Reprezentačná jedenástka. Kto zabojuje o účasť na ME?

Publikované: 13.11.2018 Autor: Marta Brliťová

Reprezentácia Slovensko ženy

Reprezentačnú jedenástku hráčok pod vedením trénera Kováčika čaká posledná fáza kvalifikácie na majstrovstvá Európy 2019. Vo výborne rozohratej skupine čakajú Slovenky posledné dva zápasy s Islandom a Čiernou Horou.

Počas dvoch kvalifikačných blokov vyhral výber Slovenska tri zo štyroch zápasov a nachádza sa na čele A skupiny. Zvíťaziť sa mu podarilo na horúcej pôde Čiernej Hory rozdielom bodu. Pred domácimi fanúšikmi zdolal Island a po 3-násobnom predĺžení aj reprezentáciu Bosny a Hercegoviny. Trénerské duo Peter Kováčik a Ján Hricko nominovalo na poslednú fázu kvalifikácie 12 hráok. ,,Sú tam basketbalistky, ktoré v danom momente najoptimálnejšie zapadajú do môjho systému a môjho presvedčenia o tom, kto by tam mal byť.” vyjadril sa Peter Kováčik k nominácii, cituje ho tlačová správa SBA. Z finálnej nominácie sa napokon zo zdravotných dôvôdov ospravedlnila Natália Jelenčíková z Banskej Bystrice.

Reprezentácia Slovensko ženy

Pozreli sme sa bližšie na to, kto sa nachádza vo finálnej zostave

Z domácej súťaže si reprezentačný dres oblečú hráčky z troch klubov. Z tímu aktuálneho lídra tabuľky Ružomerka Radka Stašová a Miroslava Mištinová.

Mištinová sa za posledné roky vypracovala v klube na slovenskú líderku. V extralige nastupuje v priemere na 28 a v eurocupe na 31 minút. V hre má viac zodpovednosti, je aktívnejšia a to sa ukazuje aj bodovo. V extralige dosahuje v priemere 11 bodov na zápas a v eurocupe 6.

Najmladšia vo výbere trénera Kováčika bude Radka Stašová. Zažije priemiéru v ženskom národnom drese. V klube sa po minuloročnom zranení kolena dostáva k stabilnejšej minutáži. V extralige nastupuje ako backup zahraničným hráčkam a to priemerne na 16 minút. V eurocupe ešte len postupne zbiera cenné skúsenosti, keď nastupuje na 7 minút.

Slovensko - Bosna a Hercegovina, Miroslava Mištinová (13)

Z aktuálne tretieho celku slovenskej extraligy, Piešťanských Čajok, budú reprezentovať hneď tri hráčky.

Napredujúca Ivana Jakubcová si oproti minulej sezóne výrazne vylepšila klubovú minutáž a na ihrisku dostáva spomedzi slovenských hráčok najviac priestoru. V domácej súťaži je to v priemere 27 minút, počas ktorých dosahuje 13 bodov na zápas. Jakubcová bola v širšej nominácii už na majstrovstvá Európy 2017 v Čechách, napokon sa však nedostala do finálnej dvanástky. V minuloročnom prvom kvalifikačnom cykle zbierala prvé minúty v národnom drese, v druhom opäť chýbala.

Dominka Deptová patrí k najskúsenejším z piešťanského výberu. Má za sebou šesť eurocupových sezón, v dresoch Ružomberka a Košíc. V rokoch 2013 a 2015 bola na majstrovstvách Európy a pomedzi to reprezentovala aj v kvalifikačných blokoch. Momentálne v drese Čajok patrí medzi líderky tímu. V priemere má v domácej súťaži 27 minút a 8 bodov na zápas. V EWBL 26 minút a 6 bodov.

Rebeka Mikulášiková mala premiéru v národnom drese žien vo svojich 18 rokoch, keď prvé minúty zbierala minulé leto na šampionáte v Českej republike. Na nasledujúcich dvoch kvalifikačných cykloch chýbala kvôli zdravotným problémom. Momentálne na klubovej úrovni hráva okolo 20 minút na zápas vo všetkých súťažiach. V extralige si drží bodovú produkciu na 8 bodoch a v EWBL 6 bodoch.

Najskúsenejšom hráčkou výberu by mala byť Žofia Hruščáková, ktorá hrá euroligu nepretržite už od roku 2013. Po Košiciach to bolo v drese maďarského Győru, talianskeho Schia a momentálne francúzskeho Carolo Basket. V eurolige sa jej tím momentálne nachádza na 4. mieste v skupine A. Hruščáková nastupuje v priemere na 35 minút, pričom zaznamenáva 14 bodov. Vo svojich 23 rokoch má za sebou už mnoho náročných medzinárodných zápasov. V roku 2013 bola na majstrovstvách Európy v Maďarsku, no o dva roky neskôr v chýbala na šampionáte kvôli operácii kolena.

