Čajka Hašková by sa rad dostala z Piešťan na olympiádu

Publikované: 05.11.2018 Autor: Karolína Vrabcová Foto: Laco Duračka, fiba.basketball

Alexandra Hašková, Piešťanské Čajky (Foto: Laco Duračka)

Piešťanské Čajky sa dlho nachádzali v tabuľke extraligy až na štvrtom mieste. V šiestom kole však prišla šanca na posun. Na domácej palubovke Diplomat arény privítali tretí tím zo Šamorína. Poskytnutú šancu uchopili silno do pazúrov, keď triumfovali jasne 71:44. Tento zápas však nepriniesol len boj o tretiu priečku tabuľky, ale aj ďalšie zaujímavé momenty, najmä z pohľadu domácej hráčky Alexandry Haškovej.

„Do zápasu sme vstúpili s jasným cieľom a to zvíťaziť, čo sa nám aj podarilo. Vedeli sme, kto sú hlavné opory Šamorína a na čo si máme dať pozor,“ povedala pre basket.sk Alexandra Hašková. Dvadsaťjedenročná hráčka poskytla svoj pohľad aj na to, čo bolo pre celý zápas kľúčové. „Hlavne sme nič nepodcenili, aj keď sa naskytlo zopár menších zaváhaní. Myslím si, že nás podržal tímový duch a samozrejme domáce publikum. Hrali sme skutočne tímovo, čoho dôkazom je aj to, že až na jednu hráčku sme sa všetky bodovo presadili.“

Pre Haškovú to nebol obyčajný duel. Veď až do začiatku tejto sezóny bola výlučne súčasťou práve klubu zo Šamorína. „Priznám sa, bola som pred stretnutím mierne nervózna, ale tiež som sa veľmi tešila, že po dlhšej dobe stretnem opäť bývalé spoluhráčky a budem mať možnosť si s nimi zmerať sily na inej ako tréningovej úrovni.“ Hašková si proti nim zahrala v základnej zostave. Na palubovke jej tréner Richard Kucsa doprial takmer 24 minút. Počas nich sa predviedla štyrmi bodmi a šiestimi doskokmi.

Čajkám sa podarilo prepracovať na tretiu priečku tabuľky. Od začiatku sezóny zvíťazili štyrikrát, prehrali však dvakrát. Šokujúca bola najmä úvodná domáca prehra v predĺžení 69:73 proti Young Angles Košice. „Čo sa týka nášho umiestnenia, tak rozhodne máme na to byť vyššie a aj sa to pokúsime dokázať. Je pravda, že do sezóny sme nevstúpili najlepšie a proti Young Angels sme zaváhali, ale nedávno proti Ružomberku sme predviedli omnoho presvedčivejší výkon, ktorý síce k výhre nestačil, ale aspoň ukázal náš potenciál,“ myslí si 21-ročná rodáčka z Bratislavy. Len dodajme, že Piešťany v stretnutí dvoch odlišných polčasov s Ružomberkom prehrali tesne 57:59.

Piešťanské Čajky vs. MBK Ružomberok, Alexandra Hašková (8) (Foto: Laco Duračka)

Z pivotky krídelníčka

Ešte v minulej sezóne sa po palubovkách slovenskej extraligy preháňala v drese Šamorína. V lete sa však rozhodla pre zmenu. „Toto rozhodnutie vnímam zatiaľ veľmi pozitívne. Povedala som si, že už je na čase skúsiť niečo nové a posunúť sa ďalej. Čajky prejavili o mňa záujem a keďže z minulej sezóny ostali len dve hráčky, vytvárali takmer úplne nový tím, takže som vedela, že neprídem už do niečoho zabehaného. Neváhala som a šla do toho.“ Haškovú však zlákalo aj niečo ďalšie. „Okrem toho teraz u mňa dochádza k zmene postu a myslím si, že v Piešťanoch môže k tejto zmene dôjsť rýchlejšie a efektívnejšie,“ prezradila basketbalistka, ktorá sa z pod koša presúva na krídlo.

