Laura Horvátová sníva o tom, aby sa nikdy neprestala baviť basketbalom a podrástla o štyri centimetre

Publikované: 30.10.2018 Autor: Karolína Vrabcová

Bulharsko U16 - Slovensko U16, Laura Horvátová (6) (Foto: fiba.basketball)

ŠBK Šamorín zatiaľ okupuje tretiu priečku v extraligovej tabuľke. Družstvo vedené trénerom Albertom Diósim je postavené okolo skúsených hráčok Romany Vyňuchalovej a Timei Sujovej. Popri nich sa však presadzujú aj mladšie dievčatá. Jednou z nich je Laura Horvátová, ktorá je štvrtou najlepšou strelkyňou tímu.

Šamorínčanky v poslednom kole v sobotu čakala ťažká výzva v podobe suverénneho lídra tabuľky z Ružomberka, ktorý doposiaľ vyhral všetkých šesť extraligových duelov. V Dolnom Kubíne, kde sa stretnutie konalo z technických príčin, zvíťazil 93:82. „Zápas mal náboj. Diváci šli do haly s tým, že nás ,Ruža’ vybúcha o tridsať – štyridsať bodov. Myslím si však, že sme sa celý čas doťahovali a nebolo to až tak jednoznačné. Ja som si zápas užila,“ povedala Laura Horvátová.

Po polčase viedli domáce hráčky len 51:46 a všetko bolo ešte otvorené. „Spravili sme v druhej polovici stretnutia pár chýb, ktoré družstvo ako je Ružomberok rýchlo a tvrdo trestá. Som však rada, že nám zápas ukázal, kam sa môžeme herne posunúť,“ pokračovala rodáčka z Piešťan.

Obe družstvá sa v tejto sezóne stretli už druhýkrát. Tento raz to bol o čosi vyrovnanejší duel než naposledy v Šamoríne, kde Ružomberčanky zvíťazili 84:61. „V náš prospech teraz hralo to, že súper bol po náročnom stretnutí Európskeho pohára FIBA v českom Nymburku, kde dievčatá odohrali veľa minút. My sme sa najmä poučili z toho, že keď ich pustíme do vedenia o dvadsať bodov na začiatku zápasu ako doma, bude ťažké vracať sa späť a doháňať rozbehnutý rýchlik.

Prestup bol dobrý krok

Šamorínčanky trónia v extraligovej tabuľke na treťom mieste za Ružomberkom a Young Angels Košice, ktoré doposiaľ ešte neprehrali. „Vstup do sezóny nám vyšiel, máme štyri víťazstvá a dve prehry s Ružou. Čo sa týka nášho herného prejavu, postupujeme od zápasu k zápasu. V prvých stretnutiach sme mali problémy so vstupom do duelov, čo nás stálo veľa síl. Našťastie sme sa vedeli vždy skoncentrovať a vrátiť sa späť,“ myslí si Horvátová.

Šikovná rozohrávačka vyrastala v Piešťanoch, vlani si obliekala dres Nitry, no pred začiatkom sezóny odišla do Šamorína. „Škola je moja priorita a tu som mala istotu, že budem vedieť skĺbiť basketbal so štúdiom. Študujem na Akadémii Policajného zboru v Bratislave. Je to taká symbióza. Klub akceptuje moje občasné absencie pre školské povinnosti a škola akceptuje moje športovanie. Mňa to baví, takže zatiaľ zvládam oboje. Bývam v Bratislave, chodím do školy ako ,normálny‘ študent. Som spokojná či už na palubovke alebo v lavici. Myslím si, že prestup bol dobrý krok aj napriek tomu, že som k Nitre mala citový vzťah,“ konštatovala Horvátová, ktorá sa v Šamoríne nemá na čo sťažovať. „Páči sa mi, mám to tu rada. Dokonca som nečakala ani takú skvelú divácku kulisu.“

GOOD ANGELS Košice vs. BKM Junior UKF Nitra, Majorošová (10) vs. Horvátová (31) (Foto: Ľubomíra Ištoňová)

Nikdy sa neprestať baviť basketbalom

Šamorín má dve skúsené líderky, ktoré nielen bodovo tiahnu celé družstvo – Romanu Vyňuchalovú a Timeu Sujovú. Horvátová si pochvaľuje, že má možnosť hrať s takýmito basketbalistkami. „Je super, keď vám má v tíme poradiť niekto, kto sa v daných situáciách ocitol nespočetne viac krát ako vy. Každú jednu radu si vážim. Chcem sa predsa aj ja zlepšovať a pomôcť najmä družstvu.“

Horvátová na basketbalistku disponuje nízkou postavou. Vysoká je len 166 centimetrov. „Ťažko povedať, aké by to bolo, keby som bola o kúsok vyššia. Určite by to bolo jednoduchšie v podkošovom priestore, ale bohužiaľ, mám smolu. Stále snívam o stosedemdesiatich centimetroch. Možno raz,“ nádeja sa 21-ročná hráčka.

Napriek nízkej postave patrí k šikovným basketbalistkám. V roku 2015 potiahla ako kapitánka výber Slovenska do 18 rokov k návratu do elitnej A-divízie majstrovstiev Európy tejto vekovej kategórie. Objaví sa raz aj v seniorskom výbere? „Beriem to tak, že všetko má svoju postupnosť. Tvrdo trénujem a rada prijímam zodpovednosť. Uvidíme, možno niekedy budem mať príležitosť ukázať sa aj v seniorskom družstve,“ dúfa Horvátová, ktorá má aj basketbalový sen: „Nikdy sa neprestať baviť basketbalom.

V ďalšom kole sa vráti domov

Na Šamorín čaká túto sobotu v 6. kole stretnutie v Piešťanoch. Laura Horvátová sa tak vráti na miesto, ktoré dôverne pozná. „Zápasy proti Piešťanom sú špeciálne. Vyrastala som tam či už basketbalovo alebo osobnostne. Rodina ma chodí podporovať takmer vždy a všade, ale už aj pár kamarátov mi písalo, že sa prídu pozrieť.“ V Diplomat aréne to bude náročný duel. „Piešťany prešli ,rekonštrukciou’. Takmer všetky moje bývalé spoluhráčky odišli von a zmenil sa aj tréner. Majú zaujímavé družstvo. Verím, že zápas bude mať dobrý náboj.“

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

SVT SVT 74:88
05.05.2021
SNV SNV
LEV LEV 81:87
15.05.2021
SNV SNV
SNV SNV 19.05.2021 LEV LEV
LEV LEV 22.05.2021 SNV SNV

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Patrioti Levice 22/14 61,11%
2 Spišskí Rytieri 22/14 61,11%
3 Iskra Svit 20/16 55,56%
4 Inter Bratislava 19/17 52,78%
5 BKM Lučenec 18/18 50,00%
6 BC Prievidza 14/22 38,89%
7 MBK Baník Handlová 11/25 30,56%