Košické Young Angels U18 na víkendovom turnaji EGBL s dvoma výhrami

Publikované: 05.11.2018 Autor: Basket.sk

Young Angels Košice U18, Turnaj Daugavpils, Lotyšsko (Foto: Basket.sk)

Počas víkendu sa v rámci medzinárodnej dievčenskej súťaže EGBL hral turnaj družstiev do 18 rokov v lotyšskom Daugavpilse. Slovensko tam malo zastúpenie v podobe družstva Young Angels Košice U18 pod vedením Tomislava Radoša. Košičanky si úspešné výsledky pripísali až ku koncu turnaja a tak domov cestovali s konečnou bilanciou 2 víťazstvá a 3 prehry.

Young Angels Košice – BC Alvik Basket (SWE) 61:63 (24:32)
Body YAKE: Virasztoová 18, Žilinská 9, Kaliužna 8, Beráneková 7, Zahornacká a Čatlošová po 6, Urbanová 5, Ištoňová 2, Jendrichovská a Plavnická po 0.

Hodnotenie Daniela Jendrichovského:

V prvom zápase nového ročníka EGBL sme narazili, podľa môjho názoru, na medailového favorita. Švédky od prvých minút ukázali, že okrem fyzických predpokladov majú aj basketbalové prednosti. Najmä zásluhou Toby Sabel, ktorá patrila na ME U18 medzi najlepšie hráčky a v aktuálnej sezóne hrá ženskú Extraligu po boku Janel McCarville, si vytvorili do polčasu 10 bodový náskok. Nedokázali sme ju zastaviť a jej 13 bodov a 3 asistencie do polčasu boli rozhodujúcim faktorom. Do tretej štvrtiny sme vstúpili so zmenenou obranou, a box-and-one priniesol úspech. Zuzka Záhornacka odpojila súperovu hviezdu od lopty a Sofi Vírasztóová nás potiahla k veľkému obratu. Po tretej štvrtine sme viedli o bod a 4 minúty pred koncom dokonca o 5 bodov. Veľmi dobrý úsek v tom čase odohrala Timi Čatlošová. Favorita do hry vrátili dve trojky striedajúcej Svensson a do poslednej minúty sme vstupovali s vedením 59:58. Fantastickou obranou sme súpera donútili k zúfalej strele, no nedokázali sme zastaviť útočný doskok a kôš s faulom, premenený trestný hod súpera znamenal vedenie súpera 59:61, time out a 24 s na vyrovnanie. Sofi Vírasztoóvá dokázala vyrovnať 5 s pred koncom, aj keď to čo sme si kreslili sme nedokázali zahrať. Súper po následnom oddychovom čase skóroval odhodenou šťastnou strelou s klaksónom. Môžem povedať, že som napriek prehre spokojný, pôsobili sme basketbalovo a troška šťastia chýbala k prekvapivej výh­re.

Daugavpils sport school (LAT) – Young Angels Košice 51:42 (30:24)
Body YAKE: Virasztoová 13, Žilinská 10 (14 doskokov), Beráneková a Urbanová po 5, Zahornacká 4, Čatlošová 3, Kaliužna 2, Plavnická, Ištoňová a Jendrichovská po 0.

Tento zápas sa mi hodnotí veľmi ťažko. Všetky predsavzatia ostali v šatni. Prehrali sme so súperom, ktorý pred domácim publikom siahol na dno svojich síl a srdiečkom a agresivitou nás nepustil skoro k ničomu. Našu výškovú prevahu sme vôbec nedokázali využiť a s výnimkou Lulu Žilinskej, 10 bodov a 14 doskokov je dobrý výkon, mrzia však nepremenené pokusy z pod koša v závere zápasu, sme všetky súboje pod košom prehrávali. Naše pod košové hráčky si nedokázali vytvoriť pozície a prehrávali sme doskok. Čo nás ale zabíjalo najviac boli straty, po ktorých súper skóroval jedna na nula. Produkcia našich pod košových hráčok spolu (6/23) v kombinácii z mizernou streľbou za tri body (1/12) nás stála výhru. Naše ambície v tejto súťaži dostali výraznú trhlinu, ak na nás stačí iba agresivita a srdiečko, nemáme na finálovom turnaji čo hľadať.

Young Angels Košice – BS Ridzene (LAT) 35:54 (16:28)
Body YAKE: Virasztoová 16, Jendrichovská 7, Žilinská 4, Zahornacká a Plavnická po 3, Beráneková 2, Čatlošová, Ištoňová, Kaliužna, Urbanová a Harčárová po 0.

