V detstve si prežila peklo, dnes chce byť najlepšou basketbalistkou planéty

Publikované: 22.09.2018 Autor: Karolína Vrabcová

Breanna Stewart (Foto: SITA/AP)

Má 24 rokov a na konte veľké množstvo ocenení a úspechov. Breanna Stewartová vyčnievala už na strednej a vysokej škole a zjavne v tom mieni pokračovať. V uplynulej sezóne WNBA, v ktorej sa spoločne so spoluhráčkami zo Seattlu Storm tešila z premiérového titulu, ju zvolili za najužitočnejšiu hráčku celej súťaže i finálovej série proti Washingtonu Mystics. A to je stále len začiatok. Odborníci predpovedajú hráčke, ktorá hráva na pozíciách 4 a 5, že aj jej budúcnosť by mala byť rovnako prešpikovaná úspechmi. Pozrite sa spolu s nami na príbeh talentovanej Američanky.

„Je to skvelý pocit, byť najužitočnejšou hráčkou ligy. Som najšťastnejšia, keď vyhrávam a robím všetko pre to, aby som konzistentne zbierala triumfy, na palubovke nechala všetko a ukázala, že som na nej tá najlepšia,“ neskrývala sebavedomie Stewartová, keď sa dozvedela správu o zisku ocenenia.

V tom čase Seattle Storm bojovali o postup do finále tohtoročnej WNBA proti Phoenixu Mercury. Bola to dramatická séria. Storm napokon dostala do priameho boja o titul Sue Birdová jej heroickým záverom v rozhodujúcom piatom dueli. Všetko však mohlo byť inak. Vo štvrtom zápase semifinálovej série totiž lakeť Breanny Stewartovej zasiahol Birdovej nos a ten zapraskal. Bol to však nešťastný moment v zápale hry pri obrannej činnosti. Birdová napokon sériu i finále dohrala s ochrannou maskou na tvári. Zranenie od spoluhráčky vzala s humorom a neskôr Stewartovej zložila kompliment. „Vždy bola talentovaná a všestranná,“ povedala Birdová. „Videli ste, že mala výborné schopnosti už dávno a teraz v tretej sezóne WNBA zistila, kým je ako hráčka, čo chce robiť a čo k tomu potrebuje. S týmto všetkým sa stáva výrazne efektívnejšou.“

Ovládli ženskú NBA, hrali ako Golden State, teraz chcú návrat do NBA

Premiérový titul „až“ v tretej sezóne

Niet divu, že Stewartová sa stala aj najužitočnejšou hráčkou finále. V troch zápasoch, v ktorých Seattle Storm ukončili tohtoročný súboj o trofej WNBA proti Washingtonu Mystics (3:0), dosiahla priemerne 25,7 bodu, 6,0 doskokov, 3,7 asistencií, 1,7 získaných lôpt, 51 percentnú úspešnosť streľby z hry a 54,4 percentnú úspešnosť hodov spoza perimetra. Najlepší nováčik WNBA 2016 sa navyše zlepšoval každým zápasom. V prvom Stewartová nastrieľala 22 bodov, v druhom 25 a v poslednom stretnutí sezóny 30. „Vedeli sme, že tretí zápas je kľúčový. Hrali sme doma, nechceli sme sa už vracať na palubovku Washingtonu. Chceli sme celú sériu ukončiť a už viac nečakať na to, kedy trofej prinesieme domov,“ netajila Stewartová.

Z vysokoškolskej kariéry je zvyknutá neprehrávať. Preto pre ňu nebolo ľahké prizerať sa, ako počas jej prvých dvoch rokoch vo WNBA oslavuje niekto iný. Aj to prispelo k tomu, že Stewartová tento rok hrala tak skvele. „Je to pravdepodobne tá najlepšia vec, akú som v živote zažila. WNBA je najlepšia liga sveta a ja som ju mohla vyhrať tak skoro… Tento úspech patrí nám všetkým. Mali sme cieľ, vedeli sme, čo musíme spraviť, aby sme ho dosiahli a ako sa počas sezóny zlepšovať. Držali sme sa toho a hnali jedna druhú dopredu,“ povedala šiesta hráčka histórie WNBA, ktorá získala titul najužitočnejšej basketbalistky ligy i finále v tej istej sezóne.

Maskovanú rozohrávačku oslavoval aj LeBron, pokazila famóznu sériu naj basketbalistke histórie

Driblovala okolo blokov

Stewartová začínala s basketbalom už veľmi skoro. Keď bola v piatej triede na základnej škole, tréneri chceli, aby hrávala vo vnútri ihriska a chodila si pre doskoky. Jej otec Brian ju ale nútil, aby si dcéra zlepšila aj zručnosti s loptou. Tak si malá Breanna nasadila na uši slúchadlá, pustila obľúbenú hudbu a driblovala okolo bloku v domovskom Syracuse. Stewartová urobila toľko okruhov, aby jej to stačilo na míľu. Takto sa začala jej každodenná rutina, ktorú opakovala stále, aj keď prišla domov z univerzity v Connecticute. Výsledok? Zlepšila sa v tomto smere natoľko, že nemala najmenší problém driblovať s loptou za chrbtom či pomedzi nohy.

