Kam zmizla Klaudia Lukačovičová? Talentovaná pivotka ukončila kariéru už pred rokom

Publikované: 02.11.2018 Autor: Marta Brliťová

Klaudia Lukačovičová (Foto: Jozef Perháč)

,,Všetci ma vždy označovali za talentovanú. Bola som vysoká a pohyblivá. Tak som sa vlastne dostala k basketbalu. Pôvodne som ho možno ani nechcela hrať, ale kvôli výške ma ľudia zlanárili. A tak som hrala.” Začala svoje rozprávanie Klaudia Lukačovičová. Dvadsaťsedemročná, takmer dva metre vysoká bývalá reprezentantka Slovenska.

Klaudia má za sebou pomerne bohatú kariéru. Slovensko reprezentovala v mládežníckych kategóriách a neskôr aj medzi ženami. Odohrala dva Európske šampionáty, v roku 2011 v Poľsku a v roku 2013 vo Francúzsku. Zahrala si EuroCup v drese Ružomberka a švédskeho Udominate. Kde skončila? A prečo? Poďme najprv o niekoľko rokov späť.

,,Keď som vyrastala, nemala som basketbalové sny a ani som neplánovala hrať na najvyššej úrovni. Do basketbalu ma nastrčili kvôli výške. Logicky, dvojmetrové baby po Slovensku nechodia často. A tak som hrala.” Svoje prvé basketbalové kroky spravila Klaudia v bratislavskej Devínskej Novej Vsi, na ZŠ Pavla Horova. ,,Ľudia vo mne videli talent a mám pocit, že často chceli viac ako ja. Asi mi chýbal správny “mindset”, pretože často do mňa ľudia hustili, ako mám čo robiť a čo chcieť.” Už počas mládežníckych súťaží zaujala trénerov z Ružomberka, kam prestúpila ako stredoškoláčka. ,,Prechod do Ružomberka bol náročný, bol to veľký skok oproti Bratislave. Ale napríklad na toto obdobie, záver prvého angažmá na Liptove, veľmi rada spomínam.”

Slovensko - Ukrajina (v strede Lukačovičová) (Foto: FIBA Europe)

Po odchode z Bratislavy hrala štyri roky za MBK Ružomberok, odkiaľ sa presunula do Talianska. Sezónu odohrala za CUS Cagliari a úvod druhej sezóny rozohrala vo Forenze. Tam však bola len do decembra a zvyšok sezóny dohrala v dobre známom Ružomberku. Napokon Slovensko opäť opustila a odišla do Švédska. ,,Zo Slovenska som odišla aj kvôli iným veciam, nielen basketbalu. Po rokoch sa u mňa vytratila radosť z hry. Mohli za to časté menšie zranenia, ktoré ma brzdili. Ale aj fakt, že som hrala na vyššej úrovni, kde boli veľké tlaky. Raz koberček u trénera, potom tlaky z vedenia klubov, stále niečo. Prehnane vysoké požiadavky a ambície iných mi zobrali radosť z hry. Riešila sa viac politika ako hra. Ale celkovo, pri výbere zahraničných klubov som predtým nemala šťastie.” To sa však neskôr na Klaudiu usmialo a dostala sa do kontaktu s agentom zo Švédska. Dostala ponuku hrať na nižšej úrovni ako bola dovtedy zvyknutá, ale rozhodla sa kontrakt prijať. Prestúpila do Udominate Umea a dúfala, že práve tam nájde stratenú radosť z hry.

Lukačovičová

,,Radosť som aj našla. Hoci sa v tíme vždy tvrdo trénovalo, v klube bolo rodinné zázemie. Mentalita je tu veľmi odlišná. Ľudia majú k sebe iný prístup. Prvýkrát som videla, že ľudia z klubu pozerali aj na iné ako na výkon. Riešili aj to, čo sa dialo pomimo haly a ako som sa cítila. Pomohli mi nájsť stratenú vášeň pre hru.” Hoci sa Klaudia zabývala v Umea rýchlo a prekvitala spokojnosťou, šťastie dlho nemala. Hneď v prvej sezóne si zranila členok, podstúpila náročnú operáciu, opäť sa učila chodiť a do konca sezóny stála. Nebolo to ľahké obdobie, ale po lete sa dokázala vrátiť do herného kolotoča. ,,V druhej sezóne som sa do toho pomaly dostávala, ale po plastike členku a najmä kvôli nej, sa pridávali ďalšie zdravotné problémy, ktoré z členku vyplývali.”