Ranný zápas nám reálne ukázal, v čom za Európou zaostávame. Lotyšky nenechali od prvej minúty nič na náhodu a počas celého zápasu sme nenašli recept na ich ofenzívu. Každú situáciu 1 na 1 sme prehrali a v prípade výpomoci sme nechávali otvorené strely za tri body, ktorými nás súper trestal. Výškovú prevahu sme dokázali využiť iba v prvej štvrtine, potom súper prešiel do zónovej obrany a náš útok sa stal jalovým. Dostali sme sa síce k strelám, no boli viac menej zúfale a na silu. Okrem Sofi Vírasztóovej sa nikto nedokázal v útoku presadiť, no čo ma viac mrzí, bola odovzdanosť našich kľúčových hráčok. Bez srdiečka sa veľké zápasy nedajú vyhrať. Dali sme iba 35 bodov a prehrali sme každý súboj o loptu. S výnimkou Sofi Vírasztoóvej a Mišky Jendrichovskej sa nenašiel nikto ochotný sa pobiť a zabojovať o loptu. Výkony Ani Kaliužnej, Timi Čatlošovej a Zuzky Záhornackej nepatria do tejto súťaže. Nika Urbanová pre bolesti chrbta odstúpila už po pár minútach a tak sme s favoritom, ktorého dres obliekajú 4 reprezentantky do 18 rokov, ktoré skončili štvrté na ME A-kategórie jasne prehrali."

Stellazzurra Basketball Academy (ITA) – Young Angels Košice 34:50 (18:22)
Body YAKE: Virasztoová 13, Beráneková 10, Urbanová 7, Zahornacká 6, Žilinská 5, Čatlošová a Kaliužna po 4, Jendrichovská 1, Ištoňová a Harčárová po 0.

Prvú výhru sme si doslova vydreli. Po troch prehrách bola pohoda na bode mrazu, no snahu a bojovnosť sa nám nedalo uprieť. Od prvej minúty to bola iná Anja Kaliužna, ktorá zastavila najlepšiu hráčku súpera, a po počiatočnom kŕči sme postupne prevzali kontrolu nad zápasom. Výborným výkonom nás potiahla Sofi Beráneková, ktorá so stabilne hrajúcou Sofi Vírasztóovou zariadili tesné vedenie v polčase. Tretia štvrtina bola zatiaľ najlepšou na tomto turnaji. Výborná obrana a rýchly prechod do útoku priniesol rýchlo 20-bodové vedenie a dievčatá si začali zápas užívať. Škoda, že Verča Harčárová nepremenila svoje 2 nájazdy na prvé body v medzinárodnej súťaži, ale to ako jej to celé družstvo prialo je našou najväčšou výhrou. Ukázali sme, že sa vieme pobiť, že vieme hrať tvrdo, no čaká nás veľa práce a potu, kým dobehneme najlepšie.

CFBB Lxembourg – Young Angels Košice 46:51 (23:25)
Body YAKE: Žilinská 13, Jendrichovská 11, Virasztoová 9, Zahornacká a Urbanová po 4, Kaliužna a Čatlošová po 3, Ištoňová a Beráneková po 2, Harčárová 0.

Proti Luxemburgu sme si dnes pripísali cennú výhru. Súper proti nám hral 5 rôznych obranných systémov a vysporiadať sa najmä s ich zónou 1–3–1 bolo náročné na výber dobrých rozhodnutí. Po zlom začiatku sme zvýšili agresivitu a zo získaných lôpt sme prechádzali do protiútoku, ktorý zakončovali úspešne Miška Jendrichovská a Nika Urbanová. V polčase sme mali dvojbodový náskok. Hlavne obranný doskok nás v 3. štvrtine podržal. Na jej konci sme dvoma dobrými útokmi pod kôš na Lulu Žilinskú ušli súperkám na 6 bodov. Posledné 3 minúty sme umne podržali loptu a Zuzka Záhornacká trafila dve dlhé strely. Výborný výkon dnes podali mladé pušky Lulu Žilinská (13 bodov a 9 doskokov) a Miška Jendrichovská (11 bodov).

Škoda piatkových zápasov, mohli sme si vytvoriť lepšiu pozíciu. Stále nás však čaká 10 zápasov a chuť pobiť sa o postup na záverečný turnaj nám rozhodne nechýba!

23 Brooklyn Nets 6/9 40,00%
24 Minnesota Timberwolves 6/9 40,00%