Do Euroligy sa vracia klub, ktorý v poslednom zápase dostal hanebný výprask o 63 bodov

Publikované: 04.10.2018 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: euroleague.net

Budučnost Podgorica (MNE) (Foto: euroleague.net)

V európskom pohári číslo jeden uvidíme v tejto sezóne čiernohorský tím Budučnost Podgorica, ktorý sa do súťaže kvalifikoval ako víťaz Jadranskej ligy. Naposledy sa v Eurolige predstavil ešte v sezóne 2002/03.

Na posledný zápas však Budučnost nemá rozhodne príjemné spomienky. V desiatom kole skupinovej fázy, keď už bolo jasné, že klub vtedy ešte reprezentujúci Srbsko a Čiernu Horu nemá šancu postúpiť, išli hráči Podgorice na zápas do talianskej Sieny. Napriek tomu, že na súpiske boli kľúčoví hráči Saša Pavlovič, Žarko Čabarkapa či Dejan Milojevič, čiernohorský klub dostal v Toskánsku hanebný výprask o 63 bodov! Budučnost vtedy prehrala v Siene 49:112 a to je dodnes v Eurolige najvyššia prehra vôbec. Dres talianskeho tímu v tom čase obliekali hráči ako Mirsad Türkcan, Roberto Chiacig či vynikajúci strelec Alphonso Ford, ktorý neskôr prehral boj s leukémiou.

Spomínaný zápas v Siene sa konal 13. februára 2003, na euroligové palubovky sa Podgorica vráti 16. októbra 2018 v Istanbule, kde si zmeria sily s víťazom Eurocupu Darussafakou. Súťaž, do ktorej sa v tejto sezóne vracia, je úplne iná ako pred pätnástimi rokmi. Dnes už však Budučnost nemyslí na minulosť, ale koncentruje sa výhradne na prítomnosť. Do Euroligy nebolo jednoduché sa dostať, vo finále Jadranskej ligy ale Podgoričania dokázali zdolať Crvenu zvezdu a v najkvalitnejšej súťaži v Európe sa predstavia právom. Hneď po ich triumfe v nadnárodnej lige sa začalo špekulovať o tom, či bude v silách Budučnosti, aby splnila prísne euroligové predpisy.

Tie sa týkali predovšetkým športového centra Morača, ktoré muselo pred vstupom do Euroligy spĺňať štandardy súťaže. Klub z hlavného mesta Čiernej Hory tak investoval spolu približne 4,5 milióna euro a hala v Podgorici bola zrenovovaná a rozšírená. Súčasná kapacita je 6000 miest a v hale sú vybudované moderné VIP lóže. Okrem toho bolo potrebné investovať peniaze aj do hráčskeho kádra, ktorý bude v tejto sezóne kvalitnejší. Ak by sme lídra tímu Nemanju Gordiča pasovali do úlohy šiesteho hráča, potom má Budučnost de facto novú základnú päťku. Do kádra pribudli traja Američania Aaron Craft, Coty Clarke a Earl Clark. Na dvojke bude nastupovať Francúz Edwin Jackson a pod košom zas Slovinec Alen Omič.

Posledný menovaný je najnovšou posilou Podgoričanov. „Som náramne šťastný, že ma pozvali do tohto tímu a že tu môžem byť. Viem, že som prišiel do toho správneho basketbalového prostredia. Budučnost v posledných rokoch dokázala, že patrí medzi špičku v regionálnom ponímaní. Je to veľmi dobre organizovaný a moderný klub. Neviem sa dočkať zápasov v Eurolige. Je mi jasné, že to nebude nič ľahké, no budeme bojovať od prvého až do posledného zápasu a nevzdáme sa,“ povedal pre oficiálnu stránku Budučnosti Alen Omič, ktorý si vlani zahral za Crvenu zvezdu.

Budučnost však nebude len o legionároch, v tomto klube sú veľmi dôležití domáci čiernohorskí basketbalisti. Spolu je ich v kádri desať a medzi najväčšie esá patria Filip Barovič, Nikola Ivanovič či Danilo Nikolič. Lídrami tímu sú bratia Suad a Sead Šehovičovci. „Už som raz bol v euroligovom tíme. V sezóne 2010/11 som hral za Olimpiju Ľubľana, avšak v prvom mesiaci sezóny si škaredo zranil koleno a neodohral som v súťaži ani jeden zápas. Olimpija odohrala vynikajúci ročník a prebojovala sa do TOP16 a v domácom prostredí v aréne Stožice bola prakticky nezdolateľná. Nanešťastie, všetko som to musel sledovať z hľadiska,“ napísal vo svojom blogu pre web Euroligy Suad, starší z bratskej dvojice.

„Bola to šanca, ktorú som premeškal. Euroliga bola pre mňa vždy nenaplneným snom. Ale teraz, už ako 31-ročný, budem mať konečne tú príležitosť debutovať v najlepšej súťaži v Európe. Je to veľká česť hrať v Eurolige, špeciálne keď reprezentujem klub z rodnej krajiny a navyše som jeho kapitánom. V minulosti sme mali viacero šancí dostať sa sem, ale v uplynulej sezóne sme si to zaslúžili. Všetko to bol výsledok dlhoročnej tvrdej roboty. Všetci už veľmi netrpezlivo čakáme na najlepšie európsky kluby, ktoré si prídu zahrať do arény Morača v Podgorici. Je to obrovská vec pre mesto a pre celý basketbal v Čiernej Hore,“ skonštatoval Suad Šehovič.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

BNB BNB 33:83
10.07.2020
BSC BSC
INT INT 72:32
10.07.2020
LMI LMI
GLX GLX 48:43
10.07.2020
SNV SNV
PDZ PDZ 57:7
10.07.2020
RIM RIM
SNV SNV 11.07.2020 RIM RIM
BNB BNB 11.07.2020 LMI LMI
GLX GLX 11.07.2020 INT INT
PDZ PDZ 11.07.2020 BSC BSC