Pred rokmi ho vyhodili, teraz veria, že im pomôže k titulu NBA

Publikované: 29.09.2018 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twiter: Lewysko

Elton Brand (Foto: nba.com)

Elton Brand patril dlhé roky k rešpektovaným hráčom v NBA. Na začiatku kariéry to mal veľmi ťažké, keď prichádzal do Chicaga Bulls v roku 1999 ako draftová jednotka. Fanúšikovia verili, že v post Jordanovskej ére našli nového lídra.

Bulls však boli v rozklade a Brand ich nezachránil pred hroznými sezónami. V Chicagu strávil podkošový hráč len dve sezóny, ale celkovo mal v NBA veľmi dobrú kariéru. Nastrieľal takmer 17 tisíc bodov a doskočil vyše 9000 lôpt a dosiahol na priemer 16 bodov a 8,5 doskokov na stretnutie. Za sedemnásť sezón v lige vystriedal päť klubov a zahral si dvakrát v Zápase hviezd NBA. V najlepšom ročníku v kariére mal v drese LA Clippers priemer 25 bodov a 10 doskokov na zápas.

Kariéru končil pred dvoma rokmi vo Philadelphii. A práve v Sixers rozbehol svoju funkcionársku kariéru. Najprv pracoval pri farmárskom tíme a posledný týždeň sa stal prekvapujúco generálnym manažérom 76ers, ktorí patria medzi širší okruh favoritov na titul v NBA. Paradoxom je, že za hráčskej kariéry to bola práve Philadelphia, ktorá v jednom momente (v roku 2012) s Brandom rozviazala zmluvu, aby si uvoľnila miesto v zostave.

„To už je dávno zabudnuté. Vedel som, prečo to spravili. Bolo to vtedy logické rozhodnutie,“ povedal už dnes s úsmevom Brand pre philly.com. V 39 rokoch dostal obrovskú výzvu pri manažovaní tímu, ktorý patrí medzi natalentovanejšie v NBA. Hovorí sa, že v budúcnosti by mohli Sixers priniesť do mesta titul, na ktorý fanúšikovia čakajú 35 rokov.

Mal to byť ruský megalomanský projekt v NBA, vyhorel, teraz chce znova hviezdy

Bývalý manažér ohováral hviezdy

Zmeny v manažmente sa udiali vo Philadelphii veľmi rýchlo. Až do konca minulej sezóny to vyzeralo, že v 76ers ide všetko po starom. Pozíciu generálneho manažéra si držal skúsený Bryan Colangelo. Server The Ringer však investigatívne vypátral, že spolu so ženou bol Colangelo zapletený do škandálu na sociálnej sieti Twitter. Z piatich účtov sa tam dostalo na povrch množstvo citlivých informácií z vnútra klubu. V statusoch ohovárali dotyční aj hviezdy tímu. Vedenie Sixers Colangela vyhodilo a začalo za neho zháňať náhradu. Tou sa napokon stal Elton Brand.

„Je to obrovská pocta. Mal som privilégium hrať pred úžasnými fanúšikmi vo Philadelphii a teraz môžem manažovať tím. Som vzrušený z toho, že môžem pracovať s našou mladou zostavou a verím, že v budúcnosti prinesieme do mesta NBA titul,“ povedal niekdajší výborný pivot.

Philadelphia má v podobe dynamického dua Joel Embiid – Ben Simmons obrovské talenty, ktoré už teraz patria medzi hviezdy ligy. Ak sa budú naďalej zlepšovať, môžu dokázať veľké veci. Vlani skončili Sixers v druhom kole play-off Východnej konferencie. Na nového manažéra reagoval vtipne Embiid, ktorý je známy svojimi podpichovačnými komentármi.

„Keď som sa dozvedel o tom, že Elton bude náš nový manažér, prvé čo mi napadlo, bolo ako som cez neho zasmečoval. Už sú to dva roky. Som však za neho šťastný a želám mu všetko dobre,“ povedal zámorským médiám africký pivot.

Noví králi východu? Uzdravení Celtics majú jasný cieľ

Potrebujú tretiu hviezdu

Branda čaká veľmi náročná úloha premeniť tím s potenciálom na zostavu, ktorá môže bojovať o titul. V slabšej Východnej konferencii sa jej otvárajú veľké možnosti, keď nebude mať toľko súperov ako sú na Západe. Rodák zo štátu New York sa však musí vysporiadať aj s náročnými majiteľmi klubu, ktorý často zasahujú do diania a viackrát narobili v šatni zlú krv.

Už Colangelo sa sťažoval, že päťdesiat percent času musel venovať písaniu reportov a stretávaniu sa s majiteľmi, kvôli čomu nestíhal robiť podstatné veci. Výhodou Branda je, že si v kariére zarobil 169 miliónov dolárov na zmluvách s NBA tímami, preto nie je odkázaný na peniaze z pozície generálneho manažéra a môže kedykoľvek odísť.

V prvom rade ide u neho o veľkú prestíž a chuť uspieť. Ako hráčovi sa mu nikdy nepodarilo dostať na vrchol ligy. Teraz to môže dokázať ako funkcionár. 76ers nechýba veľa, ale na najsilnejšie kluby ako Golden State, Houston, Boston či iných potrebujú ďalšiu hviezdu k Embiidovi so Simmonsom.

Fanúšikovia veria, že ňou bude vlaňajšia draftová jednotka Markelle Fultz. Dynamický rozohrávač však premarodil väčšinu nováčikovskej sezóny, keď nemohol poriadne strielať. Hovorí sa, že v kempe klubu mu zničili lakeť. Aj keď najnovšie správy informujú, že je stopercentne v poriadku.

„Stále potrebujeme jedného výborného hráča, aby sme mohli byť tímom súperiacim o titul,“ povedal Brand pre philly.com. Odpoveďou mohol byť príchod Jimmyho Butlera, ktorý chce odísť z Minnesoty, ale samotný hráč potvrdil, že Philadelphia nepatrí medzi tímy, ktoré sa o neho najviac zaujímajú a ani sám ho toľko nepreferuje. Ak sa podarí dostať do formy Fultzovi, môže pomôcť tímu k vytúženým métam, respektíve ho môže vedenie klubu použiť na zisk ďalšej hviezdy.

Každopádne sledovanie sezóny Philadelphie a jej nového manažéra bude veľmi zaujímavé.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.