Maskovanú rozohrávačku oslavoval aj LeBron, pokazila famóznu sériu naj basketbalistke histórie

Publikované: 06.09.2018 Autor: Karolína Vrabcová Foto: wnba.com

Sue Bird (Foto: wnba.com)

Fanúšikovia WNBA nemôžu byť spokojnejší. Obe semifinálové série priniesli dramatické chvíle, keď sa o ich osude rozhodovalo až v rozhodujúcich piatych dueloch. O čosi väčšiu pozornosť však pútal súboj medzi Seattlom Storm a Phoenixom Mercury. V hlavnej úlohe sa predviedla rekordérka v počte štartov vo WNBA Sue Birdová. Skúsená rozohrávačka Storm znovu potvrdila, že v kľúčových zápasoch je rozdielová hráčka.

Pritom fanúšikovia Seattlu dlho tŕpli, či Birdová na kľúčový zápas vôbec nastúpi. V nedeľnom štvrtom zápase vo Phoenixe jej lakeť spoluhráčky Breanny Stewartovej pri obrannej činnosti zlomil nos. „Lekári mi urobili všetky možné testy a výsledky magnetickej rezonancie neukázali nič viac než zlomený nos, čo je dobrá správa,“ hlásila novinárom v pondelok ráno po tréningu 37-ročná rodáčka zo Syossetu v New Yorku, ktorej tvár už zdobila ochranná maska. Pre Birdovú nosenie tejto zdravotnej pomôcky nie je žiadna novinka. V kariére s ňou hrala už štyrikrát, pričom keď ju mala na tvári prvýkrát počas play-off 2004, so Storm získala premiérový titul WNBA. Vtedy si nos zlomila v druhom zápase 1. kola vyraďovacích bojov proti Minnesote Lynx.

Železná lady ženskej NBA si možno podmaní basketbalový svet až do štyridsiatky

Seattle úvod nezvládol

Hrať s maskou na tvári však nie je nič príjemné. „Zakrýva mi časť videnia, ktoré tvorí veľkú časť mojej hry. Dobrá správa však je, že už s jej nosením mám skúsenosti. Potrebujem si na ňu čo najrýchlejšie zvyknúť a pôjdem do toho,“ vravela ešte pred piatym zápasom Birdová. Rekordérka WNBA v počte asistencií, odohraných zápasov i minút si na to zo začiatku možno úplne nezvykla a aj to sa podpísalo pod to, že Seattle takmer celý zápas prehrával.

Birdová od začiatku márne hľadala svoju streleckú formu. Z ôsmich pokusov na kôš nepremenila ani jeden! Streleckú potenciu Seattlu zachraňovala najužitočnejšia hráčka súťaže Breanna Stewartová, ktorá napokon bola najlepšou strelkyňou Storm s 28 bodmi. Lenže najväčšiu zásluhu na treťom postupe tímu zo Smaragdového mesta do finále WNBA mala aj tak Birdová.

Vypočujte si podcast s legendárnou Natáliou Hejkovou

Zázračná štvrtá štvrtina

Fanúšikovia v Keyarene v Seattli prežili poriadnu drámu. Ich obľúbenkyne prehrávali v polčase 41:56, ale do záverečnej štvrtej štvrtiny napokon išli s mankom štyroch bodov (59:63) a v jej úvode sa dostali prvýkrát do vedenia 66:63 po úspešnom trojkovom pokuse Jordin Canadovej. A následne prišlo veľké galapredstavenie Sue Birdovej.

V posledných šiestich minútach stretnutia premenila štyri pokusy z trojkového územia, pričom v úvodných troch štvrtinách bola v pokusoch za tri body úspešná len raz zo šiestich šancí. Birdová v záverečnej desaťminútovke nastrieľala 14 z 22 bodov, ktoré si v stretnutí pripísala a najmä preto Seattle postúpil po víťazstve 94:84 do tretieho finále WNBA v histórii. V ostatných dvoch účastiach (2004, 2010) oslavovali Storm titul a pri oboch bola aj Birdová.