Zmena postu u hráčok v neskoršom veku nie je úplne bežný jav. Prečo sa teda Hašková rozhodla pre basketbalovú transformáciu? „Myslím si, že do budúcnosti mám väčšiu perspektívu na krídle, pretože so stoosemdesiattri centimetrami by sa mi vo vyšších súťažiach ťažko presadilo pod košom.“ Prechod na iný post zatiaľ berie krok po kroku. „Zatiaľ si zvykám, snažím sa čo najviac nasávať informácie a zlepšovať sa.“

Slovensko U20 - Grécko U20, Hašková (8) vs. Kollatou (8) (Foto: fiba.com)

Piešťany si zamilovala

V Šamoríne sú ciele klubu úplne iné ako u Čajok. A tak to vníma aj Hašková. „Najviac to cítiť asi na tom, o koľko viac môjho času podlieha basketbalu. Predsa len Čajky majú ciele uspieť aj v európskych ligách ako CEWL a EWBL, z čoho vyplýva ešte dvakrát toľko cestovania a aj basketbalovej prípravy.“

Napriek zvýšeným nárokom na tréning a cestovanie sa jej v kúpeľnom meste páči. „Piešťany som si zamilovala a veľmi rýchlo som si zvykla na toto príjemne mesto. Páči sa mi jeho pokojný ráz a aj tunajší ľudia sú neskutočne milí,“ pochvaľuje si Hašková.

Piešťanské Čajky vs. BKM Junior UKF Nitra, Alexandra Hašková (8) (Foto: Laco Duračka)

Sníva o olympiáde i zahraničí

Každá hráčka má svoje basketbalové sny. Inak to nie je ani v prípade Haškovej, ktorá ich má viac. „Určite by som rada niekedy vyskúšala basketbal v zahraničí. No mojím najväčším snom je dostať sa na olympiádu.“ Naša mužská i ženská reprezentácia majú v posledných rokoch problém s kvalifikovaním sa na takéto významné podujatie. Hašková však vidí príležitosť aj inde. „Po novom má byť v olympijskom programe aj basketbal troch na troch, ktorému sa tiež venujem, takže sa môj sen stal aspoň o niečo reálnejším.“

Alexandra Hašková si obliekala dres národného tímu vo všetkých vekových kategóriách. V posledných sezónach figuruje v širších nomináciách na stretnutia seniorského výberu. Rovnako to bolo aj v prípade blížiacich sa kvalifikačných duelov v boji o účasť na záverečnom turnaji majstrovstiev Európy 2019. Napokon sa však do konečnej dvanástky Petra Kováčika nezmestila. „Pochopiteľne mi je to ľúto, reprezentovať Slovensko je pre mňa vždy česť. Vnímam to však aj ako dobrú motiváciu na sebe ešte popracovať, lebo stále je čo zlepšovať.“ A čo jej doposiaľ reprezentácia dala? „Predovšetkým som nabrala viac skúseností. Mala som možnosť stretnúť sa so zahraničnými hráčkami, najlepšími vo svojom ročníku z jednotlivých krajín a zmerať si s nimi sily. A navyše som získala mnoho kamarátok na celý život,“ dodala Hašková.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

CON CON 78:68
18.08.2019
DAL DAL
WAS WAS 107:68
18.08.2019
IND IND
CHI CHI 85:100
18.08.2019
LVA LVA
PHO PHO 78:72
18.08.2019
NYL NYL
SEA SEA 82:74
18.08.2019
MIN MIN
ATL ATL 20.08.2019 CHI CHI
IND IND 20.08.2019 NYL NYL
LVA LVA 20.08.2019 PHO PHO
LAS LAS 20.08.2019 MIN MIN

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Washington Mystics 19/7 73,08%
2 Las Vegas Aces 18/8 69,23%
3 Connecticut Sun 18/9 66,67%
4 Los Angeles Sparks 15/10 60,00%
5 Chicago Sky 15/11 57,69%
6 Seattle Storm 15/13 53,57%
7 Minnesota Lynx 13/14 48,15%
8 Phoenix Mercury 12/14 46,15%
9 Dallas Wings 10/17 37,04%
10 Indiana Fever 9/17 34,62%
11 New York Liberty 8/18 30,77%
12 Atlanta Dream 6/20 23,08%