Nezlomilo ich ani zlyhanie Veselého, Česi postupujú na majstrovstvá sveta

Publikované: 16.09.2018 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twiter: Lewysko Foto: fiba.basketball

Česi po postupe na MS (Foto: fiba.basketball)

Českí basketbalisti zakončili rozprávkovú jazdu, na ktorej konci je postup na budúcoročné majstrovstvá sveta v Číne.

Potrebné posledné víťazstvo vybojovali na palubovke Bosny a Hercegoviny. Česi vyhrali 85:80 a postupujú po 37 rokoch na svetový šampionát, kde sa naposledy predstavilo ešte Československo. Z Európy tak doplnili Grécko a Nemecko.

Obdivuhodné je, že český tím si vybojoval postup štyri kolá pred koncom kvalifikácie. Z ôsmich zápasov vyhral v siedmich!

Základ postupu spravili zverenci trénera Ronena Ginzburga pred pár dňami tesným domácim víťazstvom 80:78 s Ruskom. To potvrdili na horúcej palubovke Bosny.

Na Balkáne sa hral vyrovnaný zápas. Česi však znova ukázali obrovskú silu ich tímu. Vysporiadali sa aj s tým, že im vôbec nezahral Jan Veselý. Skúsený pivot Fenerbahce dal len 4 body, doskočil 4 lopty a vyfauloval sa. Okrem toho neubránil najväčšiu hviezdu domáceho tímu Jusufa Nurkiča. Pivot Portlandu nastrieľal 19 bodov, doskočil 15 lôpt, pridal tri zisky a tri bloky.

Skvelí Ukrajinci nedali Španielom šancu, Slovincom sa šampionát ešte viac vzdialil

Skvelý Satoranský

Bosniaci však nehrali tak tímovo ako hostia a nepremieňali šestky. Minuli ich štrnásť, zatiaľ čo českí basketbalisti len štyri.

Jasným lídrom našich susedov bol znova Tomáš Satoranský. Rozohrávač Washingtonu bol s 22 bodmi najlepším strelcom zápasu. K tomu pridal 9 doskokov, 6 asistencií a výbornú obranu. Pri jeho defenzíve prišiel kľúčový moment zápasu vyše dve minúty pred koncom. Satoranský sa postavil na prerážku Nurkičovi, ktorý sa vyfauloval. Česi si už záver postrážili.

Najväčšiu hviezdu zostavy kouča Ginzburga podporili aj ďalší basketbalisti. Skvelú ruku mal sedemnásťbodový Vojtech Hruban, ktorý premenil všetky štyri trojbodové pokusy v dueli. K nemu sa pridal naturalizovaný Blake Schilb. Dal 20 bodov, mal 4 asistencie, 3 doskoky a výborne bránil vychádzajúcu hviezdu európskeho basketbalu Džanan Musu. Na Slovensku dobre známy krídelník síce dal 15 bodov, ale len pri streľbe 4/13, keď premenil len jedinú zo siedmich trojok.

„Je ťažké pre mňa hľadať slová, je to obrovský deň pre český basketbal a som pod emóciami. V Bosne to bol výborný zápas vo výbornej atmosfére. Bola to bitka o každú loptu, mali sme v závere väčšie šťastie,“ vravel na pozápasovej tlačovke Hruban, ktorého doplnil tréner Ginzburg. „Je to fantastické, že sme postúpili. Hádam to tak už je a nikto sa pri prepočítavaní bodov nepomýlil. Bosna hrala tvrdo, bolo to tesné. Ukázali sme, že sa vieme biť a zároveň použiť chytrosť. Tešíme sa z toho. Je to úžasné,“ hovoril izraelský kouč.

Prekvapenie na úvod: Bulhari zdolali Francúzov! V šlágri kola zaslúžený triumf Grékov nad Srbmi

Rón veril v postup na MS od začiatku

Pre český basketbal je to potvrdenie výbornej práce. To potvrdil aj šéftréner SBA František Rón.

V postup na majstrovstvá sveta som veril od začiatku kvalifikácie. Potvrdil mi to zápas proti Rusom v Pardubiciach, ktorý som videl naživo. Z chalanov, ktorých veľmi dobre osobne poznám, som cítil obrovskú energiu. Bolo skvelé, že vždy zabral niekto iný. Mali stáleho lídra v podobe Satoranského, ktorý tím pozdvihol. Postup na majstrovstvá sveta posunie basketbal do úplne iných možností,“ hovoril skúsený český kouč.

Ten pridal aj ďalší pohľad. „Český basketbal neskutočne vyrástol, postupuje pravidelne na majstrovstvá Európy. Máme hráča v NBA, bol tam aj Veselý, ktorý sa vrátil do Európy, vyhral Euroligu a má vo Fenerbahce neskutočnú dôveru. Ďalší basketbalisti hrávajú v špičkových európskych ligách, to sa všetko podčiarklo na tomto postupe.“

Ako Čechovi sa mu skvele pozeralo na úspech krajanov, na druhej strane ako šéftrénerovi pri SBA na Slovensku je ťažké sledovať, kam sa od rozdelenia republiky posunuli Česi a kde je náš basketbal.

„Mrzí ma to z pohľadu slovenského basketbalu. Na druhej strane sa snažím brať pár rokov z modelu českého basketbalu príklad, aj keď sa to tu veľmi ťažko presadzuje. Čo sa týka talentov, tak tie sú aj na Slovensku. Potrebujeme hráčov v dobrých ligách a byť pokope, aby sa mohli posunúť vyššie. Česi sú pre nás skvelým príkladom, od ktorého sa môžeme učiť,“ uzavrel Rón.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.