Česi majú veľkú šancu dostať sa na svetový šampionát, Srbi a Chorváti to budú mať ťažšie

Publikované: 13.09.2018 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: fiba.basketball

Tomáš Satoranský (Foto: fiba.basketball)

Už dnes podvečer sa začína druhé kolo európskej časti kvalifikácie na majstrovstvá sveta, ktoré sa na budúci rok uskutočnia v Číne. Z 24 európskych tímov sa na záverečný turnaj prebojuje polovica. Stretnutia sa odohrajú v troch asociačných termínoch: prvé dva teraz v septembri, ďalšie dva na prelome novembra a decembra a posledné dva vo februári. Po nich bude definitívne známy tucet európskych účastníkov.

Systém nasadenia do skupín v druhom kole bol jednoduchý. Ako príklad si uvedieme tímy zo skupín „A“ a „B“ v prvom kole kvalifikácie. Zo štyroch tímov postúpili ďalej prvé tri, čiže z „áčka“ Španielsko, Čierna Hora a Slovinsko. Posledné Bielorusko stratilo šancu dostať sa na MS, rovnako tak ako Švédsko v „béčku“. Z tejto skupiny postúpili Turecko, Ukrajina a Lotyšsko.

Všetkých šesť tímov vytvorilo jednu spoločnú skupinu, z ktorej prví traja pôjdu na turnaj. Napriek tomu, že druhé kolo kvalifikácie sa len začína, tabuľka už má poradie, pretože sa do nej prenášajú výsledky z prvého kola. A to aj proti tímom, ktoré skončili na poslednom mieste v tabuľke. To znamená, že napríklad Slovinsku je zarátaná tiež prehra s Bieloruskom (92:93).

Španieli cestujú do Kyjeva

Práve úradujúci majstri Európy sú pred začiatkom druhého kola v najťažšej situácii, keďže bilancia 2–4 ich priebežne radí až na posledné miesto v skupine. Ich najbližší zápas, ten je na programe zajtra v Lotyšsku (4–2), veľmi veľa napovie. Ak by Slovinci prehrali, ich šanca dostať sa do prvej trojky, už bude minimálna, keďže prvé Španielsko (6–0) takmer určite v druhom kole nespadne nižšie ako na tretie miesto.

Španieli sa predstavia zajtra v Kyjeve a budú chcieť aj siedme víťazstvo v kvalifikácii. Ich kapitánom bude Sergio Rodriguez. „Je to veľmi špeciálne. Odohral som v tomto tíme veľa rokov a veľa turnajov. Bude to pekné, chcem mužstvu odovzdať v tomto okne svoju skúsenosť,“ povedal tvorca hry CSKA.

Ukrajina bude mať v tomto zápase posily aj z NBA, pod košom bude Alex Len a strelec Sviatoslav Michailiuk, ktorého v júni draftoval tím Los Angeles Lakers. „Španielsko má vždy silný tím, bez ohľadu na to, koho majú k dispozícii. Budeme bojovať a koncentrovať sa na našu hru, nie na ich,“ skonštatoval Alex Len.

I-skupina

Česi s veľkou šancou

Basketbalisti z Českej republiky sa predstavili na európskom šampionáte už viackrát, ale na majstrovstvá sveta sa ešte ani raz neprebojovali. Teraz to však majú dobre rozohrané a situáciu majú pred začiatkom druhého kola vo vlastných rukách. Lepšiu bilanciu ako Česi (5–1) majú už len prví Francúzi, ktorí sú bez prehry.

Už dnes večer nastúpia českí basketbalisti v Pardubiciach proti Rusom (3–3) a výsledok tohto zápasu bude nesmierne dôležitý. Ak naši západní susedia vyhrajú, spravia veľký krok smerom k šampionátu. Na palubovke budú mať v tomto asociačnom termíne posily z Euroligy aj z NBA. Jan Veselý a Tomáš Satoranský by určite chceli, aby Česi zvíťazili doma s Rusmi a neskôr aj v Bosne a Hercegovine.

„Pre národný tím je to skvelé. S Tomášom Satoranským a Janom Veselým budeme mať v tíme najlepších hráčov. Samozrejme, nebude to len o nich. Je dôležité, aby hrali dobre aj ostatní členovia mužstva,“ povedal na margo svojho tímu tréner Čechov Ronen Ginzburg.