V Udominate odohrala napokon štyri sezóny. No na palubovkách ju už druhý rok nevidno. Čo k tomu viedlo? ,,K opakujúcim problémom s členkom sa stále niečo pridávalo. Zlomený nos, vyskočené rameno a mnoho ďalšieho. Prakticky také menšie veci, ale stále niečo, kvôli čomu som nemohla hrať a následne sa do toho znovu dostávať. Bolo to vyčerpávajúce.” Posledné dva mesiace svojej poslednej sezóny odohrala v bolestiach a na tabletkách. Následne po ukončení sezóny musela absolvovať ďalšiu operáciu členka. ,,Rozmýšľala som, či chcem ďalej hrať. Po operácii som mala rôzne myšlienky a potom som sa spontánne rozhodla. Najprv som si myslela, že si dám ročnú prestávku, ale nakoniec sa natiahla na dlhšie a profesionálnu kariéru som ukončila. Ukázalo sa, že je to takto lepšie a ja môžem povedať, že sa cítim super.”

Lukačovičová

Tak sa stala Klaudiina hráčska kariéra minulosťou. Nad návratom na Slovensko však nepremýšľala. Už počas kariéry si okolo seba vybudovala komuniktu ľudí a prostredie, v ktorom sa cíti dobre. Zvykla si na kultúru a ako sama hovorí, Švédsko jej prirástlo k srdcu. ,,Umea je menšie študentské mesto a ľudia sú tu iní ako napríklad v Štokholme. Už počas hrania som si našla kamarátov aj pomimo basketu, to bolo pre mňa vždy dôležité. A neľutujem nič, všetko zlé je na niečo dobré. Mala som možnosť počas kariéry cestovať, spoznávať kultúry a ľudí. A vďaka basketu som aj tu vo Švédsku a som tu veľmi spokojná, povedala dnes dvadsaťsedemročná bývalá reprezentantka.

lukačovičová

,,Je to päť rokov, čo mám švédske osobné číslo a čoskoro budem môcť žiadať o občianstvo. Patrím sem. Plánujem tu žiť a založiť si rodinu, takže zobrať si švédske občianstvo je pre mňa logický krok.”

Klaudia vo Švédsku žije aj pracuje. Po basketbalovej kariéru ju čakal prechod do “civilu”. V apríli jej skončila posledná sezóna a po rehabilitáciách s členkom odišla v decembri pracovať do hôr. ,,Ten prechod nebol ľahký a ničili ma neustále otázky okolia. Rozhodla som sa odísť do hôr, kde som pracovala v novootvorenej reštaurácii. Prevádzkovala som ju, veľa som lyžovala a premýšľala o živote.” Už v marci sa však vrátila do mesta, najmä kvôli zdravotným problémom. Teraz pracuje v inej reštaurácii, pri čom si pochvaľuje komunikáciu so zákazníkmi. ,,Popri práci študujem švédčinu a v reštaurácii mám ideálnu možnosť veľa komunikovať."” Po švédsky rozpráva plynule, ale aj tak sa ďalej venuje štúdiu jazyka. Má v pláne študovať na univerzite, na to potrebuje bezchybnú švédčinu. ,,Chcem ísť na policajnú akadémiu. K tomu potrebujem jazyk a najmä švédske občianstvo. Takže všetko pomaly smeruje tam, kam má.”

Lukačovičová

Na severe Európy žije bývala reprezentantka šiesty rok. Cíti sa tam ako doma? ,,Viac ako na Slovensku.”

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

BNB BNB 33:83
10.07.2020
BSC BSC
INT INT 72:32
10.07.2020
LMI LMI
GLX GLX 48:43
10.07.2020
SNV SNV
PDZ PDZ 57:7
10.07.2020
RIM RIM
SNV SNV 73:32
11.07.2020
RIM RIM
BNB BNB 57:62
11.07.2020
LMI LMI
GLX GLX 26:77
11.07.2020
INT INT
PDZ PDZ 59:54
11.07.2020
BSC BSC