Dostať sa do CSKA považoval kedysi za nemožné, teraz má na dosah klubový rekord

Publikované: 15.11.2018 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: cskabasket.com

Andrej Voroncevič (Foto: cskabasket.com)

V modernej ére Euroligy (od roku 2000) vyhral ruský tím CSKA Moskva spolu tri tituly a pri dvoch z nich (2008, 2016) bol podkošový basketbalista Andrej Voroncevič, ktorý je v tejto chvíli služobne najstarším hráčom armádneho klubu. Sezóna 2018/19 je pre neho už trinásta vo farbách CSKA.

Okrem tímových zaznamenal aj viaceré individuálne úspechy. Ak zajtra zasiahne do stretnutia na palubovke Bayernu Mníchov, stane sa z neho rekordman v počte odohraných euroligových zápasov za CSKA Moskva. „Je to pre mňa veľká vec, nikdy som o niečom podobnom ani len nesníval,“ vyhlásil Andrej Voroncevič pre oficiálnu stránku súťaže. Doteraz mal na svojom konte najviac štartov v Eurolige jeho bývalý spoluhráč Viktor Chriapa, ktorý v lete odišiel z moskovského klubu. Skúsený líder zakončil svoju kariéru v CSKA s 240 duelmi. Tento rekord vyrovnal 31-ročný Voroncevič minulý týždeň v súboji s Olimpiou Miláno.

Ruský reprezentant, ktorý svoj najväčší úspech zaznamenal na európskom šampionáte v roku 2011, kde národné mužstvo vybojovalo bronzovú medailu, sa narodil v Omsku. Športovať však začal v Novosibirsku. „Mal som možno šesť alebo sedem rokov, keď som začínal s basketbalom. Môj otec Konstantin a môj starší brat, ktorý sa tiež volá Konstantin, hrali tiež basketbal a obaja nosili na dresoch číslo desať. To máme dvakrát desať, a tak som si vybral dvadsiatku,“ vysvetľuje Voroncevič. Míľnikom v jeho kariére boli majstrovstvá Európy do 20 rokov v lete 2006, kde zaujal viacerých trénerov na starom kontinente.

„V Izmire si ma všimol kouč Ettore Messina, ktorý sa ma spýtal, či by som nechcel prísť do CSKA Moskva. Pre mňa ako mladého chlapca to ani nebol sen, bolo to niečo nemožné. Sledoval som chalanov, ktorí vtedy hrali za CSKA v televízii a keď som podpísal kontrakt, začal som s nimi trénovať a hrať. Bolo to akoby sa v mojom prípade začal život odznova. Cítil som sa ako dieťa, ktoré sa učí chodiť,“ skonštatoval 207 cm vysoký Rus, ktorý má na konte 188 víťazstiev v Eurolige. Lídrom je v tomto smere Juan Carlos Navarro, ten ich má 233. Ak vezmeme do úvahy, že Voroncevič má 31 rokov, tento rekord by mohol prekonať.

Andrej Voroncevič zažil v slávnom moskovskom tíme úspechy vrátane spomínaných dvoch euroligových prvenstiev. Na ktoré obdobie spomína najradšej? „Bolo to počas mojej prvej sezóny v tíme, keď mi veteráni veľmi pomohli. Patrili k nim Alexej Savrasenko, Zachar Pašutin, Trajan Langdon, Matjaž Smodiš, Theo Papaloukas, JR Holden či Ramunas Šiškauskas. Vďaka pomoci od týchto chlapcov som rástol. Dali mi mnoho dobrých rád a vecí do života, ukázali mi, ako by som mal pracovať a pomohli mi porozumieť basketbalu,“ povedal o svojich bývalých spoluhráčoch power forward CSKA.

Ten bol počas svojej kariéry platný pod košom, ale rovnako tak aj na trojkovom oblúku. Ako sme už spomenuli, doteraz odohral 240 duelov a v nich má bilanciu 237/575. To znamená, že jeho úspešnosť presahuje hranicu 40%! So streľbou mu výrazne pomohli práve po príchode do CSKA, kde sa z neho stala spoľahlivá voľba. „Som súčasťou jedného z najlepších klubov na svete. CSKA má bohatú históriu a na stenách v našej hale môžete vidieť zavesené dresy hráčov, ktorí tu hrali a získali mnoho titulov. Keď idete okolo dverí nášho prezidenta, je tam nápis so znením: Na tomto mieste myslíme na basketbal 24 hodín denne, sedem dní v týždni. Od začiatku som sa tu učil, ako byť správnym profesionálom a ako pracovať tvrdo každý jeden deň,“ poznamenal Andrej Voroncevič.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

BNB BNB 33:83
10.07.2020
BSC BSC
INT INT 72:32
10.07.2020
LMI LMI
GLX GLX 48:43
10.07.2020
SNV SNV
PDZ PDZ 57:7
10.07.2020
RIM RIM
SNV SNV 11.07.2020 RIM RIM
BNB BNB 11.07.2020 LMI LMI
GLX GLX 11.07.2020 INT INT
PDZ PDZ 11.07.2020 BSC BSC