V Istanbule sa formuje silná podkošová dvojica, proti nováčikovi predviedla nádhernú akciu

Publikované: 13.10.2018 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: fenerbahce.org

Joffrey Lauvergne, Jan Veselý (Foto: fenerbahce.org)

Jeden z hlavných ašpirantov na celkové prvenstvo, istanbulský klub Fenerbahce, vstúpil do euroligovej sezóny dominantným spôsobom. Odniesol si to nováčik z Kanárskych ostrovov, ktorý prehral jednoznačne 72:97. Istanbulčania ukázali hráčom Gran Canarie svoju kvalitu už v úvode, keď sa dostali do vedenia a napokon ho zo svojich rúk nepustili až do konca zápasu. Ak by sme si pomohli terminológiou z F1, zverenci trénera Željka Obradoviča vyhrali systémom štart – cieľ.

Najvýraznejší rozdiel medzi oboma mužstvami bol pod košom, kde sa ukázala obrovská sila domáceho tímu. Ten začal v základnej zostave s dvojicou centrov Ahmet Düverioglu – Nicolo Melli. Z výkonnostného hľadiska ich však markante prevýšili „náhradníci“ Jan Veselý a nová posila Joffrey Lauvergne. Títo dvaja borci predviedli skvelé individuálne výkony, ale zároveň ukázali, že by mohli vytvoriť veľmi zaujímavú dvojicu, pretože si na palubovke dobre rozumejú.

Česko-francúzska dvojica sa postarala o najkrajšiu akciu zápasu, keď si v tretej štvrtine zobral loptu do rúk Lauvergne a z pozície pivota naznačil ľavou rukou Veselému, aby si nabehol pod kôš. Veselému pomohla clona od Datomeho a po nej sa už do stal pod kôš. Lauvergne elegantne pravou rukou prihral loptu smerom k obruči, kde si Veselý prebral a zasmečoval. Basketbalová lahôdka!

Ich výbornú spoluprácu si všimli aj redaktori oficiálneho webu Euroligy, ktorí ich po zápase vyspovedali. „Toto bolo tímové víťzstvo a som šťastný, že sme doma odštartovali presvedčivo. Teraz už len musíme ísť vpred. Bude si treba oddýchnuť, pretože na nás čaká týždeň s dvoma zápasmi v Eurolige. Bude to náročné, ale musíme hrať presne takýmto spôsobom. Je to zábava hrať s Lauvergnom. Stále sa spolu rozprávame o tom, ako si vzájomne pomôcť pod košom v rámci doskakovania či skórovania. Baví ma hrať spolu s ním a už sa neviem dočkať na nasledujúce stretnutia,“ povedal Jan Veselý, ktorý zakončil zápas s vysvedčením 19 bodov, 11 doskokov, 3 asistencie a navyše premenil všetkých päť trestných hodov. S Index ratingom v hodnote 34 sa stal s prehľadom MVP prvého kola.

Joffrey Lauvergne nastrieľal 12 bodov a k tomu pridal 4 doskoky, 3 asistencie a 2 získané lopty. V Eurolige sa Francúz predstavil prvý raz od sezóny 2013/14, keď hrával vo farbách Partizanu Belehrad. Práve láska k tomuto srbskému klubu spája oboch pivotmanov. Lauvergne má dokonca na ruke vytetované klubové logo. „Začali sme dobrým spôsobom. Som veľmi rád, že sme previedli takýto výkon. V tejto chvíli sa už neviem dočkať ďalšieho týždňa. Jan Veselý je pivot, ktorý dokáže prihrávať a vieme sa na palubovke nájsť. Veľmi rád s ním hrám,“ dodal majster Európy z roku 2013 a bronzový medailista zo svetového šampionátu 2014.

Zápas sa páčil aj legendárnemu trénerovi Željkovi Obradovičovi, ktorý sa už tradične vyhol hodnoteniu konkrétnych hráčov. „Odštartovali sme Euroligu dobrým basketbalom. Nebudem rozprávať o jednotlivých hráčoch, všetci sú dôležití a majú kvalitu na to, aby boli v našom tíme. Máme pred sebou ešte dlhú cestu,“ vyhlásil Obradovič, ktorý pochválil súpera, pre ktorého to bol premiérový zápas v Eurolige. „Hrali sme proti mužstvu, ktoré si zaslúži byť v tejto súťaži a bolo nám jasné, že to nebude jednoduchá záležitosť. Pozorne sme ich sledovali, je to tíml ktorý hrá stále rovnaké: vo vysokom rytme v ofenzíve aj v defenzíve. Som si istý, že Gran Canaria bude počas sezóny veľmi dobrým tímom,“ dodal srbský kouč.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.