K-skupina

Srbi nemajú zatiaľ nič isté

Jeden z najlepších európskych tímov z posledných rokov, Srbsko, je po prvom kole tretí tím v skupine s bilanciou 4–2. Gréci a Nemci sú zatiaľ bez prehry a na najlepšej ceste na šampionát. Pre Srbov to znamená, že budú musieť pod sebou ustrážiť Izrael, Gruzínsko a Estónsko. Dnes večer budú v akcii na Kréte, v meste Heraklion si zmerajú sily s Grékmi.

„Veríme, že publikum zareaguje presne tak ako predtým, možno ešte lepšie, keďže teraz proti nám stojí súper z inej váhovej kategórie,“ vyhlásil kouč Thanasis Skourtopoulos. V prvom kole kvalifikácie zdolali jeho zverenci v Heraklione Veľkú Britániu, Estónsko a Izrael. „Čo sa týka nás, budeme na sto percent pripravení, na ťažkosti, ktoré nás môžu v tomto zápase postretnúť,“ do­dal.

Nemecko sa dnes stretne s papierovo najslabším tímom skupiny Estónskom. Ak vyhrá, dostane sa na bilanciu 7–0. „Vyhrali sme dvakrát nad Srbskom, čo je podľa mňa senzácia a robí mi to veľkú radosť. Samozrejme, stále je to len prvý krok. Máme pred sebou druhé kolo kvalifikácie a chceme spraviť všetko, čo bude treba, aby sme sa dostali na svetový šampionát,“ poznamenal Henrik Rödl, šéf nemeckej lavičky.

L-skupina

Bude sa konať prekvapenie?

Najzamotanejšia situácia je v J-skupine, kde je pred začiatkom druhého kola na čele tím Litvy (6–0), za ním nasleduje Taliansko s bilanciou 4–2. Zvyšné štyri mužstvá Chorvátsko, Poľsko, Holandsko a Maďarsko majú zhodne po tri výhry a tri prehry. Pozitívna situácia je to najmä pre posledné dve menované krajiny. Holanďania ukázali, že doma sú nesmierne silní, keď postupne zdolali Chorvátov, Rumunov aj Talianov.

Na Chorvátov, ktorí začínajú druhé kolo „pod čiarou“ čakajú teraz dve dôležité stretnutia: zajtra v Osijeku privítajú Litvu a v pondelok si v Gdaňsku zmerajú sily s Poliakmi. Taliani začínajú zajtra v Bologni s Poľskom a potom ich čakajú v Debrecíne domáci Maďari. K dispozícii im bude aj jeden z najlepších hráčov v Eurolige Gigi Datome. „Veľmi sa teším, že si znova oblečiem dres. Mal som to šťastie, že som ho mohol v minulosti nosiť. Som rád, že môžem hrať, nie ako v posledných termínoch,“ odvetil Datome, ktorý si naposledy zahral na ME 2017.

Okrem neho sa v najcennejšom drese objaví aj jeho klubový spoluhráč Nicolo Melli. „Je to veľmi náročná skupina, ale myslím si, že sa nachádzame v dobrej pozícii. Musíme sa však na každý jeden zápas pripravovať, akoby bol pre nás špeciálny. Rovnako, ako to robíme v tejto chvíli pred zápasmi s Poľskom a Maďarskom,“ zdôraznil Gigi Datome.

J-skupina
 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

CON CON 89:85
23.08.2019
LVA LVA
NYL NYL 87:90
23.08.2019
ATL ATL
CHI CHI 85:78
23.08.2019
WAS WAS
WAS WAS 25.08.2019 NYL NYL
DAL DAL 25.08.2019 ATL ATL
LAS LAS 25.08.2019 CON CON
PHO PHO 25.08.2019 CHI CHI
MIN MIN 25.08.2019 LVA LVA
SEA SEA 25.08.2019 IND IND

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Washington Mystics 19/8 70,37%
2 Connecticut Sun 19/9 67,86%
3 Las Vegas Aces 19/9 67,86%
4 Los Angeles Sparks 17/10 62,96%
5 Chicago Sky 17/11 60,71%
6 Seattle Storm 15/13 53,57%
7 Minnesota Lynx 14/15 48,28%
8 Phoenix Mercury 12/15 44,44%
9 Dallas Wings 10/18 35,71%
10 Indiana Fever 9/19 32,14%
11 New York Liberty 9/19 32,14%
12 Atlanta Dream 7/21 25,00%