie je to iba o mne. Basketbal je tímová hra a musíme hrať ako tím. Doma sme porazili Košice takmer o dvadsať bodov, teraz nám to vrátili podobným spôsobom. Pretlačili nás pod košom, nám chýbali sila a centimetre,“ poznamenal Vojtek, ktorý je so 115 bodmi druhým najlepším strelcom súťaže. Na absolútneho lídra – Mariána Lehotského z Dolného Kubína – stráca štyri bodíky.

Vidin k návratu Čuroviča: Nevnímam to, nemám čo k tomu povedať

KB Slávia TU Košice vs. ŠKP BBC Banská Bystrica, Jozef Vojtek (44) (Foto: Jäzva)

Cieľom je ligové prvenstvo

Basketbalista s úspešnou kariérou sa už ale za vlastnými bodmi nenaháňa. Podstatné je pomáhať mladému tímu skúsenosťami a tlačiť ho k víťazstvám. V tomto smere odvádza kvalitnú prácu, veď mužstvo spod Urpína sa drží na pozícii lídra tabuľky.

Vlani skončila Bystrica druhá a rozhodne nechceme byť horší. Našim cieľom je vyhrať ligu,“ zadefinoval Vojtek bez okolkov. A hoci by mala byť pre hráča jeho formátu prvá liga prechádzkovou súťažou, nie je tomu celkom tak. Z palubovky totiž vôbec neschádza a hráva tak kompletných 40 minút!

„Počas extraligových čias som niečo také nezažil, teraz to mám zápas čo zápas,“ pousmial sa 33-ročný pivot. „Zvykám si na novú záťaž a to pritom teraz prakticky nestíham trénovať. Fungujem v Bratislave a hrávam za Bystricu. Pripravujem sa teda vo vlastnej réžii. Na reálne tréningy s tímom nemám čas.“

Timeout: 24 sekúnd na útok? Handlová s tým mala problém, dôvodom bola aj obrana maj

Plány mu zmenila Karlovka

Majster Slovenska z rokov 2005 (Nitra), 2011 (Levice) a 2016 (Prievidza) už totiž svoj čas delí medzi basketbal a civilné zamestnanie. Na živobytie si začal zarábať v bankovom sektore a už pred sezónou sa preto obzeral po možnostiach, ktoré by mu v tomto smere vyhovovali najlepšie. Ako ideálny variant sa ukazovalo pôsobenie v bratislavskej Karlovke. Tá však napokon z ligy odstúpila.

Mal som nejaké ponuky, ale už som nechcel hrať profi basketbal. Karlovka by bola pre mňa ideálnou voľbou, ktorá mi umožňovala hrať extraligu a zároveň plynule prejsť do bežného života. V iných tímoch by som to skĺbiť nevedel. Keď sa v Karlovke rozhodli skončiť, vybral som si Banskú Bystricu. Na prvú ligu má relatívne dobrý káder, mám tu priestor a myslím si, že môžem niečo odovzdať mladým hráčom,“ popísal pozadie svojej dohody s Banskou Bystricou.

KB Slávia TU Košice vs. ŠKP BBC Banská Bystrica, Duda (41) vs. Vojtek (44) (Foto: Jäzva)

Život bez basketbalu si nevie predstaviť

Poviete si – má tri tituly majstra Slovenska a dobrú prácu. Na čo sa teda ešte vlastne potí pod košmi ligy s amatérskym statusom?

Mňa to stále baví,“ odvetil s úsmevom Vojtek. „Basketbal hrávam od desiatich rokov a stále sledujem extraligu, Euroligu i NBA. Neviem si predstaviť život bez basketbalu a teraz ho už nehrám pre zmluvy a peniaze. Teraz je to už o čistej chuti a láske k tomuto športu.

Vráti sa pod extraligové koše?

V rámci svojej stredoslovenskej misie chce pomôcť mladému tímu k víťazstvu v lige, no spokojný bude hlavne s tým, ak po jeho boku vyrastú hráči s extraligovou perspektívou.

„Chalani sa veľa pýtajú. Chcú vedieť. Zaujíma ich, ako to funguje v extralige a aké to bolo pri tituloch. Pobehal som osem klubov a dá sa teda povedať, že mám našu najvyššiu ligu pekne zmapovanú. Viem, ako to vyzerá pri pádoch i vrcholoch. Mojou úlohou je teraz posunúť tieto skúsenosti spoluhráčom,“ zamyslel sa Vojtek. Svojimi výkonmi stále ukazuje, že by sa nestratil ani v našej najvyššej súťaži. Pomýšľa ešte na návrate medzi elitu? „Je možné, že už nie. Aj keď by som sa ešte možno aj chcel vrátiť, ale rovnako tak sa už chcem venovať práci a tieto dve veci sa už asi stopercentne spojiť nedajú. Pravdepodobne ma už teda pod extraligovými košmi neuvidíte.“

Fungujú ako amatéri

V tejto chvíli tak venuje svoju pozornosť výlučne Banskej Bystrici a jej prvoligovej misii. Zaujímavosťou pritom je, že vo východnej časti nižšej súťaže pôsobia basketbalové kluby z troch krajských miest. Okrem Banskej Bystrice sú to i Košice a Prešov (ako béčko Svitu).

Je trochu smutné, že takéto veľké mestá nemajú profesionálne fungujúce kluby. V Banskej Bystrici fungujeme na amatérskej báze. V tíme máme veľa juniorov a chlapcov, ktorí pracujú, alebo študujú na vysokých školách,“ priblížil situáciu v ŠKP BBC Jozef Vojtek. „Osobne ma mrzí aj to, ako skončili pred touto sezónou viaceré ďalšie kluby. Stalo sa to, čo sa stalo. Zanikli Good Angels, KB Košice či Karlovka. Pre celý slovenský basketbal je to veľká škoda a ostáva veriť, že sa situácia opäť zlepší.“

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

CON CON 89:85
23.08.2019
LVA LVA
NYL NYL 87:90
23.08.2019
ATL ATL
CHI CHI 85:78
23.08.2019
WAS WAS
WAS WAS 25.08.2019 NYL NYL
DAL DAL 25.08.2019 ATL ATL
LAS LAS 25.08.2019 CON CON
PHO PHO 25.08.2019 CHI CHI
MIN MIN 25.08.2019 LVA LVA
SEA SEA 25.08.2019 IND IND

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Washington Mystics 19/8 70,37%
2 Connecticut Sun 19/9 67,86%
3 Las Vegas Aces 19/9 67,86%
4 Los Angeles Sparks 17/10 62,96%
5 Chicago Sky 17/11 60,71%
6 Seattle Storm 15/13 53,57%
7 Minnesota Lynx 14/15 48,28%
8 Phoenix Mercury 12/15 44,44%
9 Dallas Wings 10/18 35,71%
10 Indiana Fever 9/19 32,14%
11 New York Liberty 9/19 32,14%
12 Atlanta Dream 7/21 25,00%