Končí hráč, ktorý dokázal premieňať strely aj z parkoviska. Bude riadiť bosniansky basketbal

Publikované: 28.09.2018 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: zenicainfo.ba

Mirza Teletovič (Foto: zenicainfo.ba)

Jeden z najlepších hráčov v dejinách Bosny a Hercegoviny, Mirza Teletovič, sa vo veku 33 rokov rozhodol ukončiť aktívnu kariéru. Toto rozhodnutie oznámil včera.

„Dlho som nad tým premýšľal a dospel som k záveru, že môj život bez basketbalu by nebol skutočným životom. Môžem potvrdiť, že na základe odporúčania som súhlasil s tým, že sa stanem kandidátom pre výkonný výbor bosnianskeho zväzu. Ak tento návrh prejde, tak zhruba v novembri by som sa mal stať novým prezidentom asociácie, čo bude pre mňa česť a potešenie. Zároveň je to však pre mňa dosť veľká zodpovednosť, pretože basketbal by sa mal v našej krajine vrátiť tam, kam patrí,“ vyhlásil Mirza Teletovič.

Následne pokračoval: „Nemám vôbec záujem o prázdne reči a nechcem počúvať o tom, že náš šport je v troskách. Zaujíma ma v prvom rade progres basketbalu. Naša krajina bola vždy plná talentov, no často nám chýbala sebareflexia a tvrdá práca. Urobím všetko, čo bude v mojich silách, aby som v nasledujúcich rokoch vybudoval taký zväz, ktorý sa nebude museiť hanbiť sa svoju prácu,“ dodal Teletovič, ktorý v posledných šiestich sezónach pôsobil v NBA, kde odohral v dresoch Brooklynu, Phoenixu a Milwaukee dovedna 343 zápasov.

Mirzovi Teletovičovi spôsobovalo problémy zranené koleno a navyše v decembri minulého roku mu lekári v Spojených štátoch objavili pľúcnu embóliu. V minulej sezóne tak odohral len desať zápasov. Na jar ho Bucks umiestnili na tzv. waiver listinu

Prežil 18-mesačné obliehanie Mostaru

Počas pôsobenia v Brooklyne Nets vyrozprával Teletovič americkým divákom svoje skúsenosti z vojny, ktorú videl priamo pred svojimi očami. „Mal som sedem rokov, keď sa začala vojna. Najskôr to bolo o tom, že sa sa vytratili všetky zásoby jedla. Potom začali padať granáty a celé mesto sa začalo triasť, bolo len počuť, ako ľudia nariekajú. Každý deň sa rodičia vracali domov a vraveli, že nám zomrel sused alebo niekto z rodiny. Stále niekto umieral. Raz som sa mojej matky spýtal: žije ešte vôbec niekto? Bolo to vtedy pre nás veľmi tvrdé a zostalo vo mne veľa spomienok.“

Vojna mu dala jeden kľúčový poznatok. „Skutočný tlak je prežiť, to je ten naozajstný tlak. Ale viete, ako sa to bežne hovorí: čo vás nezabije, to vás posilní. Spravilo nás to silnejšími. Potom už len začnete premýšľať, že ak vás nezabili vo vojne, nezabijú vás ani dnes,“ skonštatoval Teletovič, ktorý v Broklyne odohral tri roky.

Dokázal premieňať strely aj z parkoviska

Mirza Teletovič sa počas svojej kariéry preslávil ako vynikajúci strelec spoza trojkového oblúka. V sezóne 2010/11 v drese mužstva Baskonia nastrieľal Žalgirisu Kaunas v jednom zápase deväť trojok. Skvelé kúsky predvádzal aj na EuroBaskete 2013, kde reprezentáciu viedol brat Dražena Petroviča Aco, ktorý pre Teletoviča pripravil množstvo dobrých signálov. Ak žiaden nevyšiel, loptu si zobral do rúk sám a premieňal ťažké strely. Emotívne to prežíval komentátor Edin Avdič, ktorý sprevádzal všetky zápasy bosnianskeho tímu. Keď Mirza Teletovič premenil pokus z vekej diaľky, v priamom prenose zahlásil Avdič strelu uviedol ako pokus z parkoviska.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

BNB BNB 33:83
10.07.2020
BSC BSC
INT INT 72:32
10.07.2020
LMI LMI
GLX GLX 48:43
10.07.2020
SNV SNV
PDZ PDZ 57:7
10.07.2020
RIM RIM
SNV SNV 11.07.2020 RIM RIM
BNB BNB 11.07.2020 LMI LMI
GLX GLX 11.07.2020 INT INT
PDZ PDZ 11.07.2020 BSC BSC