Za stredoškolský tím začala hrať ešte keď bola len ôsmačka na základnej škole. Už vtedy ukazovala, že je výnimočná. Starším basketbalistkám dokázala bez problémov sekundovať a tréneri ju posielali na ihrisko od začiatku zápasu vo väčšine prípadov. Jej tím ukončil sezónu s 21 víťazstvami a troma prehrami. Podobnú bilanciu dosiahla spoločne so spoluhráčkami aj v nasledujúcej sezóne (18:4) a aj tej ďalšej (22:3). Stewartová vyhrávala, čo sa dalo. V roku 2012 sa dostala do výberu McDonald´s All-American tímu, kde celoštátni tréneri vybrali 24 najlepších hráčok zo stredných škôl. Tie rozdelili do dvoch skupín, ktoré hrali proti sebe v každoročnom McDonald´s All-American zápase v Chicagu.

Pravidelne sa dostávala aj do výberov spojených štátov. Ako štrnásťročnú ju pozvali do tímu U16, kde bola najmladšia. Ostatné dievčatá mali 15 či 16 rokov. Postupne sa dostala aj do vyšších kategórii a aj tam zbierala ocenenia najužitočnejšej hráčky turnajov. Okrem toho dosiahla na zlato na každom šampionáte, v ktorom si zahrala. V juniorských kategóriách celkovo päťkrát!

Žiari v ženskej NBA, ale odmieta Európu, chce byť s postihnutou sestrou

Neuveriteľná forma na vysokej

Na univerzite v Connecticate zrejme netušili, aký poklad k nim prišiel v sezóne 2012/2013. Ťažko si to predstaviť, ale Stewartová oslavovala s Connecticut Huskies titul v prestížnej univerzitnej lige NCAA v každom zo štyroch rokov, ktoré strávila na vysokej škole. A nielen to! V každej sezóne ju vyhlásili za najvýraznejšiu hráčku final four, čo sa doposiaľ žiadnej inej basketbalistke (a ani basketbalistovi!) nikdy nepodarilo. Jej vysokoškolská bilancia predstavuje neuveriteľných 151 víťazstiev a len 5 prehier!

Stewartová opúšťala Connecticut Huskies s dovedna nazbieranými 2 676 bodmi, čo ju radí na druhé miesto za súčasnou spoluhráčkou Sue Birdovou. V počte blokov jej patrí prvá priečka (414), štvrtá je v doskokoch (1179). Jej úspešnosť premenených šancí z hry po štyroch rokoch dosiahla 53 percent (5.). Hviezdna forma jej v roku 2016 právom vyniesla post draftovej jednotky, po ktorej siahli Seattle Storm.

Na olympiádu ešte pred WNBA

Tak ako sa Breanna Stewartová hravo dostávala v mladosti do výberov USA, tak sa napokon dostala aj na olympijské hry v Riu de Janeiro 2016. Tréneri „Dream teamu“ si ju vybrali na základe výsledkov z univerzitnej ligy! Stewartová nesklamala. Pod piatimi kruhmi odohrala v priemer 13,1 minúty a dosiahla 13,7 bodu. S tímom Spojených štátov amerických sa tešila zo zlatých medailí.

Ešte obdivuhodnejšie je, že si za seniorský tím USA zahrala aj na svetovom šampionáte v roku 2014 v Turecku. Vtedy mala len 20 rokov. Určite nemusíme pripomínať, že dostať sa do výberu národného tímu v tejto krajine nie je jednoduché, keďže disponuje veľkým počtom výborných basketbalistiek. Američanky v zostave so Stewartovou v Turecku dokráčali až k zlatu.

V detstve prežila peklo

Príbeh Breanny Stewartovej má aj čiernu kapitolu. Minulý rok v októbri sa prihlásila v celosvetovej kampani „Me too“, prostredníctvom ktorej odhaľovali celebrity i športovci svoje desivé spomienky z minulosti, keď ich niekto sexuálne zneužíval. Stewartová rozpovedala svoj smutný príbeh prostredníctvom webu Players Tribune. Peklo prežívala v období, keď mala 9 až 11 rokov. Vtedy ju sexuálne zneužíval strýko. Malá Breanna často prespávala v dome príbuzných, keďže si všetci boli veľmi blízki. Nikto dlhé dva roky netušil, že by sa najradšej vyhla strýkovmu domu. V noci bola na pozore, aj keď spala vo vlastnej posteli. Strýko si vždy našiel spôsob, ako jej byť na blízku. Keď sa nikto nepozeral, chytal ju za zadok. Zneužíval ju nielen počas nocí, ale aj počas dňa. Breanna sa odvážila konečne prehovoriť o zvrátenom správaní uprostred jednej noci. Zobudila mamu a zavolala ju do svojej izby. „Mama, dotýkal sa ma tam dole,“ ukázala si na svoje intímne partie a skryla si hlavu pod perinu. Rodičia zalarmovali autority a strýko skončil v rukách polície, ktorej sa ku všetkému priznal.

„Časť dôvodu, prečo som tak dlho otáľala s tým, povedať to najbližším bolo, že som nechcela, aby ma vnímali prostredníctvom toho, čo mi spravil. Chcela som, aby ma vnímali skrz toho, ako dobre som hrala basketbal. Obe tieto veci sú mojou súčasťou, robia ma tým, kým som dnes. Všetci sme komplikovanejší, než na prvý pohľad vyzeráme,“ uviedla v texte Stewartová, ktorú počas temného obdobia života držal nad vodou práve basketbal.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

INT INT 26.09.2020 SNV SNV
LEV LEV 26.09.2020 PDA PDA
LUC LUC 26.09.2020 SVT SVT

ScoreBoard ...

SAM SAM 30.09.2020 SKP SKP
YAK YAK 30.09.2020 BPP BPP
UMB UMB 30.09.2020 PNC PNC
RBK RBK 30.09.2020 SNV SNV