Na Islande potiahla Slovenky kapitánka Oroszová, reprezentácia je krok od ME

Publikované: 18.11.2018 Autor: Marta Brliťová Foto: fiba.basketball

Island vs. Slovensko, Sabína Oroszová (11) (Foto: fiba.basketball)

Reprezentantky Slovenska zvládli úlohu favorita a na Islande zvíťazili presvedčivo 52:82. Líderkou výberu Petra Kováčika bola kapitánka Sabina Oroszová, ktorá zaznamenala double-double za 17 bodov a 13 doskokov. Slovenky majú nakročené k šiestym majstrovstvám Európy v rade. V poslednom zápase ich čaká v domácom prostredí súper z Čiernej Hory.

V piatom zápase kvalifikácie na majstrovstvá Európy 2019 v Lotyšsku a Srbsku čakal na Slovenky výber Islandu. Tréner Kováčik avizoval už na tlačovej konferencii, že očakáva náročný zápas. Reprezentácia Islandu dokázala držať krok s našimi hráčkami len počas tretej štvrtiny, v ktorej remizovali 15:15. ,,Vedeli sme od začiatku, že budú nepríjemným súperom, čo sa aj potvrdilo. Hoci to skončilo výrazným rozdielom tridsiatich bodov, Islanďanky sa do konca zápasu nevzdali.” pochválila bojovný prístup domácich pivotka Sabina Oroszová.

Island vs. Slovensko, Sverrisdóttir (4) vs. Oroszová (11) (Foto: fiba.basketball)

,,V úvode zápasu sme sa mohli spoľahnúť na našu obranu, aj keď nám nepopadali strely z vonku. Neskôr sme mali v obrane niekoľko chýb, spojených najmä s hrou Sverrisdottir.” pokračuje Oroszová. Helena Sverrisdottir je líderkou a hrajúcou legendou islandského basketbalu. Na Slovensku je známa najmä z pôsobenia v Good Angels Košice. V zápase dala 20 bodov, no žiadna z jej spoluhráčok sa výraznejšie nepresadila. ,,Helena je naozaj kvalitná basketbalistka a kto ju pozná vie, že je ťažké ju brániť. Vie si v každej situácii nájsť výhodu proti obrankyni a zakončovať.” Osobne ju počas zápasu bránili najmä Oroszová so Žofiou Hruščákovou. ,,Myslím si, že sme sa s jej obranou celkom dobre vysporiadali. Vedeli sme, že body dávať bude. Našou úlohou bolo ukontrolovať jej hru, aby neskórovala príliš veľa.” doplnila Oroszová.

Slovenky sa na hru svojej kapitánky mohli spoľahnúť. ,,Hralo sa mi naozaj veľmi dobre. Keďže v klube zatiaľ nedostávam toľko príležitostí, koľko by som chcela, tak som sa na zápas veľmi tešila a užila som si ho.” Hra Slovenska sa však netočila len okolo jednej hráčky. Naopak, do hry zasiahlo všetkých 11 hráčok a takmer všetky sa presadili aj bodovo. Až päť hráčok dosiahlo dvojciferný počet bodov. Slovenky sa tak mohli spoľahnúť na tímový výkon.

Spokojnosť s výsledkom zápasu vyslovil pre TASR aj tréner Peter Kováčik:„Pocity sú veľmi priaznivé, pretože sme potvrdili úlohu favorita. Celý čas sme kontrolovali zápas, hlavne v druhom polčase sme sa presadili. Som nesmierne rád, výsledok hovorí za všetko."

Slovensko reprezentácia ženy (Foto: fiba.basketball)

Kapitánka Oroszová bola s výsledkom zápasu taktiež spokojná, hoci videla v zápase aj pár slabších okamihov. ,,Mali sme niekoľko veľmi pekných úsekov, ale aj tých slabších. Od tých dobrých sa musíme odraziť a preniesť si to do stredajšieho zápasu.” V stredu čaká slovenskú reprezentáciu posledný krok k postupu na európsky šampionát. V domácom prostredí si zmerajú sily s Čiernou Horou.

,,Čierna Hora bude oveľa silnejším súperom. Majú viac osobností ako Island, takže sa budeme musieť sústrediť na viacero hráčok. Kľúčová bude určite kolektívna obrana. Majú naturalizovanú Glory Johnson, o ktorú sa budeme musieť postarať najmä pod košom. Ale majú taktiež veľa kvalitných hráčok na obvode, ktoré vedia aj skórovať, aj tvoriť hru.” uzatvára Sabina Oroszová.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

INT INT 26.09.2020 SNV SNV
LEV LEV 26.09.2020 PDA PDA
LUC LUC 26.09.2020 SVT SVT

ScoreBoard ...

SAM SAM 30.09.2020 SKP SKP
YAK YAK 30.09.2020 BPP BPP
UMB UMB 30.09.2020 PNC PNC
RBK RBK 30.09.2020 SNV SNV