Takýto strelecký koncert Euroliga ešte nezažila! V Podgorici padala jedna trojka za druhou

Publikované: 16.11.2018 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: kkbuducnost.me

Budučnost Podgorica (MNE) - Baskonia Vitoria (ESP), Edwin Jackson (1) (Foto: kkbuducnost.me)

Písal sa 4. december 2002 a Budučnost Podgorica hrala na domácej pôde zápas proti talianskemu tímu Montepaschi Siena. Hráči ako Pavlovič, Milojevič a Čabarkapa odviedli v tomto stretnutí výborný výkon a čiernohorský klub zvíťazil 91:75. Vtedy nikto netušil, že na ďalšiu výhru v Eurolige si bude musieť Budučnost počkať takmer šestnásť rokov.

Budučnost sa v tejto sezóne vrátila do európskeho pohára číslo jeden ako víťaz Jadranskej ligy a v prvých šiestich vystúpeniach prehrala. Vo včerajšom stretnutí proti Baskonii však prišiel zlom a Podgoričanom sa podarilo vyhrať 99:84. Nebol to však obyčajný zápas, včera sa totiž v Čiernej Hore diali veľké veci, na ktoré sa bude ešte veľmi dlho spomínať. Hráči Budučnosti totiž včera prekonali euroligový rekord v počte nastrieľaných trojok na jeden duel – baskickému tímu ich nasúkali 21. Doteraz držala rekord už raz spomínaná Siena, ktorý v roku 2012 nastrieľala 19 trojok. Tento zápis vyrovnala v marci tohto roku Barcelona.

To, čo sa podarilo včera Budučnosti, sa bude len veľmi ťažko prekonávať. Klub z hlavného mesta Čiernej Hory mal bilanciu spoza oblúka 21/30, čo je senzačných 61,8%! Z celkového počtu 99 bodov nastrieľali Podgoričania 63 spoza oblúka. Za tri body to skúsili šiesti hráči podgorického mužstva a všetkým sa podarilo sa presadiť. Nikola Ivanovič a Coty Clarke premenili po dve, Suad Šehovič zaznamenal tri, Earl Clark a Danilo Nikolič dali zhodne po štyri a najviac sa darilo francúzskemu reprezentantovi Edwinovi Jacksonovi. Ten premenil šesť z deviatich pokusov. Celkovo nastrieľal 24 bodov a v kolónke Index rating nazbieral hodnotu 31, čo je v jeho prípade najlepší výkon v euroligovej kariére.

Po zápase neunikol pozornosti televíznych kamier. „Prvé víťazstvo vec, ktorá má teší najviac. Máme tu skvelú skupinu chlapcov, ktorí na sebe tvrdo pracujú každý deň a bolo to veľmi frustrujúce, keď sme v každom zápase prehrávali. Teraz sme si držali vedenie a dávali sme veľký pozor na detaily, je to skvelý pocit, že sa nám to podarilo. Cítili sme, že sa zlepšujeme, ale potrebovali sme to víťazstvo. Určite budeme mať teraz viac sebavedomia. Naučili sme sa, ako hrať jeden s druhým a konečne nám to ide. Ten trojkový rekord je úžasný, ale najpodstatnejšie je to, že sme si posúvali loptu. Niekedy tie strely padajú, niekedy zas nie. Tentokrát išli do koša a sme z toho nesmierne šťastní,“ povedal Edwin Jackson, ktorý bol zhodou okolností znova pri rekordnom zápise.

V marci tohto roku, keď dala Barcelona 19 trojok a v tom čase vyrovnala historický zápis, bol členom katalánskeho tímu a v stretnutí zaznamenal dve trojky. Teraz to však bolo niečo celkom iné, v drese Budučnosti Podgorica sa Edwin Jackson stal prvou hviezdou včerajšieho zápasu, keďže najvýraznejšie prispel k víťazstvu a novému rekordu.

Príkladne mu však sekundoval americký basketbalista Earl Clark, ktorý nastrieľal 20 bodov, z toho 12 spoza oblúka. Bývalý hráč Orlanda, Phoenixu, Lakers, Clevelandu, Brooklynu či Knicks si ako 30-ročný užíva status euroligového nováčika. „Už bol najvyšší čas, ten pocit je úžasný. Viete, že sme doteraz prehrali všetky zápasy. Viaceré z nich boli veľmi tesné a náročné. Teraz však všetci zahrali dobre a padali tam všetky strely. Odteraz to ale nebude jednoduchšie, takto nebudeme strieľať v každom zápase. Musíme pokračovať v dobrej obrane a snažiť sa hrať každým dňom lepšie,“ skonštatoval 208 cm vysoký power forward.

Aleksandar Džikič, tréner rekordného mužstva, bol po stretnutí spokojný a chválil svojich zverencov za správny prístup. „Práve som počul, že sme prekonali euroligový rekord v počte nastrieľaných trojok. Pre hráčov a ich sebavedomie je toto veľmi dôležité a ja som za nich veľmi šťastný,“ poznamenal srbský kouč, ktorý v zápase spravil niekoľko zaujímavých zmien. „Viac sme to roztiahli, Earl Clark išiel na päťku a podarilo sa nám premeniť zopár striel s klaksónom. Všetko vyzerá lepšie, keď premieňate strely v posledných sekundách. Aj ja vyzerám ako lepší tréner, keď tím dáva toľko trojok. V prípade, že dokáže limitovať stratené lopty, bude to fajn. Čo sa týka Jacksona, bol to jeho najlepší zápas v sezóne a veľmi mu to pomôže. Najviac sa mi páčilo to, že na konci, keď spoluhráči videli, že mu to padá, dávali mu lopty.“

Budučnost Podgorica zápis (Foto: euroleague.net)
 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.