Slovensko - Island, Žofia Hruščáková (10)

Z poľskej ligy prichádzajú reprezentovať tri hráčky.

Barbora Bálintová zažíva v Arka Gdyňa svoju premiérovú legionársku sezónu. Po euroligových a eurocupových sezónach v Košiciach po prvý krát nastupuje len na zápasy v domácej lige a to vďaka neúspšenej kvalifikácii proti tureckému Orman Genclik. Bálintovej sa v Poľsku zatiaľ darí. Po prvých zápasoch sa s bilanciou 5 výhier a 2 prehry nachádza na štvrtom mieste v lige. Nastupuje v priemere na 25 minút, pripisuje si 5 asistencií a 4 body. Vo svojom tíme, aj v reprezentácii je prvou rozohrávačkou a tvorcom hry. Okrem šampionátov v Česku a Maďarsku reprezentovala aj v kvalifikáciách, s výnimkou minuloročnej jesene. Patrí medzi najvyťaženejšie hráčky v rotácii trénera Kováčika.

Francúzsko - Slovensko, Barbora Bálintová (11) (Foto: fiba.com)

Kapitánka Sabina Oroszová je so svojou Wislou Krakow na 3. mieste v poľskej lige s bilanciou 5 výhier, 1 prehra. V eurocupe sa nachádza s 2 víťazstvami a 1 prehrou na čele skupiny C. V domácej lige má priemer 17 minút a 6 bodov, v eurocupe 19 minút a 5 bodov na zápas. Oroszová má skúsenosti z európskeho šampionátu v Českej republike, aj z kvalifikačných blokov.

Treťou poľskou legionárkou v reprezentačnom výbere je Terézia Páleníková. Tej sa v novom tíme Sleza Wroclaw darí a so 6 výhrami a bez prehry sa nachádza na druhej priečke ligy. V európskej súťaži tento rok nenastupuje, v domácej súťaži má však minutáž bohatú. S 28 minútami na zápas je najvyťaženejšou hráčkou družstva a v priemere dosahuje 16 bodov na zápas. Majstrovstvá Európy zažila v roku 2017 v Česku, v kvalifikáciách reprezentuje už druhý cyklus.

Z Rumunska prichádza reprezentovať Angelika Slamová. Tá po dvoch rokoch v Piešťanských Čajkách odišla k rumunskému majstrovi ASC Sepsi. V domácej súťaži je Slamovej tím zatiaľ suverénny a bez prehry je na čele tabuľky. V 6 víťazných zápasoch nastúpila reprezentačná krídelníčka v priemere na 18 minút, pričom zaznamenala v 11 bodov. V Eurocupe sa Sepsi nachádza na 3. mieste D skupiny a Slamová hráva v eurocupe 22 minút a pridáva 13 bodov na zápas.

Slovensko - Bosna a Hercegovina, Angelika Slamová (23) (Foto: fiba.com)

Z najväčšej diaľky cestovala domov na Slovensko reprezentovať Mária Felixová. Tá sa v lete presunula po dvoch sezónach v Slávii Praha k švédskemu majstrovi Lulea. Felixovej sa vo Švédsku darí a so svojim novým tímom sa nachádza bez prehry na popredných priečkach tabuľky, pričom bez prehry sú vo švédskej lige ďalšie dva tímy. V domácej súťaži má reprezentačná pivotka priemer 20 minút, 9 bodov a 7 doskokov. V EWBL 22 minút a 14 bodov. Felixová má za sebou aj eurocupové skúsenosti a to v drese Ružomberka a Piešťan. Doteraz obliekala reprezentačný dres len na kvalifikačných blokoch a na účasť na majstrovstvách Európy stále čaká.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

LEV LEV 93:79
17.10.2020
HAN HAN
SNV SNV 97:71
17.10.2020
PDA PDA
INT INT 102:89
17.10.2020
SVT SVT
HAN HAN 74:73
21.10.2020
LUC LUC
PDA PDA 75:72
21.10.2020
INT INT
SVT SVT 94:74
21.10.2020
LEV LEV
SVT SVT 24.10.2020 LUC LUC
PDA PDA 24.10.2020 LEV LEV
SNV SNV 24.10.2020 INT INT
HAN HAN 28.10.2020 SNV SNV
LUC LUC 28.10.2020 PDA PDA
LEV LEV 28.10.2020 INT INT

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Spišskí Rytieri 5/1 83,33%
2 BKM Lučenec 4/2 66,67%
3 Patrioti Levice 3/3 50,00%
4 Iskra Svit 3/3 50,00%
5 Inter Bratislava 2/4 33,33%
6 MBK Baník Handlová 2/4 33,33%
7 BC Prievidza 2/4 33,33%