Ako rýchlo sa dá vyfaulovať? Arménsky reprezentant to v Eurolige stihol za 111 sekúnd

Publikované: 17.10.2018 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: Twitter

Luke Fischer (Foto: Twitter)

Včerajšie stretnutie Gran Canaria – FC Barcelona je pre klub z Kanárskych ostrovov historické, domácemu tímu sa totiž podarilo vyhrať prvý zápas v Eurolige. Pripomíname, že toto mužstvo je súčasťou európskeho pohára číslo jeden premiérovo. V Las Palmas vypukla po konečnom hvizde obrovská oslava, keďže zverenci trénera Salvu Maldonada dokázali v dramatickom závere zdolať papierového favorita z Katalánska 87:86.

Do dejín sa však zapisujú aj hráči jednotlivo. Napríklad v prvom kole to bol tvorca hry Albert Oliver, ktorý sa ako 40-ročný stal najstarším debutantom v Eurolige. Do listiny rekordov sa včera zapísal aj jeho spoluhráč Luke Fischer, ktorý sa v súboji s Barcelonou vyfauloval. Na tom by nebolo nič nezvyčajné, veď v mnohých dueloch máme možnosť vidieť hráča, ktorý pre päť faulov musí predčasne opustiť palubovku. Američan to však dokázal za taký krátky čas, že sa tomu nechce veriť. Päť osobných chýb nazbieral za 111 sekúnd. A to je v rámci Euroligy nový rekord.

Doteraz ho držal basketbalista Viačeslav Šušakov, ktorý sa v drese ruského majstra Ural Great Perm v apríli 2002 vyfauloval za 3 minúty a 26 sekúnd. Luke Fischer jeho počin prekonal závratným spôsobom. Prvýkrát vstúpil na palubovku za stavu 40:39, keď do konca druhej štvrtiny zostávala 1 minúta a 59 sekúnd. Prešlo len päť sekúnd a Fischer zaznamenal svoj prvý faul. Ten druhý prišiel taktiež pri obrannej činnosti po ďalších 37 sekundách. Následne americký podkošový hráč prerážal pod útočným košom a tréner ho stiahol z ihriska, keď do konca polčasu zostávalo odohrať 21 sekúnd. Jeho prvý pobyt na ploche teda trval 98 sekúnd.

Keď prišiel na palubovku po druhýkrát, do konca tretej štvrtiny zostávali 2 minúty a 9 sekúnd. Prešlo 13 sekúnd a Luke Fischer mal po faule na Thomasa Heurtela na konte štyri osobné chyby. Keďže sa neovládol, inkasoval vzápätí tiež technickú chybu a v zápase skončil. 98+13=111. Taký je výpočet jeho včerajšej minutáže proti Barcelončanom. Kto je tento nový euroligový rekordman? Na vlastné oči ho mohli vidieť fanúšikovia slovenskej reprezentácie minulý rok v auguste, keď sa v bratislavskej hale na Pasienkoch predstavil v drese Arménska. Vtedy sa na palubovke zdržal dlhšie a patril k najlepším doskakovačom.

Gran Canaria - FC Barcelona (Foto: euroleague.net)

Keď včera schádzal z ihriska, mužstvo z Kanárskych ostrovov prehrávalo 58:61. Napokon však Gran Canaria dokázala tento skvelý duel otočiť, keď štvrtú štvrtinu vyhrala 23:17 a stretnutie celkovo 87:86. V závere podržali tím Fischerovi krajania Christopher Evans – s 19 bodmi najlepší strelec domácich – a Clevin Hannah, ktorý si za stavu 85:86 „vypýtal“ faul a tri sekundy pred koncom zápasu premenil obidva trestné hody.

„Pre tím to bolo veľké víťazstvo. Prvé víťazstvo v Eurolige v klubových dejinách. Som na všetkých pyšný a som rád, že môžem byť súčasťou tohto kolektívu. Pokúšal som sa dať do hry ešte viac energie a byť fyzickejší a tiež agresívnejší. Cítil som, že to dokážem, najmä keď som bránil ich rozohrávača,“ povedal po zápase Christopher Evans, ktorý v minulej sezóne hral vo francúzskej lige za AS Monako.

Barcelone nepomohol ani výborný výkon Američana so slovenským pasom Kyla Kurica, ktorý v stretnutí nastrieľal 24 bodov. V tejto sezóne zatiaľ premieňa trojky s fantastickou úspešnosťou 57,1% (8/14). Pre 29-ročného strelca to bol špeciálny duel, keďže v drese Gran Canarie hrával v rokoch 2014 až 2017. Napriek tomu, že teraz pôsobí v majetnejšom klube, z výhry sa napokon netešil. „Som sklamaný. To je všetko, čo môžem teraz povedať. Pokúšali sme sa zo seba vydať len to najlepšie, ale prehrali sme. Vo štvrtok na nás čaká dôležitý zápas v Palau Blaugrana a je nesmierne dôležité, aby sme po ňom nemali bilanciu 0–3,“ skonštatoval Francúz Thomas Heurtel.

5 Chicago Sky 20/14 58,82%
6 Minnesota Lynx 18/16 52,94%