Neviem, či som niekedy v kariére v takomto dôležitom stretnutí mala podobnú štvrtú štvrtinu. Tento postup do finále chutí sladšie ako ostatné dva, pretože v tejto sezóne som si nemyslela, že sa nám to podarí. Ale sme tam,“ povedala po stretnutí štvornásobná olympijská šampiónka v drese tímu USA. Birdovú po stretnutí chválil aj tréner Seattlu Dan Hughes. „Sue vstúpila do zápasu a bola jednoducho Sue Birdová. Myslím, že to je dôvod, prečo je tým, kým je. Nielenže dokáže pozdvihnúť sama seba a hrať určitým štýlom, je pripravená na veľké momenty.“

Deja vú Phoenixu

Nie je to prvýkrát, čo Birdová predviedla heroický výkon a rovnako to nebolo premiérovo, čo hráčky Phoenixu pocítili jej „superschopnosti“. V play-off 2010, keď Storm dokráčali k druhému titulu vo WNBA, Seattle vyhrával po prvom zápase konferenčného finále nad Mercury 1:0. V sérii na dve víťazné stretnutia druhý duel držal v rukách Phoenix, keď viedol už o 19 bodov. Birdová však zavelila k obratu. Storm vyrovnali na 88:88 a zápas smeroval do predĺženia. S tým sa však Birdová nezmierila. Na časomiere zostávalo do konca štvrtej štvrtiny 2,8 sekundy, keď sa postavila na hranicu trojbodového územia a poslala loptu na kôš. Tá skončila v obruči a Seattle postúpil do finále. Podobný moment predviedla aj v prvom stretnutí záverečnej série sezóny proti Atlante Dream. Úvodný duel finále rovnako smeroval za stavu 77:77 do nadstaveného času, keď Birdová vyskočila a zo vzduchu trafila kôš za dva body. Storm napokon sériu vyhrali hladko 3:0.

Koniec Taurasiovej série, aplaudujúci LeBron James

Birdová v piatom semifinálovom dueli nebrala ohľad na nič. Ani na kamarátstvo, ani na štatistiky. Ešte pred stretnutím sa mohla najlepšia basketbalistka histórie Američanka Diana Taurasiová chváliť obdivuhodnou bilanciou 13:0 v rozhodujúcich piatych dueloch. To je už však minulosť a postarala sa o to práve dobrá priateľka 36-ročnej rozohrávačky Phoenixu. „Bol to pravdepodobne jeden z najlepších obratov v basketbale, aké som kedy Sue videla predviesť. Ale to je to, čo ona dokáže,“ vystrúhala Taurasiová poklonu Birdovej. „Dokonca si myslím, že to dokáže robiť častejšie. Ona je však tímová rozohrávačka. Vždy chce do hry zapojiť každého. To je jej rutina. V piatom zápase predviedla neuveriteľný výkon.“ Do zástupu gratulujúcich sa po Birdovej výkone zapojil aj LeBron James.

Finále WNBA už v piatok

Priaznivci najlepšej ženskej basketbalovej ligy sveta čaká vyvrcholenie súťaže už v piatok. Na úvodný duel finále do Seattlu pricestujú hráčky Washingtonu Mystics, ktoré v semifinále zdolali Atlantu Dream rovnako 3:2 na zápasy. K postupu v piatom stretnutí prispela aj americká rozohrávačka so slovenským pasom Kristi Toliverová, ktorá bola pri triumfe Mystics 86:81 s 19 bodmi druhou najlepšou strelkyňou svojho tímu. Prvenstvo v tomto smere dosiahla s 20 bodmi jej spoluhráčka Ariel Atkinsová. Finálová séria sa rovnako ako semifinále hrá na tri víťazné zápasy.

5 Chicago Sky 20/14 58,82%
6 Minnesota Lynx 18/16 52,94%